• Dni Puszczy Kozienickiej pełne sportu i muzyki!

  przez  • 11 czerwca 2013 • Filmy, Kultura, Multimedia, Sport, Wydarzenia • 3 komentarze

  W ostatni weekend w Kozienicach odbył się cały szereg imprez zorganizowanych w ramach Dni Puszczy Kozienickiej. Zwolennicy aktywnych form spędzania wolnego czasu mieli okazję wziąć udział w III Biegu Szlakiem Króla Zygmunta Starego lub w wyścigu smoczych łodzi, które stanęły w szranki na jeziorze kozienickim. Dodatkowo na stadionie przy ul. Sportowej zorganizowano III Memoriał Marka Łuczyńskiego w Lekkiej Atletyce Młodzików. W jego trakcie miała miejsce ważna uroczystość nadania kozienickiemu stadionowi imienia Marka Łuczyńskiego. Na brak atrakcji nie mogli też narzekać fani dobrego, rockowego uderzenia. Poza Koncertem Galowym XX Konkursu Muzyczno-Tanecznego „Music-Dance” oraz Koncertem Galowym IX Ogólnopolskich Prezentacji Artystycznych Osób Niepełnosprawnych „Szukamy siebie” w kozienickim amfiteatrze zagrał bowiem również zespół Big Cyc z Krzysztofem Skibą na czele.

  Już w piątek 7 czerwca na placu za Kozienickim Domem Kultury odbył się festyn rodzinny, w ramach którego odwiedzający obejrzeli m.in. prezentacje artystyczne uczniów ze szkoły muzycznej. Uroczyście zakończono także plener twórców ziemi kozienickiej, a jednym z wydarzeń towarzyszących był pokaz ginących zawodów.

  W sobotę 8 czerwca dystans 10 km pokonali biegacze, którzy wzięli udział w III Biegu Szlakiem Króla Zygmunta Starego. Start i metę zawodów zlokalizowano na terenie ośrodka wypoczynkowego KCRiS. Zawodnicy przemierzali ulice Kozienic oraz urokliwe trasy wyznaczone na terenie parku, które z pewnością przypadły do gustu przyjezdnym. Tych nie brakowało (do biegu zgłosili się m.in. zawodnicy z Warszawy, Radomia i Puław), a w sumie w biegu wzięła udział niemal setka uczestników. To nieźle, jak na ciągle raczkującą imprezę biegową w naszym mieście. Biorąc pod uwagę, że tego typu wydarzenia z każdym rokiem w całym kraju zyskują na popularności, kolejna edycja przyciągnie zapewne jeszcze większą ilość biegaczy. Na starcie nie zabrakło również mieszkańców Kozienic – druga w kategorii kobiet do 30 roku życia była m.in. Anna Bolek, natomiast wśród mężczyzn do 40 roku życia na siódmym miejscu uplasował się Krzysztof Zając.

  W III Biegu Szlakiem Króla Zygmunta Starego wzięło udział także wielu kozieniczan. W środku z nr 34 Anna Bolek, z prawej z nr 32 właściwy tor obiera Krzysztof Zając, źródło: Facebook.com.

  Szkoda tylko, że rywalizację storpedowała prawdziwa ulewa, jaka około południa przeszła nad Kozienicami. Nie odstraszyła ona jednak biegaczy, którzy dzielnie dobiegali do mety. Jeżeli chcecie zobaczyć, jak przebiegała trasa III Biegu Szlakiem Króla Zygmunta Starego, to w sieci dostępny jest film nagrany przez jednego z uczestników biegu z Radomia (dostępny również na stronie biegiem.radom.pl):

  Tego samego dnia na stadionie przy ul. Sportowej odbył się III Memoriał Marka Łuczyńskiego w Lekkiej Atletyce Młodzików. Zawodnicy z roczników ’98 i ’99 rywalizowali w biegach na dystansach 100, 300, 600 i 1000 metrów. Poza biegiem przez płotki na dystansie 100 oraz 110 metrów skakano również wzwyż, w dal, a także rzucano kulą, dyskiem i oszczepem. Po zsumowaniu wyników niemal 250 uczestników mityngu okazało się, że na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna RLTL ZTE Radom. „Na pudle” znaleźli się także młodzi lekkoatleci MKS Pułtusk oraz KKL Kielce. Drużyna UKS Olimp Kozienice uplasowała się na 16. miejscu.

  Innym, ważnym wydarzeniem w programie Memoriału była uroczystość nadania stadionowi w Kozienicach imienia zmarłego przed dwoma laty Marka Łuczyńskiego, wieloletniego dyrektora Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu, ale przede wszystkim cenionego kierownika szkolenia w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Poza rodziną Marka Łuczyńskiego i kozienickimi samorządowcami, tego dnia na uroczystości nie zabrakło również dobrze znanych w Kozienicach Bogusława Mamińskiego oraz legend polskiego sportu – Jacka Wszoły, czy Mariana Woronina.

  Burmistrz Tomasz Śmietanka stwierdził, że dzięki Markowi Łuczyńskiemu Kozienice odzyskały należne im miejsce na sportowej mapie Polski i mogą się tutaj odbywać ważne, ogólnopolskie zawody. Gwoli uczciwości należy dodać, o czym lokalne media z reguły nie wspominają, że postać Marka Łuczyńskiego cały czas wywołuje kontrowersje w środowisku niektórych kozienickich kibiców piłkarskich. Twierdzą oni, że Marek Łuczyński, skupiając się na rozwoju w Kozienicach lekkiej atletyki nie zrobił wszystkiego, aby uratować upadający klub MG-MZKS Kozienice. Jak zwykle w takich sytuacjach najlepszym lekarzem jest czas i dopiero z perspektywy kilku lat będziemy mogli stwierdzić, jak lokalna społeczność oceniła postać Marka Łuczyńskiego. Jego zasługi dla polskiego sportu są jednak niepodważalne. Uroczystość nadania stadionowi imienia Marka Łuczyńskiego zakończyła się odsłonięciem tablicy pamiątkowej.

  Nie mniej ciekawie, co na stadionie, działo się również na ośrodku wypoczynkowym KCRiS. Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa w Warszawie zorganizowało doroczne zmagania smoczych łodzi. Odbywały się one w ramach IV Sportowo-Rekreacyjnego Pikniku „Płyń po zdrowie”. Tym razem zwyciężyła ekipa nauczycieli z zespołu „Piranie”. Wieczorem natomiast publiczność zgromadzona w kozienickim amfitetarze poznała laureatów IX Ogólnopolskich Prezentacji Osób Niepełnosprawnych „Szukamy siebie”. Grand Prix wywalczył Łukasz Baruch z Dąbrowy Górniczej. Całość zakończył niezwykle energetyczny koncert zespołu Big Cyc.

  Krzysztof Skiba i spółka zagrali swoje największe hity. Nie zabrakło „Makumby”, „Berlina zachodniego”, czy motywu znanego z czołówki kultowego serialu komediowego „Świat według Kiepskich”. W tym roku kapela obchodzi 25-lecie swojego istnienia i z tej okazji burmistrz Tomasz Śmietanka wręczył członkom zespołu „pełen kształtów” tort, a publiczność odśpiewała gromkie „sto lat”.

  W niedzielę 9 czerwca miłośnicy folkloru mogli również obejrzeć widowisko „Nasze kozienickie wesele 2013” w wykonaniu Klubu Seniora „Złota Jesień”. Miało ono miejsce na terenie biblioteki publicznej, gdzie również odbył się kiermasz książki regionalnej. Można tam było nabyć m.in. drugą część monografii Kozienic autorstwa dr Sebastiana Piątkowskiego, którą przy okazji gorąco polecamy. Prawdziwa cegła, wiele nazwisk i ciekawych faktów z dziejów naszego miasta!

  Dni Puszczy Kozienickiej już za nami, ale imprezowe lato w Kozienicach dopiero się rozkręca. Już w najbliższy weekend na boiskach do siatkówki plażowej przy ul. Legionów w ramach Eliminacji do Mistrzostw Polski odbędzie się I Ogólnopolski Turniej Siatkówki Plażowej Kobiet. Natomiast w niedzielę 16 czerwca w pełni usatysfakcjonowani powinni być miłośnicy dwóch kółek, gdyż na ten dzień zaplanowano kolejny Merida Mazovia MTB Marathon.

  Zdjęcia dostarczył m.in. Arkadiusz Molenda, tel. 500-657-979.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  3 komentarzy do Dni Puszczy Kozienickiej pełne sportu i muzyki!

  1. Marcin
   12 czerwca 2013 o godz. 09:05

   Dobry Koncert Big Cyc’a. Oby jeszcze kiedyś zagrali w Kozienicach.

   • macio
    12 czerwca 2013 o godz. 11:37

    Ech ten Łuczyński ukradł sprzęt z siłowni i dla sportu zrobił chyba tyle.. zrobił łacznie z niewymiarowym basenem.A zawodów u nas sportowych na potęge aby wielbić tego pANA,nawet o zwykły klub sportowy nie umieją zadbać tylko dzieki fanom odzył MKS. Co do koncertu Big Cyc
    super!

  2. Dominik
   12 czerwca 2013 o godz. 22:24

   Fajnie że jest relacja z imprezy szkoda że nie było info przed kiedyś to na kozienice.dt.pl ktos wstawił jakiś plakat przed imprezą a teraz to juz nic tam sie nie dzieje słyszałem że big cyc ma kiedyś zagrać w Kozienicach ale nie wiedziałem kiedy próbowałem szukać na Korzenieckich portalach informacji o dniach puszczy ale takowych nie było lub nie znalazłem. Może warto by było dodać jeszcze jedną zakładkę na gorze strony i na bieżąco informować o imprezach w Kozienicach. Pozdrawiam redakcje stały czytelnik.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *