• Projekt Zanzibar. Wy głosujecie, a Emilia Liwocha z Kozienic leci na wolontariat do Afryki!

  przez  • 24 maja 2012 • Wydarzenia • 5 komentarzy

  Dzisiaj proponujemy Wam zrobienie czegoś pozytywnego, nie wstając sprzed ekranu monitora. Wystarczy aktywne konto na Facebooku, kilka sekund wolnego czasu i odrobina dobrej woli.

  O co chodzi? Jest taki system wspierania młodych ludzi w realizacji ich pasji, który nazywa się „Stypendium z Wyboru”. Jego organizatorem jest Fundacja Absolvent.pl. Na stronie organizatora czytamy, że „Stypendium z Wyboru” daje szansę tym, którzy nie mieszczą się w kryteriach tradycyjnych stypendiów. Nie liczy się więc to, skąd pochodzisz, jakie masz wyniki w nauce i jaki masz dochód. Na stypendium zasługują Ci, którzy potrafią zarazić innych swoją pasją i potrafią opowiedzieć o swoich celach. Rywalizacja odbywa się poprzez głosowanie na poszczególne, zgłoszone do konkursu projekty. Młodzi, najczęściej zakręceni na jakimś punkcie ludzie, aplikują o konkretną kwotę pieniędzy, którą następnie zamierzają przeznaczyć na zgłoszony w aplikacji cel. Projekty, które otrzymały największą ilość głosów są finansowane przez mecenasów „Stypendium z Wyboru”, czyli m.in. takie firmy, jak Microsoft, PZU, czy T-Mobile. Cele są najróżniejsze. Może to być np. nowa kamera, za pomocą której ktoś zamierza zrealizować klip dla swojego zespołu. Ktoś inny zbiera na bilet do Gruzji, bo chce napisać reportaż o życiu w Tblisi. Jeszcze inny marzy o studiach lub praktykach za granicą.

  A w naszym przypadku chodzi o wyjazd na Zanzibar i pokrycie kosztów wolontariatu w ZAASO (Zanzibar Animals Affection Society), niezbędne szczepienia, profilaktykę antymalaryczną, transport na miejscu, wizę tanzańską oraz wizę dla wolontariuszy. No i sprzęt medyczny niezbędny do odbycia praktyk klinicznych, polegających na ratowaniu życia i zdrowia zwierząt zamieszkujących tę afrykańską wyspę. Kto aplikuje? Kozieniczanka Emilia Liwocha oraz jej koleżanka z Łodzi Anna Jakubczak. Dziewczyny są studentkami IV roku weterynarii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i potrzebują na ten cel okrągłych 5 tys zł. Cała inicjatywa nosi nazwę „Projekt Zanzibar”.

  – „Projekt Zanzibar” to nasz wspólny pomysł – mówi Emilia Liwocha. – W lipcu tego roku zamierzamy dołączyć do grona osób zajmujących się ratowaniem i leczeniem pracujących zwierząt domowych na Zanzibarze. Udało nam się skontaktować z ośrodkiem ZAASO, w którym zaniedbane i porzucone zwierzęta z całej wyspy znajdują dach nad głową i pomocną dłoń. Jest to schronisko połączone z lecznicą dla zwierząt, funkcjonujące już od 2009 roku, położone nieopodal Kamiennego Miasta na Zanzibarze. Już niedługo również i my będziemy miały swój wkład w pracę ZAASO, jako wolontariuszki, współpracując z lekarzem weterynarii opiekującym się zwierzakami trafiającymi do ośrodka. Są to m.in. psy, koty, egzotyczne ptaki, ale również kuce, osiołki, krowy i kozy – dodaje.

  Jak mówią dziewczyny, pomysł na zorganizowanie wyprawy to w ich wypadku naturalna kolej rzeczy. – Od dawna marzyłyśmy o wyjeździe do Afryki, jednego z niewielu wciąż dzikich zakątków naszej planety. Chcemy wykorzystać wiedzę, którą zdobywałyśmy przez cztery lata ciężkiej pracy, głównie nad książkami, by pomóc potrzebującym zwierzętom oraz sprawdzić się w nietypowych warunkach terenowej pracy weterynarza. Mamy nadzieję, że zdobyte podczas tego wyjazdu doświadczenie w pracy klinicznej pomoże nam w przyszłości efektywniej wykonywać naszą pracę również w Polsce – opowiadają. Niestety, taki wyjazd trochę kosztuje, a dziewczyny potrzebują środków na szczepienia niezbędne przed podróżą do Tanzanii, na leki przeciwmalaryczne, pokrycie kosztów podróży oraz sprzętu medycznego, który chciałyby wykorzystać w pracy naukowej, zgłębiając trudniejsze przypadki kliniczne w lecznicy.

  – Do tej pory nasz projekt poparło trzysta osób, co jest niesamowitym wynikiem, dzięki któremu wylądowałyśmy wysoko w rankingu. Mamy więc spore szanse na wygraną – mówi Emilia Liwocha. Na razie głosów jest jednak wciąż zbyt mało, aby dziewczyny znalazły się w gronie laureatów. Zachęcamy więc do wsparcia ich inicjatywy!

  Swoje głosy możecie oddawać na samym dole strony z prezentacją projektu. Aby przejść na tę stronę, kliknijcie tutaj. Po kliknięciu w przycisk „Zaloguj się aby głosować” i zalogowaniu na swoje konto na Facebooku pojawi się różowa ramka z serduszkiem i napisem „Oddaj głos”. To wszystko!

  Pamiętajcie, że możecie oddać tylko jeden głos. Macie na to czas do 1 lipca, ale najlepiej zagłosujcie od razu. Cel jest szczytny, a sam pomysł świetny. Szkoda by było, żeby zamiast dziewczyn ratujących zwierzęta na Zanzibarze, jednym z laureatów został jakiś pasjonat fotografii na safari, prawda? Głosujmy!

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  5 komentarzy do Projekt Zanzibar. Wy głosujecie, a Emilia Liwocha z Kozienic leci na wolontariat do Afryki!

  1. 24 maja 2012 o godz. 14:59

   trzymam kciuki – głos oddany 🙂

  2. Grzesiek
   24 maja 2012 o godz. 18:50

   Lubię to!

  3. Joanna
   25 maja 2012 o godz. 07:16

   Ja również polecam, świetna sprawa, głosujemy! nasze Wolontariuszki na to zasługują 😀

  4. 30 maja 2012 o godz. 21:16

   Dziękuję za wsparcie, mam nadzieję, że się uda! 🙂

  5. 4 lipca 2012 o godz. 01:31

   Udało nam się zdobyć stypendium! Dziękujemy za głosy!! 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *