• Minister skarbu Włodzimierz Karpiński z wizytą w ELKO. Odwiedził plac budowy nowego bloku 1075 MW

  przez  • 2 sierpnia 2013 • ELKO, Wydarzenia • 1 Komentarz

  Na placu budowy nowego bloku energetycznego w ELKO wbito już ponad 940 żelbetowych pali, które wzmocniły grunt pod fundamenty nowej jednostki wytwórczej. Przeprowadzenie tej skomplikowanej operacji jest niezbędne w wypadku podłoża, jakie występuje na terenie przewidzianym pod budowę nowego bloku. Wkrótce rozpoczęte zostaną prace przy budowie chłodni kominowej, kotła i instalacji odsiarczania spalin.

  W piątek postępy prac na budowie obserwował minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Na utwardzonej palami powierzchni zbudowane zostaną główne obiekty nowego bloku Elektrowni Kozienice, w tym: kotłownia, maszynownia, budynek urządzeń elektrycznych, zbiorniki retencyjne popiołów oraz galeria nawęglania. – Budowa postępuje w oparciu o uzgodniony z wykonawcą harmonogram – powiedział Krzysztof Sadowski, prezes ENEA Wytwarzanie S.A. – Jestem dumny, że pomimo trudnej sytuacji w całej branży świetnie sobie radzimy z realizacją tak ambitnego projektu – dodał.

  Obecnie przy budowie nowego bloku pracuje 150 osób. Wraz z postępami prac, zatrudnienie będzie się szybko zwiększać. Jeszcze w tym roku ruszy budowa chłodni kominowej, fundamentów kotła wraz z pylonami komunikacyjnymi i fundamentów instalacji odsiarczania spalin. W 2014 roku rozpocznie się montaż konstrukcji kotła i budynku maszynowni. W kolejnych etapach zrealizowane zostaną: instalacja przygotowania wody, elektrofiltr oraz plac nawęglania, a w połowie 2016 roku planowany jest rozruch próbny. Energia z nowego bloku zasili krajowy system energetyczny za cztery lata, w 2017 roku.

  – Nowy blok w Kozienicach jest ważną inwestycją w polską energetykę. Wykorzystuje wysokosprawną, innowacyjną technologię, spełniając najostrzejsze europejskie kryteria ochrony środowiska – mówił Krzysztof Zamasz, Prezes ENEA S.A. – Inwestycja ma istotne znaczenie dla Grupy ENEA, regionu kozienickiego i bezpieczeństwa energetycznego kraju – podkreślił.

  Minister skarbu Włodzimierz Karpiński stwierdził, że kozienicki gigant ma na celu przebudowę potencjału krajowej energetyki. – Potrzebujemy nowych megawatów, a nasza gospodarka jest w dużej mierze oparta na węglu. Postępy w budowie Kozienic powinny stać się punktem odniesienia dla pozostałych, planowanych inwestycji – nadmienił.

  Nowy blok energetyczny, który powstaje w Świerżach Górnych będzie miał moc 1075 MW. Dzięki swoim parametrom stanie się stabilizatorem krajowego systemu energetycznego. Po ukończeniu budowy, ENEA Wytwarzanie S.A. będzie dysponować największą, najsprawniejszą oraz najnowocześniejszą w kraju jednostką wytwórczą opalaną węglem kamiennym.

  Przypomnijmy, że aktualny stan prac na placu budowy nowego bloku w Świerżach Górnych można obserwować na żywo dzięki zamontowanej na jednym z okolicznych budynków kamerze. Wystarczy kliknąć w ten link.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  1 komentarz do Minister skarbu Włodzimierz Karpiński z wizytą w ELKO. Odwiedził plac budowy nowego bloku 1075 MW

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *