• Rekonstrukcja, jakiej nie było, czyli Przedmoście Maciejowickie 2012

  przez  • 4 maja 2012 • Filmy, Historia, Kultura, Multimedia, Wydarzenia • 0 Komentarzy

  W Kozienicach trwa majówka (co charakteryzuje się również zmniejszoną aktywnością naszego serwisu), ale kulminacja długiego weekendu dopiero przed nami. Konkretnie przewidziano ją na niedzielę na godz. 14. Wówczas w Ryczywole, na błoniach nad Radomką odbędzie się zorganizowana przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych rekonstrukcja „Przedmoście Maciejowickie 2012”.

  Rekonstrukcja będzie przedstawiać zmagania Wojska Polskiego z Wehrmachtem w dniach 8-9 września 1939 r. o strategiczny most wojskowy rozciągnięty na Wiśle między Świerżami Górnymi, a okolicami Maciejowic. Będzie to już piąte widowisko historyczne nawiązujące do wydarzeń z września 1939 r. w Ryczywole.

  Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczna rekonstrukcja ma być dynamicznym widowiskiem, jakiego kozieniczanie jeszcze nie mieli okazji oglądać. Oprócz ponad 150 rekonstruktorów i aktorów w historycznym umundurowaniu, na polu walki zobaczyć będzie można bogatą scenografię, spektakularną pirotechnikę, a także liczne pojazdy historyczne oraz ich repliki. Dodatkowym smaczkiem będzie udział w rekonstrukcji jedynej na świecie repliki polskiego czołgu 7TP, który w składzie 1 Batalionu Czołgów Lekkich walczył w regionie m.in. o Głowaczów, w okolicach Ryczywołu i przeprawy mostowej w Świerżach. Dodatkowo przewidziano – dotąd nie pokazywaną na rekonstrukcjach w Polsce – efektowną podniebną walkę samolotów.

  – Oprócz wyjątkowego nagromadzenia sprzętu i scen batalistycznych, jeden z patronów honorowych rekonstrukcji przewidział ewenement na tle całego wydarzenia. Po rekonstrukcji wszystkich widzów czeka prawdziwa niespodzianka! – zdradził Wirtualnym Kozienicom prezes KSRH Krzysztof Zając.

  Zapowiada się więc bardzo ciekawa impreza. Jak to mówią – oby tylko pogoda dopisała.

  Dla porządku dodamy, że tuż przed rekonstrukcją będą miały miejsce pokazy kawaleryjskie w wykonaniu 22 Pułku Ułanów Podkarpackich, a jeszcze dziś o godz. 17 w Bibliotece Publicznej odbędzie się prelekcja historyczna Piotra Bielińskiego i Mikołaja Żebrowskiego.

  A oto spot promujący całe wydarzenie:

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *