• Co słychać na budowie nowego bloku w ELKO?

  przez  • 15 maja 2013 • ELKO, Wydarzenia • 0 Komentarzy

  Trwa proces realizacji bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne opalanego węglem kamiennym o mocy elektrycznej 1075 MW w ENEA Wytwarzanie S.A. Spółka podpisała także umowę na ubezpieczenie jego budowy.

  Jakie prace na terenie budowy już wykonano? Poza przekazaniem placu generalnemu wykonawcy oraz wygrodzeniem terenu robót, przeprowadzono także jego niwelację. Zakończono również najważniejsze roboty rozbiórkowe. Cały czas toczą się za to prace przekładkowe, a do końca 2013 r. planowana jest realizacja kolejnych prac związanych z przygotowaniem terenu, które obejmą m.in. kontynuacje wyburzeń i przekładek, a także wykonanie rozplanowanych wcześniej dróg tymczasowych. Jednocześnie wciąż prowadzone są niezbędne badania i ekspertyzy.

  W najbliższym czasie rozpocznie się budowa maszynowni, kotłowni oraz budynku urządzeń elektrycznych. W jej ramach do końca bieżącego roku wystartują pierwsze roboty ziemne oraz fundamentowe. Planowane jest także rozpoczęcie prac ziemnych dla układu wody chłodzącej.

  8 maja ENEA Wytwarzanie S.A. podpisała również umowę na ubezpieczenie procesu inwestycyjnego nowego bloku. Po stronie ubezpieczyciela znalazło się konsorcjum firm w składzie: Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A., Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia S.A., Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A., Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A. oraz Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. W ramach podpisanej umowy ubezpieczeniem objęte zostały wszelkie ryzyka związane z budową i montażem, ryzyka utraty zysku wskutek ewentualnego opóźnienia w zakończeniu inwestycji, czy odpowiedzialności cywilnej oraz środowiskowej. Ubezpieczono również mienie w transporcie krajowymi i międzynarodowym, a także ewentualną utratę zysku wskutek szkód powstałych w transporcie. Umowa ubezpieczeniowa obowiązywać będzie w okresie od 8 maja 2013 r. do zakończenia realizacji projektu.

  Przypomnijmy, że plac budowy cały czas jest filmowany przez umieszczoną na jednym z okolicznych budynków kamerę. Można go podglądać na żywo 24 godziny na dobę, klikając w ten link.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *