• Będzie kino w Kozienicach! Znamy szczegóły budowy centrum kulturalno-artystycznego

  przez  • 23 grudnia 2012 • Kultura, Parkowa 5, Wydarzenia • 16 komentarzy

  Wiemy, że jesteście pewnie zajęci ostatnimi przygotowaniami do Wigilii i zbliżających się Świąt, ale tę informację postanowiliśmy przekazać Wam jeszcze przed pierwszą gwiazdką, niejako w formie choinkowego prezentu. W ostatnich dniach udało nam się bowiem uzyskać kilka niezwykle ciekawych informacji związanych z planowanym na przyszły rok rozpoczęciem budowy w Kozienicach nowego centrum kulturalno-artystycznego.

  Zacznijmy od standardowej informacji, czyli: co, gdzie, kiedy? Nowe centrum kulturalno-artystyczne w Kozienicach powstanie na tzw. „placu STW”, czyli w miejscu u zbiegu ulic Legionów i Warszawskiej, gdzie obecnie znajduje się m.in. pizzeria Retro. Widzieliśmy z bliska projekty budynku, który naszym zdaniem sam w sobie będzie prawdziwą perełką architektoniczną miasta. Niestety, nie możemy ich opublikować w całości, zresztą póki co Urząd Miejski ich nie udostępnia. Jak zostaliśmy poinformowani przez kozienicki magistrat, cały czas są one bowiem objęte prawami autorskimi, które należą do projektanta. Jest nim jedna z pracowni architektonicznych z Krakowa. Powyższe zdjęcie przedstawiające fragment wizualizacji centrum to wszystko, co na obecnym etapie możemy zaprezentować. Nie da się jednak ukryć, że powstanie tego kompleksu będzie dla Kozienic prawdziwym wejściem w XXI wiek. I to nie tylko z powodu owego „szklanego domu”, ale tego, co znajdziemy wewnątrz.

  Przechodząc do meritum – centrum kulturalno-artystyczne w Kozienicach liczyło będzie dwa piętra. Na parterze ulokowany zostanie Kozienicki Dom Kultury oraz studio Kroniki Kozienickiej, które zostaną przeniesione z obecnego budynku „Pedeku” przy Al. 1 maja 8. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, co stanie się ze starą siedzibą KDK. Pewne jest jednak, że dom kultury na dobre przeniesie się do budynku centrum. Poza tym, pomieszczenia na parterze wypełnią jeszcze mniejsza sala kameralna z przeznaczeniem na niewielkie koncerty, a także – uwaga – e-biblioteka. Znając przeznaczenie i wykorzystanie tego typu obiektów w innych miejscowościach jest szansa, że udostępnianie zbiorów w formie elektronicznej nie będzie jedyną formą aktywności placówki, ale stanie się ona nowoczesnym miejscem spotkań wszystkich mieszkańców Kozienic. Na parterze nie zabraknie także punktu gastronomicznego.

  Ale to, co najciekawsze, kryło się będzie na pierwszym piętrze centrum. Rozwiewając wszelkie spekulacje, możemy to wreszcie napisać – będzie kino w Kozienicach! A konkretnie będzie to nowatorsko rozwiązane połączenie sali koncertowej z salą kinową na 400 miejsc. Jest to oficjalna informacja, którą udało nam się potwierdzić w Urzędzie Miejskim. Żeby nie było wątpliwości w postaci pytań „a kto będzie za to płacił?” oraz „czy to się w Kozienicach w ogóle utrzyma?” informujemy, że kino będzie miało swojego, wyłonionego w drodze przetargu operatora. Oznacza to, że kinem nie będzie zarządzała gmina, ale np. Multikino, Helios lub Cinema City. To od nas, kozieniczan będzie zależało, czy operator zostanie na dłużej, czy np. po roku działalności zwinie interes. Miejmy nadzieję, że jednak w Kozienicach będzie wystarczająco wielu kinomaniaków, żeby po początkowej zajawce, która niewątpliwie się pojawi, udało się utrzymać zadowalającą frekwencję. Biorąc pod uwagę fakt, że budowa centrum potrwa 2 lata, a jej zakończenie planowane jest na przełom 2014/2015 r., postanowiliśmy sprawdzić zapowiadane na ten okres premiery filmowe. Być może takie produkcje, jak „All You Need is Luck” (biografia Paula McCartney’a), „The Girl Who Played with Fire” Davida Fincher’a, kolejną część „Hobbita”, czy nowy film Jana Komasy „Miasto” obejrzymy już w kinie w Kozienicach? Nie mamy nic przeciwko temu!

  Kończąc temat centrum kulturalno-artystycznego dodamy, że znajdzie tam swoją siedzibę również szkoła muzyczna, a sam obiekt będzie wyposażony w podziemny parking. Jedyny zgryz, jaki mamy z powstaniem centrum to teren po drugiej stronie ul. Legionów. Jeżeli centrum kulturalno-artystyczne ma być częścią „nowych Kozienic” i stanowić ich „nowe centrum”, to jak ma zamiar korespondować z tą szpetną okolicą, która obecnie ożywa tylko raz w roku, w okolicach 1 listopada, kiedy wyrasta tam namiot w którym sprzedawane są znicze i kwiaty? Teren ten należy do prywatnego właściciela i mamy nadzieję, że zarówno w związku z dopływem nowych mieszkańców przy okazji budowy bloku w ELKO, jak i w interesie potencjalnego inwestora będzie tam rozwinięcie jakiejś ciekawej działalności, może dla odmiany handlowej. W końcu każde centrum miasta oznacza zarówno kulturę, jak i handel oraz usługi.

  W założeniu „nowe centrum Kozienic” ma skupić centrum kulturalno-artystyczne, krytą pływalnię „Delfin” oraz stadion miejski. Jeżeli powstać miałaby tam jeszcze jakaś mini-galeria handlowa, to można by było chyba mówić o optymalnym zagospodarowaniu tego terenu. Tak, czy inaczej, już samo centrum z salą kinową będzie dla Kozienic zupełnie nowa jakością.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  16 komentarzy do Będzie kino w Kozienicach! Znamy szczegóły budowy centrum kulturalno-artystycznego

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *