• Przedstawiciele najstarszego polskiego klubu piłkarskiego Pogoni Lwów odwiedzą Kozienice!

  przez  • 9 czerwca 2013 • Historia, Kultura, Multimedia, Sport, Wydarzenia • 0 Komentarzy

  Już w najbliższą sobotę 15 czerwca nie lada gratka czeka wszystkich sympatyków piłki nożnej w Kozienicach. Nie – ani Energia, ani MKS nie zagrają póki co decydującego o awansie do wyższej klasy rozgrywkowej meczu ligowego. Na zaproszenie Stowarzyszenia Kibiców MKS Kozienice nasze miasto odwiedzą za to przedstawiciele najstarszego polskiego klubu piłkarskiego, Pogoni Lwów!

  Przypomnijmy, że klub Pogoń Lwów został założony w 1904 r. i jest czterokrotnym Mistrzem Polski. Koronowany był kolejno w 1922, 1923, 1925 i 1926 r., a dodatkowo trzykrotnie zdobywał wicemistrzostwo. Warto nadmienić, że Lwów jest kolebką polskiego futbolu, bo to właśnie Pogoń była współzałożycielem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ośrodek ten był także miejscem narodzin pierwszej polskiej szkoły trenerskiej. Ze „szkoły lwowskiej” wywodził się chociażby legendarny trener Reprezentacji Polski Kazimierz Górski.

  Klub przestał istnieć wraz z wybuchem drugiej wojny światowej, a odrodził się dopiero w 2009 r. z inicjatywy lwowskiej młodzieży polskiego pochodzenia oraz dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie i Fundacji Semper Polonia. Obecnie wynajmuje boisko od miejscowego, ukraińskiego zespołu Dynamo, ale planuje wybudować „orlika” dla polskiej młodzieży we Lwowie. Co ciekawe, mimo tego, że od wielu lat Pogoń nie uczestniczy w rozgrywkach polskiej Ekstraklasy, to klub ten zajmuje 29. miejsce w tabeli wszech czasów! Nic dziwnego, skoro taki Michał Matyas strzelił dla lwowian w lidze równą setkę goli, a w latach 1950-1952, 1954 oraz 1966-67 pełnił funkcję selekcjonera Reprezentacji Polski. To kawał historii polskiej piłki nożnej!

  Teraz o tej historii będziemy mogli usłyszeć bezpośrednio od osób, które postanowiły przywrócić pamięć o wielkiej Pogoni. W sobotę 15 czerwca o godz. 16:00 w sali konferencyjnej pensjonatu Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu gościć będą Marcin Siembida, odpowiedzialny za marketing członek Zarządu Pogoni Lwów, a także Mateusz Szelęgiewicz ze Stowarzyszenia Sympatyków Pogoni Lwów. – Nasi goście przedstawią nam historię oraz opowiedzą o bieżącej działalności Pogoni. Na spotkaniu będzie można nabyć koszulki, czapki, szaliki oraz inne gadżety związane z Pogonią, a także – a może przede wszystkim – zasięgnąć informacji dotyczących możliwości finansowego wsparcia klubu – mówią organizatorzy spotkania ze Stowarzyszenia Kibiców MKS Kozienice.

  Warto wybrać się w sobotnie popołudnie do pensjonatu nad jeziorem i posłuchać o sporym kawałku historii polskiego futbolu. Okazja jest przednia, gdyż działacze Pogoni z reguły nie odwiedzają tak małych ośrodków, jak nasze Kozienice. A skoro już sympatykom „żółto-zielonych” udało się ich do nas ściągnąć, to żaden kibic piłkarski nie powinien przepuścić takiej okazji.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *