• Podpiszą, nie podpiszą? Trwa energetyczny poker w sprawie umowy na budowę nowego bloku w ELKO

  przez  • 20 września 2012 • ELKO, Wydarzenia • 0 Komentarzy

  Ważą się losy umowy Enea Wytwarzanie S.A. z konsorcjum firm Hitachi Power Europe i Polimex-Mostostal na budowę w Świerżach Górnych nowego bloku-giganta o mocy 1075 MW.

  Kontrakt miał zostać podpisany we środę, ale „z powodów technicznych” termin ten uległ przesunięciu. Nieoficjalnie wiadomo, że pod gwarancjami bankowymi dla Polimexu brakuje podpisu prezesa banku Pekao S.A., Luigiego Lovaglio. Przypomnijmy, że od 2006 r. popularny „żubr” pozostaje pod kontrolą włoskiej grupy UniCredit. Podpis Lovaglio jest o tyle ważny, że bank Pekao S.A. należy do grona największych obligatariuszy Polimexu-Mostostalu.

  Zdaniem „Pulsu Biznesu” jest to element ostrej rozgrywki pomiędzy bankami Pekao S.A. oraz PKO BP. „Rozmowy obu banków trwały przez całą noc. Z naszych informacji wynika, że na stole Pekao leży ostateczna oferta. Decyzja jest w rękach Luigi Lovaglio, szefa Pekao” – czytamy na stronach „PB”. 250 mln zł gwarancji na kontrakt w Kozienicach to także „być albo nie być” dla samego Polimexu, który od kilku miesięcy ma poważne kłopoty finansowe. Według ustaleń „Pulsu Biznesu” pod porozumieniem podpisali się wszyscy wierzyciele, poza Pekao S.A.

  Termin ważności oferty upływa w piątek 21 września, czyli już jutro. Nie da się ukryć, że podpisanie umowy byłoby świetną informacją nie tylko dla Enea Wytwarzanie S.A., ale również dla całej Gminy Kozienice. Jeżeli coś będzie można nazwać początkiem naszych „pięciu minut”, to z pewnością byłby to moment podpisania kontraktu na nowy blok w ELKO. A przynajmniej byłaby to podana jak na tacy szansa na mocnego kopa w górę dla całego regionu.

  Na razie jednak czekamy. Enea Wytwarzanie S.A. jest gotowa, teraz piłka jest po stronie Pekao S.A. Jak tylko będziemy wiedzieć coś więcej, poinformujemy o tym w naszym serwisie.

  AKTUALIZACJA: Jak informuje portal wyborcza.biz, Polimex dostanie gwarancje od banku Pekao S.A. i będzie mógł budować nowy blok energetyczny w Kozienicach.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *