Kozienice Open Sound. Śledź kozienicką mapę dźwięku na Wirtualnych Kozienicach!
przez Wirtualne Kozienice • 23 lipca 2012 • Filmy, Kultura, Multimedia, Wydarzenia • 0 Komentarzy
W dniach 19-22 lipca w Kozienicach realizowany był bardzo ciekawy projekt pod nazwą „Kozienice Open Sound”. Jego inicjatorem było Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywności Społeczno-Artystycznej, a głównym animatorem Grzegorz Chudzik. Jako, że cała historia jest mocno związana z nowymi mediami, internetem, wolną kulturą i ma społecznościowy charakter, od początku była nam bardzo bliska. Postanowiliśmy więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze zostaliśmy partnerem tego projektu, co wiąże się z pewną nową funkcjonalnością, jaka już niedługo pojawi się na naszej stronie. Przeczytacie o tym w dalszej części artykułu, a szczegółów dowiecie się z naszego materiału wideo.
Właśnie – materiał wideo. To jest ta druga pieczeń. Uznaliśmy, że multimedialny charakter akcji jest świetną okazją do zaprezentowania Wam zupełnie nowej oprawy naszych multimediów. Od dzisiaj wyróżniamy się nową czołówką, a za niezwykle dynamiczną całość odpowiada jak zwykle niezawodne mAstudio. Nie jest to może pierwsza liga, ale cały czas się uczymy, próbujemy nowych patentów i staramy się ubrać przekazywane przez nas informacje w jak najciekawszą formę. Chętnie poznamy Wasze opinie na temat kierunku, w jakim idziemy. Jak coś się Wam nie podoba i Waszym zdaniem wymaga poprawek, to śmiało – walcie.
A teraz do rzeczy.
O co chodzi w projekcie „Kozienice Open Sound”? Mówiąc w skrócie, jest to próba stworzenia tzw. kozienickiej mapy dźwięku. Zabawa dotarła do nas, jak zwykle zresztą, z USA. W Polsce Kozienice są dopiero drugim (!) miastem, które realizuje podobne przedsięwzięcie.
Chodzi o to, żeby za pomocą smartfonów, tabletów, czy jakichkolwiek innych urządzeń, które korzystają z bezprzewodowego internetu oraz GPS, rejestrować dźwięki naszego najbliższego otoczenia. Te następnie, z wykorzystaniem specjalnej aplikacji na Androida należy wysyłać do specjalnego systemu, aby stamtąd automatycznie same powędrowały już na przygotowaną w tym celu mapę Kozienic, opartą rzecz jasna na darmowych mapach Google. Mapa ta będzie na bieżąco aktualizowana i znajdziemy na niej wszystkie zarejestrowane przez kozieniczan dźwięki. Oczywiście każdy z nich będzie można odsłuchać. Zadziała tutaj geolokalizacja oraz popularne „tagowanie”, dzięki któremu system na zawsze zapamięta dźwięk, który danego dnia, o danej godzinie, minucie i sekundzie zarejestrowaliśmy w konkretnym miejscu. Gdzie będzie można śledzić tę mapę? Tutaj dochodzimy do kwestii naszego partnerstwa z projektem „Kozienice Open Sound”. Już za kilka dni na Wirtualnych Kozienicach pojawi się specjalna zakładka, pod którą wspomniana mapa będzie dostępna. Zresztą, obejrzyjcie nasz materiał na temat projektu i zapoznajcie się z jego szczegółami:
Jak widzicie, zabawa jest dosyć przednia i co najważniejsze, właściwie nigdy się nie kończy. Wokół niej można z kolei inicjować szereg innych projektów. Pierwszy z brzegu pomysł, jaki wpadł nam do głowy jest taki, że jeżeli ktoś w Kozienicach zajmuje się produkcją muzyczną, mógłby przecież w niedalekiej przyszłości nagrać album (albo chociażby epkę lub po prostu utwór) z wykorzystaniem tylko i wyłącznie brzmień kozienickiej ulicy. Co Wy na to? Chętnie pomoglibyśmy zrealizować klip do takiej produkcji!
A póki co – komórki w dłoń i nagrywajmy. Dla ułatwienia krótka instrukcja:
1. Za pomocą telefonu komórkowego lub innego urządzenia z systemem Android, z poziomu przeglądarki internetowej wchodzimy na stronę http://kardo.pl/rs.apk (musimy wpisać dokładnie taki adres!) i ściągamy niezwykle prostą w obsłudze aplikację, która sama zainstaluje się na naszym urządzeniu.
2. Rejestrujemy dźwięk naszego najbliższego otoczenia.
3. Wchodzimy na Wirtualne Kozienice i śledzimy zmiany na specjalnej, kozienickiej mapie dźwięku!
Dźwiękowe archiwum Kozienic uważamy za otwarte!