• Gigantyczne szyby komunikacyjne i unikatowy, potężny rurociąg na budowie nowego bloku 1075 MW w ELKO

  przez  • 23 października 2013 • ELKO, Wydarzenia • 0 Komentarzy

  Budowa nowego bloku energetycznego w ELKO nabiera tempa. Kilka dni temu na placu budowy zakończył się proces tzw. palowania. Wbicie ponad 1000 pali pod fundamenty było niezbędne w wypadku podłoża, jakie występuje na terenie przewidzianym pod powstanie nowej, potężnej jednostki o mocy 1075 MW. Obecnie trwają prace związane z budową pylonów komunikacyjnych pomiędzy budynkami przyszłej maszynowni i kotłowni.

  Przypomnijmy, że na utwardzonej palami powierzchni zbudowane zostaną główne obiekty nowego bloku elektrowni, w tym: kotłownia, maszynownia, budynek urządzeń elektrycznych, zbiorniki retencyjne popiołów oraz galeria nawęglania. W budowanych właśnie, wysokich na ponad 107 metrów pylonach komunikacyjnych znajdą się klatki schodowe, szyby windowe oraz kanały pionowe dla kabli elektrycznych i instalacji sanitarnych.

  Ciekawe informacje płyną także z warszawskiej spółki Totalbud, która będzie wykonawcą robót w budynku pompowni wody chłodzącej. Firma ułoży zewnętrzne rurociągi, których rury będą miały średnicę aż 3,8 metra! Będzie to unikatowa i pionierska w skali kraju operacja. Totalbud podaje, że rur o tak wielkiej średnicy nie produkuje, ani też nie składuje się w Polsce. Specjalnie na potrzebę budowy rurociągu zostały one dostarczone do Polski drogą morską z Turcji. – W mojej karierze zawodowej zawsze miałem okazję uczestniczyć w projektach układania rur, które w danej chwili były rekordowe pod jakimś względem w krajowej branży budowlanej, a ich ułożenie było w pewnym sensie pionierskie w Polsce. Tym bardziej więc mam dzisiaj satysfakcję, że nasza firma ułoży nietypowy i pionierski w polskich warunkach rurociąg z rur o średnicy aż 3,8 metra – mówi Mariusz Pałka, prezes firmy Totalbud.

  Należy dodać, że jeszcze w tym roku ruszy budowa chłodni kominowej, fundamentów kotła i fundamentów instalacji odsiarczania spalin. W 2014 r. rozpocznie się montaż konstrukcji kotła i budynku maszynowni. W kolejnych etapach zrealizowane zostaną: instalacja przygotowania wody, elektrofiltr oraz plac nawęglania, a w połowie 2016 r. planowany jest rozruch próbny kozienickiego giganta. Energia z nowego bloku zasili krajowy system energetyczny za cztery lata, w 2017 r.

  Aktualny stan prac na placu budowy nowego bloku w Świerżach Górnych można obserwować na żywo dzięki zamontowanej na jednym z okolicznych budynków kamerze. Wystarczy kliknąć w ten link.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *