• Antyterroryści w Elektrowni Kozienice! Zobacz film!

  przez  • 26 czerwca 2013 • ELKO, Filmy, Multimedia, Wydarzenia • 0 Komentarzy

  Huk strzałów z broni maszynowej, szturm antyterrorystów na autobus PKS Kozienice, detonacje ładunków wybuchowych, sporo dymu, działania prowadzone przez robota saperskiego oraz krążący nad ELKO śmigłowiec – to wszystko mieli okazję obserwować okoliczni mieszkańcy Świerży Górnych na parkingu przed kozienicką elektrownią.

  Atak terrorystyczny na elektrownię, podłożenie ładunków wybuchowych i wzięcie zakładników przez grupę uzbrojonych mężczyzn były głównymi założeniami ćwiczeń z zakresu zarządzania kryzysowego „Kozienice 2013”, które we wtorek 25 czerwca odbyły się w Elektrowni Kozienice. Celem symulacji było m.in. doskonalenie i sprawdzenie umiejętności współdziałania służb w ramach ochrony obiektów infrastruktury krytycznej.

  Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że od granicy w kierunku województwa mazowieckiego kieruje się około dziesięciu niebezpiecznych, uzbrojonych cudzoziemców. W okolicach Kozienic grupa nie zatrzymuje się do kontroli, po czym patrol straży granicznej rozpoczyna pościg. Jeden z pojazdów zostaje zatrzymany, a drugi dojeżdża do ELKO. Wysiada z niego czterech mężczyzn, którzy oddając strzały z broni maszynowej wbiegają do budynku. – Na miejsce przybywają funkcjonariusze i negocjatorzy policyjni. Terroryści ostrzegają, że przy próbie zatrzymania zabiją zakładników i zdetonują podłożone ładunki wybuchowe. Dodatkowo kierowca cysterny, który przewoził ciekły wodór na terenie zakładu, słysząc wybuchy i strzelaninę przed bramą wpada w panikę i powoduje wypadek w okolicy oczyszczalni ścieków. Ciągnik i przewożony ładunek zapalają się – czytamy w scenariuszu jednego z epizodów wtorkowych ćwiczeń.

  Dalszy bieg wydarzeń obejmował m.in. negocjacje z przestępcami, szturm jednostek antyterrorystycznych oraz neutralizację pozostawionego w budynku ładunku wybuchowego. Równocześnie straż pożarna podejmowała działania gaśnicze. – Teren akcji został zabezpieczony, a poszkodowanym udzielona pomoc – informuje w swoim komunikacie Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

  W związku z prowadzonymi ćwiczeniami już od poniedziałkowego popołudnia parking przed elektrownią był nieczynny. Samą symulację z bezpiecznej odległości obserwował m.in. wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. W trakcie akcji odbyły się również ćwiczenia z prowadzenia polityki informacyjnej dla oddziałów prasowych poszczególnych służb.

  W manewrach wzięły udział Komenda Wojewódzka Policji z Radomia, KWP Kielce, KWP Lublin, Komenda Stołeczna Policji, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, ENEA Wytwarzanie S.A. oraz Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *