• Będzie kino w Kozienicach! Znamy szczegóły budowy centrum kulturalno-artystycznego

    przez  • 23 grudnia 2012 • Kultura, Parkowa 5, Wydarzenia • 16 komentarzy

    Wiemy, że jesteście pewnie zajęci ostatnimi przygotowaniami do Wigilii i zbliżających się Świąt, ale tę informację postanowiliśmy przekazać Wam jeszcze przed pierwszą gwiazdką, niejako w formie choinkowego prezentu. W ostatnich dniach udało nam się bowiem uzyskać kilka niezwykle ciekawych informacji związanych z planowanym na przyszły rok rozpoczęciem budowy w Kozienicach nowego centrum kulturalno-artystycznego.

    Zacznijmy od standardowej informacji, czyli: co, gdzie, kiedy? Nowe centrum kulturalno-artystyczne w Kozienicach powstanie na tzw. „placu STW”, czyli w miejscu u zbiegu ulic Legionów i Warszawskiej, gdzie obecnie znajduje się m.in. pizzeria Retro. Widzieliśmy z bliska projekty budynku, który naszym zdaniem sam w sobie będzie prawdziwą perełką architektoniczną miasta. Niestety, nie możemy ich opublikować w całości, zresztą póki co Urząd Miejski ich nie udostępnia. Jak zostaliśmy poinformowani przez kozienicki magistrat, cały czas są one bowiem objęte prawami autorskimi, które należą do projektanta. Jest nim jedna z pracowni architektonicznych z Krakowa. Powyższe zdjęcie przedstawiające fragment wizualizacji centrum to wszystko, co na obecnym etapie możemy zaprezentować. Nie da się jednak ukryć, że powstanie tego kompleksu będzie dla Kozienic prawdziwym wejściem w XXI wiek. I to nie tylko z powodu owego „szklanego domu”, ale tego, co znajdziemy wewnątrz.

    Przechodząc do meritum – centrum kulturalno-artystyczne w Kozienicach liczyło będzie dwa piętra. Na parterze ulokowany zostanie Kozienicki Dom Kultury oraz studio Kroniki Kozienickiej, które zostaną przeniesione z obecnego budynku „Pedeku” przy Al. 1 maja 8. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, co stanie się ze starą siedzibą KDK. Pewne jest jednak, że dom kultury na dobre przeniesie się do budynku centrum. Poza tym, pomieszczenia na parterze wypełnią jeszcze mniejsza sala kameralna z przeznaczeniem na niewielkie koncerty, a także – uwaga – e-biblioteka. Znając przeznaczenie i wykorzystanie tego typu obiektów w innych miejscowościach jest szansa, że udostępnianie zbiorów w formie elektronicznej nie będzie jedyną formą aktywności placówki, ale stanie się ona nowoczesnym miejscem spotkań wszystkich mieszkańców Kozienic. Na parterze nie zabraknie także punktu gastronomicznego.

    Ale to, co najciekawsze, kryło się będzie na pierwszym piętrze centrum. Rozwiewając wszelkie spekulacje, możemy to wreszcie napisać – będzie kino w Kozienicach! A konkretnie będzie to nowatorsko rozwiązane połączenie sali koncertowej z salą kinową na 400 miejsc. Jest to oficjalna informacja, którą udało nam się potwierdzić w Urzędzie Miejskim. Żeby nie było wątpliwości w postaci pytań „a kto będzie za to płacił?” oraz „czy to się w Kozienicach w ogóle utrzyma?” informujemy, że kino będzie miało swojego, wyłonionego w drodze przetargu operatora. Oznacza to, że kinem nie będzie zarządzała gmina, ale np. Multikino, Helios lub Cinema City. To od nas, kozieniczan będzie zależało, czy operator zostanie na dłużej, czy np. po roku działalności zwinie interes. Miejmy nadzieję, że jednak w Kozienicach będzie wystarczająco wielu kinomaniaków, żeby po początkowej zajawce, która niewątpliwie się pojawi, udało się utrzymać zadowalającą frekwencję. Biorąc pod uwagę fakt, że budowa centrum potrwa 2 lata, a jej zakończenie planowane jest na przełom 2014/2015 r., postanowiliśmy sprawdzić zapowiadane na ten okres premiery filmowe. Być może takie produkcje, jak „All You Need is Luck” (biografia Paula McCartney’a), „The Girl Who Played with Fire” Davida Fincher’a, kolejną część „Hobbita”, czy nowy film Jana Komasy „Miasto” obejrzymy już w kinie w Kozienicach? Nie mamy nic przeciwko temu!

    Kończąc temat centrum kulturalno-artystycznego dodamy, że znajdzie tam swoją siedzibę również szkoła muzyczna, a sam obiekt będzie wyposażony w podziemny parking. Jedyny zgryz, jaki mamy z powstaniem centrum to teren po drugiej stronie ul. Legionów. Jeżeli centrum kulturalno-artystyczne ma być częścią „nowych Kozienic” i stanowić ich „nowe centrum”, to jak ma zamiar korespondować z tą szpetną okolicą, która obecnie ożywa tylko raz w roku, w okolicach 1 listopada, kiedy wyrasta tam namiot w którym sprzedawane są znicze i kwiaty? Teren ten należy do prywatnego właściciela i mamy nadzieję, że zarówno w związku z dopływem nowych mieszkańców przy okazji budowy bloku w ELKO, jak i w interesie potencjalnego inwestora będzie tam rozwinięcie jakiejś ciekawej działalności, może dla odmiany handlowej. W końcu każde centrum miasta oznacza zarówno kulturę, jak i handel oraz usługi.

    W założeniu „nowe centrum Kozienic” ma skupić centrum kulturalno-artystyczne, krytą pływalnię „Delfin” oraz stadion miejski. Jeżeli powstać miałaby tam jeszcze jakaś mini-galeria handlowa, to można by było chyba mówić o optymalnym zagospodarowaniu tego terenu. Tak, czy inaczej, już samo centrum z salą kinową będzie dla Kozienic zupełnie nowa jakością.

    Komentarze

    O serwisie

    Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

    16 komentarzy do Będzie kino w Kozienicach! Znamy szczegóły budowy centrum kulturalno-artystycznego

    1. seba
      24 grudnia 2012 o godz. 06:23

      niech się wezmą najpierw za drogi asfaltowe w kozienicach..

      • DIANA
        24 grudnia 2012 o godz. 08:38

        Moim zdaniem kozieniczanom nie tylko drogi są potrzebne,zawsze znajdzie się niezadowolony!
        Centrum Kulturalno Artystyczne to jest to;ja się cieszę,że powstanie.

      • Łukasz
        29 grudnia 2012 o godz. 13:28

        Seba jak sie tak znasz to powiedz o ktore drogi chodzi? bo gdybys nie sluchalbys takiego jednego z PiSu to wiedzialbys ze Gmina nie moze ruszyc drug krajowych – czyli np. Warszawska, Lubelska, Radomska itp.

        • Dominik
          29 grudnia 2012 o godz. 18:46

          Mądrala z co słucha tego z PO pisze się dróg bo droga.

    2. Analiza
      24 grudnia 2012 o godz. 09:51

      Nie znając realiów większości Centrów Kultury, Ośrodków Kultury, Teatrów, etc. budujecie w (!) Kozienicach (18 075 mieszkańców) molocha poświęconemu kulturze. Ponieważ od lat zajmuje się jednostkami tego typu już teraz mogę zagwarantować że miasto zwyczajnie szykuje sobie nową „skarbonkę”. Będzie to już drugi taki obiekt, – tuż po basenie do którego utrzymania trzeba notorycznie dopłacać. Ciekawy jestem jakimi badaniami potwierdzona została decyzja np. o ilości miejsc, zastosowaniu sceny, rodzaju aparatury (sala kinowo-koncertowa – świetny pomysł tyle, że dla bujających w obłokach, – bo realizacja takiego przedsięwzięcia będzie A – potężnie droga, B – ciężka w utrzymaniu, C – skomplikowana w opracowaniu, D – praktycznie bezużyteczna). Mimo wszystko gratuluję pomysłu i błagam – drodzy urzędnicy – każdy jeden, nawet najmniejszy krok przemyślcie nie dwa, ani nawet trzy lecz cztery razy.

      Wyżej również ciekawy wątek – w Kozienicach można zgubić zawieszenie, nie wspominając już o dojeździe do samych Kozienicach. Może powinniśmy tak jak w Mniszewie – zablokować ruch w mieście i głośno powiedzieć dość! Ryczywół – Kozienice ostatnie słabe ogniowo.

      Nerwy szargane złością o zniszczone zawieszenie naszego auta tutejszymi drogami miasto ukoi ciepłym filmem z pysznym popcornem za który również przyjdzie nam zapłacić. Fantazji nie brakuje temu miastu!

      • Łukasz
        29 grudnia 2012 o godz. 13:26

        Jak jestes taki super z analizy i ponoc zajmujesz sie tego typu jednostkami to powiedz ktory basen w Polsce przynosi zyski?? nie wiesz?? – odpowiem Ci – zaden! bo baseny sa robione dla ludzi.

      • Burmistrz
        22 stycznia 2013 o godz. 13:38

        Niektórzy potrafią tylko narzekać.
        Z treści powyższego maila wynika, że gdyby Pan decydował to chyba w Kozienicach nic by nie było, bo do wszystkiego trzeba dopłacać.
        To raczej normalne Panie Analityku że nie ma nic za darmo.
        Poza tym ktoś kto nie ma samochodu, bo go np. nie stać, powie: po co ładować kase w nowe drogi, przecież już są, ja nie korzystam, to bez sensu…
        Pomyśl Pan też o innych, młodszych mieszkańcach.

    3. arch
      24 grudnia 2012 o godz. 10:42

      to nie wygląda dobrze, to kolejny szklany zlepek który nie wygląda dobrze i straszy, zapewne w dodatku z katalogu! Czemu nie było ogłoszonego konkursu-przetargu na projekt. I kto wybrał ten budynek? Znając życie ktoś kto w ogóle nie się nie zna na temacie.

    4. arch
      24 grudnia 2012 o godz. 13:52

      I pytanie zasadnicze jak to się wpisuje w kontekst miejsca i miasta? szklane i nowoczesne! super widzę że redaktor nie ma pojęcia o czym pisze. Jeśli budynek powstanie, to będziemy mieli kandydata, na „makabryłę” roku.

      P.S. Korekta do mojego poprzedniego postu, faktycznie był przetarg ogłoszony, większej kpiny to dawno nie widziałam. „Opracowanie analizy techniczno-ekonomicznej dla nowego obiektu lokalizowanego na działce nr 2511” to jest tak sformułowane żeby nikt nie wiedział o co chodzi.

      Polecam link do przetargu:
      http://www.e-bip.pl/4DMETHOD/wwwShowPrzetargInfo/12300/%23%23496645196.0

      P.S. 2
      Czekam na realizacje i statuetkę makabryły

      • Monika
        24 stycznia 2013 o godz. 23:19

        Pewnie! Najlepiej wszystkie nowe budynki budować tak, aby pasowały np. do tego co prezentuje stare budownictwo na Radomskiej. Po co cieszyć się tym, że miasto się rozwija i zmienia swój wygląd na bardziej nowoczesny.

    5. chytra baba z rdm
      27 grudnia 2012 o godz. 12:45

      beda napoje na otwarciu ?

    6. Jacek Zabek
      3 stycznia 2013 o godz. 00:28

      Bylo kino w Strazy Pozarnej i upadlo. Moze odnowic troche i sprobowac najpierw czy beda chetni aby chodzic do kina. W dzisiejszych czasach duzo ludzi ma kino domowe, jak nie wezmie browca i pojdzie do kumpla na film. Ja zdaje sobie sprawe ze ktos ma przerost ambicji w naszym miescie, ale czy on musi rownac sie z czyms tak malo realnym i tak kosztownym na przyszlosc dla miasta?
      Dzogi sa makabryczne, ludzie nie maha pracy, szpital jedyny ma problemy, slowem mamy gdzie wydac kase aby cos pozytecznego z tego bylo. Co moim zdaniem wazniejsze, pamietam byly u nas w szkole podstawowej nr 2 za komuny objady dla biednych dzieci za darmo, kogo bylo stac to placil, kogo nie to mial za darmo. Czy glodem uczy sie patrityzmu? Dziwia sie wlodazowie nie tylko w naszym powiecie, ale i kraju ze mlodzi ludzie traca poczucie Polskosci. Buduja gmachy dla chorej ambicji. Tylko chyba dlatego ze czesc srodkow jest z zagranicy sciagana, a potem jak my podatnicy reszte budowy splacimy, to sie zadluzy, powie ze nie rentowne nie wypalilo, i wykupi za grosze, ktos ma w tym interes.

    7. Jacek Zabek
      3 stycznia 2013 o godz. 00:44

      Co do wspomnianego w poprzednim moim komentazu kina w strazy pozarnej, to mam swietne i niezapomniane wspomnienia. Pomagalem jako mlody lobuziak sprzatac podworko i sale w zamian za wpuszczanie mnie na filmy, nawet te dla doroslych, co teraz leca o 20.00 w telewizji. bylem bos na cale podworko, opowiadalem kolega, a oni sluchali. Do tego kina w starym stylu z sentymentu bym poszedl i namowil kogo mogl. A to nowe kino to czy bedzie na moja kieszen? Szklanych budynkow w Oslo mam powyzej uszu, z reszta teraz to zadna nowosc na ukrainie, i niedlugo tez bedzie zadna nowosc w buszu, czy do tego dazymy?

    8. Cgn95
      3 stycznia 2013 o godz. 14:04

      A kiedy skatepark? ;>

    9. gallanonim
      12 stycznia 2013 o godz. 22:45

      Sranie w banie za przeproszeniem! Miał być skatepark! I co, jest? No nie ma! Młodzież się starała żeby mieć swoje miejsce spotkań, obiecanki cacanki, a głupiemu radość. Myślicie że to wypali?
      Choć nawet jakby miało powstać to centrum, to lepsze to niżeli dzieciaki by miały się szlajać nie wiadomo gdzie, a gdy nuda dorosłego człowieka dopadnie to i on się do kina wybierze. Jak wybudują (choć w to szczerze wątpie), to może i dobrze, wszystko w jednym miejscu i biblioteka i TV i dom kultury, nie będzie tak źle.
      Teraz trzeba tylko czekać i patrzeć czy to wszystko się zgra w czasie i czy w ogóle powstanie.

    10. masakra
      2 marca 2013 o godz. 23:47

      Obnizcie podatek gruntowy zamiast bawic sie w przydzwanianie dlugami jakie wywola to „kino” czy jakies nowe „centrum”.