• Wicepremier sadzi drzewka, a Formacja Nieżywych Schabuff gra Kraftwerk. Kozienice świętowały 45-lecie ELKO!

  przez  • 9 września 2013 • ELKO, Kultura, Multimedia, Na luzie, Wydarzenia • 1 Komentarz

  W sobotę 7 września kozieniczanie hucznie świętowali obchody 45-lecia ELKO. Na terenie ośrodka KCRiS odbył się zorganizowany wspólnie przez ENEA Wytwarzanie S.A., Gminę Kozienice i Polskie Radio festyn pod nazwą „Dzień Energetyka – Pożegnanie Lata”. Jeżeli ktoś miał odrobinę szczęścia, to poza gwiazdami polskiej sceny muzycznej w sobotnie popołudnie mógł się natknąć m.in. na marszałek sejmu Ewę Kopacz oraz wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, którzy również tego dnia pojawili się w Kozienicach.

  Najmłodsi goście festynu od wczesnych godzin porannych mieli okazję miło spędzić czas w zorganizowanej z wielkim rozmachem i mnóstwem atrakcji strefie dziecięcej. Spore grono chętnych zgromadziły zwłaszcza zajęcia plastyczne, zabawy na trampolinie, konkurs karaoke oraz wyścigi w workach. Podczas festynu miało również miejsce tradycyjne spotkanie emerytowanych pracowników elektrowni, w trakcie którego na scenie wystąpił Kabaret Masztalscy oraz zespół coverowy Hot Staff.

  Główny blok koncertów w kozienickim amfiteatrze poprzedziło wręczenie odznaczeń resortowych za zasługi dla energetyki. Z rąk wicepremiera Janusza Piechocińskiego odebrali je pracownicy ELKO: Józef Sajnaga, Bogusław Domański, Adam Wawer, Jerzy Szarpak oraz Leszek Koprowski. – W Kozienicach widzimy to, co dzisiaj nasza energetyka ma najlepszego. Przy opóźnieniach innych inwestycji, nowy blok jest zabezpieczeniem nie tylko dla aglomeracji warszawskiej, ale dla całego polskiego systemu energetycznego – mówił wicepremier.

  Delegacja zaproszonych gości udała się także na teren zespołu pałacowo-parkowego w Kozienicach. Wicepremier, marszałek sejmu, prezesi ENEA S.A. i ENEA Wytwarzanie S.A. oraz burmistrz Tomasz Śmietanka i starosta Janusz Stąpór w towarzystwie odznaczonych pracowników elektrowni zasadzili 11 drzewek symbolizujących budowę nowego bloku nr 11 oraz podkreślających więź, jaka łączy elektrownię z miastem. Ciekawe, czy z kuluarowych rozmów kozienickich samorządowców z drugą i piątą osobą w państwie (które w dodatku związane są z regionem radomskim) wynikną jakieś nowe okoliczności dla więzi drogowej łączącej nasze miasto ze stolicą? Czasami mamy wrażenie, że drugą osobą w państwie nie jest jednak marszałek sejmu, ale szef Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad…Pozostaje więc mieć nadzieję, że znany z zamiłowania do grzybobrania wicepremier Piechociński częściej będzie odwiedzał leśne ostępy Puszczy Kozienickiej i remont drogi krajowej nr 79 na odcinku Kozienice-Ryczywół nabierze przyspieszenia.

  Wracając jednak do „Dnia Energetyka”…

  W kozienickim amfiteatrze wystąpił iluzjonista Maciej Pol, który zaprezentował m.in. słynny numer z przecięciem człowieka na pół, a także Kabaret Smile oraz gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Blok koncertów rozpoczęła Honorata „Honey” Skarbek, jedna z nowych twarzy polskiego popu.

  Kiedy target wiekowy kozienickiej publiczności podskoczył nieco wyżej, swoje największe przeboje zagrała Formacja Nieżywych Schabuff. Olek Klepacz i spółka zaprezentowali również własną interpretację utworu „Das Model” legendarnej, niemieckiej kapeli Kraftwerk. Grając „Palę faję” pod bit inspirowany letnim hitem „Get Lucky” udowodnili z kolei, że Daft Punk zaserwował publiczności w gruncie rzeczy mocno odgrzewany kotlet. Gwiazdą wieczoru był zespół De Mono. Jego lider Andrzej Krzywy porwał publiczność do wspólnej zabawy, śpiewając m.in. największe hity ery polskiego big-beatu w nowych aranżacjach. Nie zabrakło także takich hymnów lat 90-tych, jak „Statki na niebie”, czy „Kochać inaczej”. Imprezę poprowadzili Roman Czejarek i Bogdan Sawicki z Polskiego Radia, a całość zakończył gigantyczny pokaz sztucznych ogni. Musimy przyznać, że dawno nie widzieliśmy fajerwerków odpalonych z takim przytupem.

  Fakt, że sobotnim festynem kozieniczanie pożegnali imprezowe lato wcale nie oznacza jednak końca tegorocznego, koncertowego rozkładu jazdy. Jesienią do głosu (dosłownie) dojdą punkrockowcy, którzy po latach… wracają na scenę Kozienickiego Domu Kultury. Więcej informacji na ten temat podamy już wkrótce.

  Na koniec mamy dla Was pewien bonus. W związku ze zbliżającymi się, przyszłorocznymi wyborami samorządowymi znamy już nazwisko pierwszego z kandydatów na burmistrza Kozienic. Będzie nim Frank Delay, który na specjalnej konferencji prasowej zwołanej za kulisami kozienickiego amfiteatru zaprezentował główną tezę swojego programu, czyli przywrócenie właściwej nazwy Elektrowni Kozienice! Frank Delay odpowiadał także na pytania dziennikarzy, a taśma z tego spotkania właśnie wyciekła do mediów (uwaga, 18+):

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  1 komentarz do Wicepremier sadzi drzewka, a Formacja Nieżywych Schabuff gra Kraftwerk. Kozienice świętowały 45-lecie ELKO!

  1. Marcin
   10 września 2013 o godz. 16:47

   Elektrownia, nie żadna pionkowska, tylko kozienicka 😉

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *