• Nowy podział Gminy Kozienice na jednomandatowe okręgi wyborcze. Zobacz, jak będziemy wybierać radnych w 2014 r.!

  przez  • 1 lutego 2013 • Opinie, Parkowa 5, Wybory samorządowe 2014, Wydarzenia • 1 Komentarz

  Póki co w Kozienicach (jak i w całej Polsce) w temacie wyborczym panuje względny spokój. Nie bądźmy jednak naiwni – lada chwila, tak naprawdę zanim się obejrzymy, znowu się zacznie. Za rok czeka nas dubeltowa elekcja: europarlamentarzystów oraz – przede wszystkim – naszych lokalnych radnych.

  Być może nie wszystkim jeszcze obiło się o uszy, więc przypominamy, że wybory samorządowe w 2014 roku odbędą się według nowej, jednomandatowej ordynacji. W praktyce oznacza to, że gmina zostanie podzielona na 21 okręgów wyborczych, z których do rady miejskiej – zgodnie z zasadą „zwycięzca bierze wszystko” – z każdego okręgu wejdzie tylko jeden kandydat (ten, który uzyskał najwięcej głosów w swoim okręgu). Swoje głosy oddamy zatem nie na partię i jej listę, ale na konkretnego człowieka. Koniec z wiodącą rolą list wyborczych i dziwnymi sytuacjami, kiedy radnym zostaje ktoś z mniejszą ilością głosów tylko dlatego, że mocna lista „pociągnęła go” w górę.

  Teraz (w założeniu) kandydatami będą musiały być osoby związane z danym okręgiem, szanowane i obdarzane społecznym zaufaniem. Wymusi to ich większą odpowiedzialność i silniejszy związek z wyborcami. Nie twierdzimy, że obecni samorządowcy są jakoś przesadnie oderwani od elektoratu, ale na pewno będzie to zmiana na plus.

  Czy JOW-y doprowadzą do znacznego odświeżenia rady miejskiej w Kozienicach? Tego nie wiadomo. Ale wszędzie na świecie, gdzie wprowadzona została jednomandatowa ordynacja wyborcza, natychmiast wzrastała obywatelska aktywność, bo ludzie czuli, że nareszcie mają realny wpływ na wybór swojego przedstawiciela. Nietrudno więc wyobrazić sobie start w wyborach kilku nowych twarzy, dotychczas w żaden sposób niezwiązanych z kozienickim samorządem, być może stojących nieco z boku, nie odnajdujących się w naszej lokalnej układance politycznej. Być może będą to wasi sąsiedzi? Być może będziecie to Wy? A może zarejestrują się nowe komitety? A może zostanie tak, jak jest? Nie wiadomo. Pożyjemy, zobaczymy.

  Ktoś zapyta: a po co głąby w ogóle zawracacie gitarę wyborami, które odbędą się dopiero za rok i to późną jesienią? Otóż na ostatniej sesji rady miejskiej podjęta została uchwała o podziale Gminy Kozienice na jednomandatowe okręgi wyborcze. Określono ich granice i do każdego okręgu przyporządkowano konkretne numery ulic. Przypominamy, że poprzedni podział, uchwalony jeszcze w zeszłym roku wywołał spore kontrowersje wśród części mieszkańców naszej gminy. Złożyli oni skargę do komisarza wyborczego w Radomiu, a ten nie zostawił na podziale JOW-ów w Kozienicach suchej nitki, dopatrując się m.in. podziału jednego z osiedli i włączenia go w granice więcej niż jednego okręgu, zaliczenia niektórych ulic do dwóch okręgów, a innych z kolei… nie włączenia do żadnego.

  Miejmy nadzieję, że tym razem wszystko będzie w porządku. Zobaczcie, jak wybierzemy radnych w 2014 roku. Nowy podział jednomandatowych okręgów wyborczych w Gminie Kozienice wygląda tak:

  Pełną wersję tekstu uchwały znajdziecie pod tym linkiem. Więcej na temat JOW-ów przeczytacie na stronie Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  1 komentarz do Nowy podział Gminy Kozienice na jednomandatowe okręgi wyborcze. Zobacz, jak będziemy wybierać radnych w 2014 r.!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *