• Legendarny Chór Aleksandrowa wystąpi w Kozienicach!

  przez  • 11 czerwca 2012 • Kultura, Wydarzenia • 2 komentarze

  Wydawało się, że wydarzeniem muzycznym tego roku w Kozienicach będzie sierpniowy koncert zespołu T. Love podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji festiwalu im. Bogusława Klimczuka. Kulminację spokojnie możemy jednak przesunąć co najmniej o dwa miesiące. W październiku w trasę koncertową po Polsce rusza bowiem znany na całym świecie Chór Aleksandrowa.

  Tournee chóru potrwa zaledwie kilka dni – od 5 do 11 października. W tym czasie zespół zagra tylko siedem koncertów. Artyści odwiedzą Warszawę, Kraków, Gdańsk, Włocławek, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostródę oraz rzecz jasna Kozienice! Występ Chóru Aleksandrowa w Kozienicach zaplanowano na niedzielę 7 października. Będzie miał miejsce w kozienickim amfiteatrze (DODANE: obiło nam się też o uszy, że jednak w hali sportowej, w sumie do końca nie wiadomo).

  O samym chórze można by pisać bez końca. Ich pozycję najłatwiej streścić jednym zdaniem – w kategorii chórów odgrywa mniej więcej taką rolę, jak, powiedzmy, zespół U2 w kategorii muzyki rockowej. Czyli absolutnie pierwsza liga światowa, kawał historii gatunku, pełne sale i koncerty na wszystkich kontynentach. Najlepiej jest oczywiście poczytać o historii chóru na jego oficjalnej stronie. My tylko wspomnimy, że jest to jedna z najbardziej znanych grup artystycznych pochodzących z krajów byłego ZSRR. Na scenie od… 1928 roku. Chór Aleksandrowa występował m.in. na statkach wojennych floty znajdującej się na Pacyfiku w 1938 roku, a potem został wysłany do żołnierzy walczących na froncie japońskim, gdzie dał wiele występów podnoszących morale wojska. Podczas II Wojny Światowej ponad 1500 razy występował na froncie oraz na tyłach wojsk! Koncertował również dla papieża Jana Pawła II.

  W repertuarze zespołu znajduje się ponad 2 tysiące utworów. Są to pieśni ludowe, muzyka sakralna, klasyczne utwory rosyjskich i zagranicznych kompozytorów oraz arcydzieła światowej muzyki popularnej. Gdziekolwiek Chór Aleksandrowa by nie występował, wszędzie wywołuje entuzjazm publiczności. Po koncercie w Kanadzie montrealska gazeta „La Press” określiła jego występ „fajerwerkiem wykonawczego mistrzostwa”.

  Teraz ten fajerwerk kozieniczanie będą mogli zobaczyć, a przede wszystkim usłyszeć osobiście. Jest na co czekać. Miejmy tylko nadzieję, że ceny biletów nie okażą się zaporowe i jak najwięcej osób będzie sobie mogło pozwolić na uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu!

  Na koniec, przy okazji, ciekawostka przed jutrzejszym meczem Polski z Rosją na EURO2012 – hymn ZSRR został skomponowany przez Aleksandra Aleksandrowa, założyciela Chóru Aleksandrowa. Była to muzyka do jego wcześniejszego utworu, Hymnu Partii Bolszewików. Po przywróceniu z inicjatywy prezydenta Władimira Putina w 2000 roku melodii hymnu radzieckiego, z nowymi słowami obowiązuje ona również i dzisiaj jako Hymn Państwowy Federacji Rosyjskiej.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  2 komentarzy do Legendarny Chór Aleksandrowa wystąpi w Kozienicach!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *