• 20 mln zł na remont drogi nr 79 w 2013 r. Tomasz Śmietanka: dopóki nie zobaczę papierów, nie uwierzę

  przez  • 24 stycznia 2013 • Parkowa 5, Wydarzenia • 1 Komentarz

  Ciekawe zakończenie dzisiejszej sesji rady miejskiej zafundował wszystkim burmistrz Tomasz Śmietanka. Kiedy wydawało się, że obrady zmierzają już do szczęśliwego końca i za chwilę wszyscy rozjadą się do domów, burmistrz wypalił, że skoro – o dziwo – nikt nie poruszył tematu remontu drogi nr 79 na odcinku z Kozienic do Ryczywołu, to on ma w tym temacie coś do zakomunikowania.

  Okazuje się, że wreszcie coś ruszyło się w temacie tej nieszczęsnej drogi do Warszawy. Jak wiadomo, podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nowy blok w ELKO, w Świerżach Górnych gościła mocna ekipa rządowo-parlamentarna, na czele z premierem Donaldem Tuskiem i marszałkiem sejmu Ewą Kopacz. Była to więc idealna sytuacja do przeprowadzenia lobbingu na rzecz remontu tej drogi. Niestety, premier Donald Tusk jak zwykle bardzo się spieszył i z prędkością błyskawicy zawinął się z powrotem do Warszawy (miejmy nadzieję, że fotoradary nie miały tego dnia zbyt dużo roboty). Na szczęście nieco dłużej w Kozienicach zabawiła Ewa Kopacz i to ona została zasypana argumentami na rzecz konieczności remontu wspomnianego odcinka. Niedawno Tomasz Śmietanka wystosował ponowne pismo do pani marszałek, które na szczęście wzorem wielu ustaw nie ugrzęzło w jednej z sejmowych „zamrażarek”, ale w tzw. międzyczasie trafiło na biurko ministra transportu Sławomira Nowaka. Ten odpowiedział starą śpiewką, że priorytetem dla rządu jest oczywiście budowa autostrad, a kasą na naszą drogę to on niestety w tym momencie nie dysponuje.

  Oczywiście były pewnie określone potrzeby w innych, kluczowych z punktu widzenia elektoratu pana ministra regionach, ale nie będziemy w to wnikać.  „No cóż, musi pan zrozumieć, że mieliśmy ciężką zimę. Wiele bloków spadło z planu, a tą szczupłą pulę rozdzieliliśmy między najbardziej potrzebujących” – że zacytujemy słowa prezesa spółdzielni mieszkaniowej z serialu „Alternatywy 4”.

  Aż tu nagle okazało się, że „pocztą pantoflową” jak wyraził się Tomasz Śmietanka, na Parkową 5 dotarły informacje o przekazaniu do budżetu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w 2013 r. okrągłych 20 mln złotych na remont drogi nr 79 na odcinku z Kozienic do Ryczywołu. Kto za tym stoi – nie wiadomo. – Taki już ze mnie niewierny Tomasz, że dopóki nie zobaczę papierów – nie uwierzę. Już kiedyś ogłosiłem rychłe rozpoczęcie remontu, to unieważniono przetarg – ironizował burmistrz. Informację o kwocie 20 mln zł potwierdził też obecny na sesji starosta Janusz Stąpór. 20 mln zł to trochę mało, jak na taką inwestycję, ale skoro zaksięgowali to w budżecie GDDKiA, to być może ktoś wreszcie ruszył głową? Po 10 latach bezskutecznych zabiegów i interwencji ze strony kozienickiego samorządu – dobre i to.

  Na sesji pojawił się także ciekawy akcent humorystyczny, również w temacie drogowym. Chodzi mianowicie o ul. Żeromskiego i parkujące wzdłuż niej samochody na odcinku od ul. Konarskiego do ul. Warszawskiej. Jeden z radnych pytał, czy takie parkowanie jest zgodne z prawem, bo że stanowi zagrożenie dla poruszających się tamtędy kierowców i pieszych, to akurat wszyscy wiedzą. Burmistrz Tomasz Śmietanka słusznie odpowiedział, że owszem, jest niezgodne z prawem i żeby każde takie naruszenie zgłaszać kozienickiej policji. – Nasza drogówka będzie interweniować, wystarczy tylko ich powiadomić – przekonywał burmistrz. Trochę nas to rozśmieszyło, bo drogówka w ciągu dnia jeździ ul. Żeromskiego dziesiątki razy i co – nie widzi nieprawidłowo zaparkowanych samochodów? Oto jest pytanie. Owszem, często widać, jak wlepia w tym miejscu mandaty, ale to raczej nie rozwiązuje problemu, bo samochody jak stały, tak stoją nadal. Może należałoby zająć się raczej nowymi miejscami parkingowymi w tej okolicy?

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  1 komentarz do 20 mln zł na remont drogi nr 79 w 2013 r. Tomasz Śmietanka: dopóki nie zobaczę papierów, nie uwierzę

  1. Robert
   26 marca 2013 o godz. 00:50

   Dziś jechałem tą ulicą i zwróciłem uwagę czy jest postawiony tam znak zakazu postoju. Takie znaki stoją, ale dotyczą tej strony ulicy od garaży, jadąc do warszawskiej nie ma takowych.
   Więc dlaczego sądzicie że stawianie tam aut jest nielegalne?
   Nie ma znaków zakazu zatrzymywania i postoju, więc stać można,zachowując odstęp 10m od pasów, a mandaty to policja wlepia nielegalnie -bo niby na jakiej podstawie?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *