• Dzieje się w ELKO. Kamień węgielny wmurowany, budowa bloku ruszyła, a związki świętują 30-lecie

  przez  • 26 listopada 2012 • ELKO, Wydarzenia • 0 Komentarzy

  W ostatnich dniach w kozienickiej elektrowni miało miejsce kilka ciekawych wydarzeń, z których dwa są – że się tak wyrazimy – naprawdę ciężkiego kalibru. Bo co by nie mówić, ale wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy blok energetyczny o mocy 1075 MW, które oznacza właściwie faktyczne rozpoczęcie budowy „drugiej elektrowni” w Świerżach Górnych, a także 30-lecie największego związku zawodowego w tym zakładzie nie zdarzają się często.

  We środę 21 listopada, równo dwa miesiące po podpisaniu kontraktu na budowę nowego bloku pomiędzy ENEA Wytwarzanie S.A., a konsorcjum firm Hitachi Power Europe i Polimex-Mostostal, na terenie budowy wmurowano kamień węgielny. Wydarzenie to rozpoczyna etap zaawansowanych prac przy budowie nowego bloku, z którego za 58 miesięcy popłynie prąd.

  O tym, jak wielkie znaczenie zarówno dla ELKO, jak i Gminy Kozienice ma ta inwestycja już pisaliśmy. Ilość „koronowanych głów” jaka tego dnia odwiedziła Kozienice świadczy także o tym, że i dla najwyższych organów państwa jest to kluczowa budowa. Obecność premiera, marszałka sejmu, ministra skarbu, parlamentarzystów, ambasadorów Niemiec i Japonii, a także całkiem licznego grona ludzi biznesu wywindowała uroczystość do poziomu gospodarczej informacji dnia. W Świerżach Górnych były tego dnia wszystkie liczące się telewizje informacyjne, a tło konferencji premiera Donalda Tuska (czyli plac budowy i sama elektrownia) trafiły na ceniony za dogłębne analizy polityczne i odsłaniający polityczną kuchnię serwis 300polityka.pl. Niby nic, a jednak znaleźć się gdzieś pomiędzy raportem o kampanii Baracka Obamy, a gorącym tematem nowego prezesa PSL nie jest łatwo. Zawsze to jakaś dodatkowa reklama dla marek „Kozienice” i „ENEA Wytwarzanie S.A.” – Inwestycja zwiększy moce wytwórcze elektrowni, która w 2017 r. będzie dostarczać prąd do co 9 mieszkańca Polski. Nowy blok będzie ważnym stabilizatorem wpisującym się w system krajowego bezpieczeństwa energetycznego – mówił prezes ENEA Wytwarzanie S.A. Krzysztof Zborowski. Przypomnijmy, że nowy blok energetyczny w Kozienicach będzie najnowocześniejszą w Europie jednostką opalaną węglem kamiennym. – Rozpoczynamy budowę jednego z największych i najbardziej wydajnych bloków tego typu na świecie. Nowa jednostka będzie wykorzystywać najnowocześniejsze technologie, które zminimalizują wykorzystanie surowców i emisję dwutlenku węgla. Jednak przede wszystkim kozienicki projekt zapewni stabilną produkcję energii elektrycznej przy rozsądnych kosztach, co jest kluczowe dla całego społeczeństwa – mówił Klaus Dieter Rennert, dyrektor generalny Hitachi Power Europe. Poza wszystkim kozienicka superinwestycja to również impuls dla rozwoju rynku energii elektrycznej oraz nowe miejsca pracy dla regionu. Przy budowie zatrudnienie znajdzie bowiem ponad 2500 pracowników.

  Z uroczystością wmurowania kamienia węgielnego korespondował również sobotni jubileusz 30-lecia istnienia Międzyzakładowego Związku Zawodowego Energetyków w ENEA Wytwarzanie S.A. Z tymi związkami to jest trochę tak, że wielu na nie narzeka, część najchętniej by je zlikwidowała, a prawda jest taka, że żaden gospodarczy gigant nie może się bez nich obyć. Bo poza obroną interesów społecznych i zawodowych współczesny związek to także szkolenia, czy chociażby działalność społeczna. A MZZE istnieje już od 1982 r. i Kozienice zawdzięczają mu naprawdę wiele. Czy gdyby nie trzech muszkieterów w postaci Władysława Tkaczyka, Stanisława Jeziorowskiego i Lecha Rembisia, którzy 30 lat temu powołali do życia liczący dzisiaj ponad 600 członków związek, powstała by Fundacja „Woda-Życie”, która sfinansowała budowę kozienickiego basenu? Czy tak prężnie działałaby Fundacja „Zdrowe Dziecko”? Czy halowy turniej piłkarski „Trampek” wyławiałby futbolowe talenty? Może tak, może nie, ale za wszystkimi tymi inicjatywami stoi właśnie MZZE i warto o tym pamiętać. Tak, jak pamięta Gmina Wilków, która po „powodzi stulecia” w 2010 r. otrzymała od związkowców z ENEA Wytwarzanie S.A. potężne wsparcie.

  Dziwi nas niekiedy bezsensowne naskakiwanie na związki, na ten konkretny również, dlatego o tym piszemy. Janusz Korwin-Mikke nawoływał kiedyś – „wszystkie związki na Powązki!”. Coś nam się wydaje, że jak już byli i obecni związkowcy spoczną kiedyś na naszych kozienickich powązkach, zapamiętani zostaną nie jak to widzi JKM – z roszczeniowej postawy i palenia opon pod sejmem, ale właśnie ze wspomnianych inicjatyw i otwartej na kompromis, odpowiedzialnej postawy, a kiedy trzeba było to i z twardej ręki. Podobnego zdania był m.in. obecny na jubileuszu prof. Ryszard Petru, który mimo, iż nie jest znany z przesadnej miłości do związkowców, to w rozmowie z nami nadmienił, że tak funkcjonujące, szczególnie w energetyce związki, jak MZZE są potrzebne i mogą stanowić wzór. A dlaczego uroczystość jubileuszu 30-lecia korespondowała z wmurowaniem kamienia węgielnego? No cóż, skoro nowy blok oznacza wiele nowych miejsc pracy, a dla spółki i samej gminy potężnego kopa w górę, również finansowego, to warto, żeby ktoś ogarniał te nowe możliwości tak, aby łapać wszystkie szanse na rozwój.

  Powtórzymy po raz kolejny – ten nowy blok to naprawdę „druga szansa” dla regionu kozienickiego (bo pierwszą była budowa elektrowni). Teraz wszyscy – ELKO, związki, gmina i mieszkańcy Kozienic musimy tę szansę wykorzystać. Temat będziemy śledzić, bo nie ma co ukrywać – to wokół niego albo niejako obok będzie się kręciła lokalna polityka. I pewnie nie pozwoli nam się ponownie zawiesić na dłużej, niż miesiąc, jak ostatnio.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *