• Skatepark w Kozienicach już w czerwcu? Znamy szczegóły!

  przez  • 9 kwietnia 2013 • Parkowa 5, Sport, Wydarzenia • 3 komentarze

  Temat budowy skateparku w Kozienicach ciągle jest bardzo żywy. Opublikowany w czerwcu ubiegłego roku artykuł p.t. „Hubert Cichecki się uparł. W Kozienicach powstanie skatepark!” do dzisiaj jest jednym z najchętniej czytanych tekstów w naszym serwisie. Ostatnio również w komentarzach często dopytywaliście – no i co z tym skateparkiem? Dzisiaj mamy dla Was bardzo dobre informacje. Jest więcej niż prawdopodobne, że skatepark w Kozienicach powstanie w okolicach wakacji! Z naszych informacji wynika, że może to być końcówka czerwca lub początek lipca. Znamy również szczegóły inwestycji.

  Zanim jednak przejdziemy do meritum przypomnijmy, jak to się wszystko zaczęło. Szczegóły znajdziecie oczywiście we wspomnianym tekście, do którego lektury zachęcamy. Teraz wspomnimy tylko krótko przebieg najważniejszych zdarzeń.

  Jak wiadomo, pomysł budowy skateparku w Kozienicach zrodził się w głowie Huberta Cicheckiego, mieszkańca Świerży Górnych i studenta Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Próby były podejmowane już wcześniej (m.in. przez grupę uczniów „zielonego” LO skupioną wokół nauczycielki Beaty Smykiewicz-Różyckiej), ale za każdym razem inicjatywa umierała śmiercią naturalną. Zaczęły pojawiać się głosy, że nic z tego nie będzie, że należy dać sobie spokój. Ale Hubert Cichecki się uparł. Chodził, dzwonił, pytał, namawiał, zbierał podpisy, pisał wnioski do Urzędu Miejskiego, aż w końcu w czerwcu 2012 r. otrzymał stosowny dokument z kozienickiego magistratu. Igor Czerwiński, wiceburmistrz ds. technicznych pytał w nim o specyfikację obiektu.

  Wtedy sprawa nabrała tempa. Hubert Cichecki odbył całą serię rozmów z burmistrzem Tomaszem Śmietanką, dyrektorem wydziału infrastruktury Piotrem Szafranem oraz dyrektorem Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu Marcinem Zmitrowiczem. Na ręce tego ostatniego złożył m.in. tysiąc zebranych w zaledwie miesiąc podpisów mieszkańców Kozienic pod petycją w sprawie budowy skateparku (spróbujcie zebrać taką liczbę pod wnioskiem w dowolnej sprawie, a przekonacie się, że nie jest to wcale takie proste, jak się z pozoru wydaje). Najważniejsze było jednak przygotowanie projektu skateparku oraz jego szczegółowej specyfikacji. Te powstały we współpracy z krakowską firmą Techramps, która projektuje skateparki w całej Polsce. Z dokumentacji wynika, że kozienicki skatepark składał się będzie z dwunastu elementów – szczegóły wyjaśniono na rysunku.

  Elementy skateparku: 1. Quarter pipe, 2. Spin, 3. Funbox do skoków, 4. Grindbox 9, 5. Roll-in + quarter pipe, 6. Grindbox 4, 7. Grindbox 5, 8. Quarter pipe, 9. Funbox z grindboxem 3/1 + poręcz 2/3, 10. Grindbox 1 + poręcz prosta, 11. Bank ramp, 12. Poręcz spadowa

  Obiekt zlokalizowany zostanie na terenie sztucznego lodowiska obok krytej pływalni „Delfin” przy ul. Legionów. Założenie jest proste: latem w tym miejscu będzie skatepark, a zimą lodowisko. Oznacza to oszczędność rzędu 300 tys. zł, które należałoby wydać na wylewkę, chcąc zbudować skatepark gdzie indziej. Dzięki zaproponowanej lokalizacji łączny koszt budowy elementów skateparku zamknie się kwotą 167,055 tys. zł. Do tego trzeba będzie doliczyć ok. 50 tys. zł na naprawę podłoża. – Obecnie czekamy, aż z lodowiska do końca zejdzie lód. Wtedy startujące w przetargu firmy będą mogły ocenić stan nawierzchni – mówi Hubert Cichecki. Wykonanie niezbędnej naprawy przez potencjalnego wykonawcę nie powinno trwać dłużej, jak trzy tygodnie. Jeżeli nawierzchnia będzie bardzo zniszczona, to okres prac może się wydłużyć do miesiąca, ale jest też szansa, że będzie to np. tydzień. – Po tej operacji właściwie będziemy mieli już gotowy skatepark, gdyż rozstawienie jego elementów to kwestia trzech-czterech dni – dodaje Hubert Cichecki. Według najbardziej optymistycznych założeń obiekt miałby być gotowy jeszcze przed wakacjami, bo jak wiadomo, startowanie z tego typu inwestycją na jesieni nie miałoby większego sensu.

  Zaproponowana lokalizacja rozwiązuje też problemy związane z ewentualnymi protestami mieszkańców, którzy swego czasu próbowali storpedować realizację inwestycji, obawiając się obecności skateparku w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Mówił o tym na jednej z sesji rady miejskiej Marcin Zmitrowicz, dyrektor KCRiS. Teraz skatepark zlokalizowany zostanie na terenie KCRiS i w dodatku będzie obiektem monitorowanym.

  Podsumowując – Hubert Cichecki zrobił swoje. Projekt pod nazwą „skatepark w Kozienicach” został sprawnie poprowadzony od etapu pojawienia się pomysłu, poprzez przedstawienie go odpowiednim organom samorządu lokalnego, aż po przygotowanie niezbędnej specyfikacji. Teraz czekamy na wykonanie inwestycji. – Osoby, które widziały projekt skateparku i z pewnością będą jego pierwszymi użytkownikami, są z niego bardzo zadowolone, w związku z czym ja również nie mam żadnych zastrzeżeń – twierdzi Hubert Cichecki. Jego zdaniem, jeżeli wszystko zostanie doprowadzone do szczęśliwego końca, będziemy mieli dużo lepszy skatepark, niż ten w Radomiu. – Śmiało mogę powiedzieć, że właśnie kończy się coś na wzór sporu klasyków z romantykami. W tym układzie to my, entuzjaści budowy w Kozienicach skateparku, odgrywaliśmy role romantyków. Ale postawiliśmy na swoim. Jak rapuje Łona – „to już za daleko zaszło”, więc czekam z niecierpliwością na doprowadzenie tego projektu do finiszu. Szczególne podziękowania chciałbym skierować do wszystkich, którzy byli w niego zaangażowani na długo przede mną. Ja tylko dokończyłem to, co oni zaczęli. Do zobaczenia na skateparku! – kończy Hubert Cichecki.

  Czekamy z niecierpliwością!

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  3 komentarzy do Skatepark w Kozienicach już w czerwcu? Znamy szczegóły!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *