• Zobacz II wojnę światową w Kozienicach na dużym ekranie! Już w sobotę premiera filmu

  przez  • 11 kwietnia 2013 • Filmy, Historia, Kultura, Multimedia, Wydarzenia • 2 komentarze

  Już w najbliższą sobotę 13 kwietnia w Kozienickim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu „Z okupacyjnych dziejów Kozienic 1939-1945”. Warto tego dnia wybrać się na Al. 1 Maja 8, gdyż z tego typu produkcją jeszcze w naszym mieście nie mieliśmy do czynienia. Film jest opowieścią opartą na wspomnieniach mieszkańców Kozienic oraz innych źródłach i materiałach, w tym unikatowych zdjęciach wykonanych przez Niemców stacjonujących w naszym mieście podczas okupacji.

  Co zobaczymy na ekranie? W filmie starano się zamieścić wiele motywów i wątków przedstawiających dzieje miasta w najstraszliwszych dla mieszkańców czasach. Przygotowania i oczekiwanie na wojnę, działania wojenne w okolicach Kozienic i zajęcie miasta przez Niemców, instalacja reżimu hitlerowskiego i życie codzienne pod okupacyjnym pręgierzem (w tym ukazanie zagłady ludności polskiej i żydowskiej), jak również działalność Polskiego Państwa Podziemnego – to tylko kilka tematów składających się na tę edukacyjną podróż przez lata drugiej wojny światowej w Kozienicach.

  Co ciekawe, produkcja nie jest tylko kolejnym materiałem skierowanym do szkół w celu wyświetlania na lekcjach historii. Jest na to po prostu za długa. Mamy tutaj do czynienia z prawie 90-minutowym filmem, w którym przed kamerami wystąpiła przeszło setka aktorów-amatorów i statystów. Są to przede wszystkim członkowie grup i stowarzyszeń rekonstrukcji historycznych z terenu południowego Mazowsza: Kozienic, Pionek, Garbatki-Letnisko, Radomia, ale również z Warszawy, Puław, Garwolina oraz innych miast. Pierwotnie planowano, że film będzie trwał tylko około 45 minut, tak, żeby można go było wyświetlić podczas godziny lekcyjnej w szkołach. Jednak ze względu na brak możliwości wyczerpania w tak krótkim czasie w sposób przystępny tematyki produkcji, ostatecznie jest ona prawie dwa razy dłuższa. – Trzeba wspomnieć, że jest to film niemal bezbudżetowy i w zasadzie amatorski, stworzony wysiłkiem pasjonatów, miłośników lokalnej historii – mówi Krzysztof Zając, prezes Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. To właśnie ono wzięło na siebie główny ciężar produkcji, w tym reżyserię i scenariusz, które spoczęły na barkach Krzysztofa Zająca i Mirosława Wasity. – Pomysł na takie promowanie lokalnej historii zrodził się w Pionkach, na planie innego filmu dokumentacyjno-historycznego „Jarema 1944”, w którym brało udział nasze stowarzyszenie – dodaje Krzysztof Zając.

  Zdjęcia do filmu kręcono m.in. w Kozienicach, Puszczy Kozienickiej, skansenie bojowym I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie oraz w okolicznych plenerach. Wykorzystano w nim również wspomnienia Stefana Janeczka oraz materiały i zdjęcia archiwalne z zasobów Michała Woźnego, właściciela portalu kozienice39.pl, a także Muzeum Regionalnego w Kozienicach, Ośrodka KARTA i Kroniki Kozienickiej.

  Premiera filmu i pierwsze projekcje odbędą się już w najbliższy weekend 13 i 14 kwietnia w Kozienickim Domu Kultury. Ze względu na duże zainteresowanie organizatorzy zwiększyli jednak liczbę planowanych pokazów. Jeżeli ktoś nie zdąży pojawić się w KDK w sobotnie popołudnie o godz. 17.00, będzie miał szansę zobaczyć film także o 19.30 oraz dzień później, w niedzielę 14 kwietnia o godz. 20.00. Ponowne projekcje w Kozienicach odbędą się pod koniec kwietnia. Planowane są również pokazy otwarte m.in. w Radomiu.

  Po projekcji będzie można nabyć cegiełki wraz z kolekcjonerską płytą DVD z filmem. Całość dochodu ze zbiórki przeznaczona zostanie na przyszłe działania i projekty realizowane przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. Naszym zdaniem każdy, kto interesuje się historią lub po prostu chce dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat przeszłości naszego miasta, powinien w najbliższych dniach odwiedzić Kozienicki Dom Kultury i obejrzeć film „Z okupacyjnych dziejów Kozienic 1939-1945”. Ot tak, dla siebie.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  2 komentarzy do Zobacz II wojnę światową w Kozienicach na dużym ekranie! Już w sobotę premiera filmu

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *