• Pierwszy pylon gotowy. Mamy najnowsze zdjęcia z budowy bloku 1075 MW w ELKO!

  przez  • 22 listopada 2013 • ELKO, Multimedia, Wydarzenia • 0 Komentarzy

  Na placu budowy nowego bloku energetycznego 1075 MW w ENEA Wytwarzanie S.A. w Świerżach Górnych ukończono budowę pierwszego pylonu komunikacyjnego. Prace realizowało 80 pracowników, a do budowy wykorzystano 250 ton stali zbrojeniowej i 2400 metrów sześciennych betonu.

  Wysokie na 107,7 metra konstrukcje wyposażone będą w klatki schodowe, instalacje przeciwpożarowe, windy oraz szachty kablowe i instalacyjne obsługujące budynki kotłowni i maszynowni. – W czasie budowy bloku pylony będą służyły przede wszystkim do sprawnego przebiegu montażu kotła i maszynowni. Później, w trakcie eksploatacji stanowić będą drogę komunikacyjną dla służb serwisowych i remontowych, a w przypadku wystąpienia ewentualnej awarii będą również bezpieczną drogą ewakuacyjną – mówi Paweł Noakowski, dyrektor sprzedaży i marketingu na Europę Środkowo-Wchodnią firmy Beroa, wykonawcy pylonów.

  Pylony powstają przy wykorzystaniu metody szalunku ślizgowego. Metoda ta, przy ciągłym betonowaniu pozwoliła na wybudowanie pierwszego z pylonów w ciągu 33 dni. Średnio na dobę powstawało 3,30 metra konstrukcji. Obecnie realizowane są również prace związane z wykonaniem chłodni kominowej.

  Budowa bloku przebiega w oparciu o ustalony harmonogram, który przewiduje przekazanie nowej jednostki do eksploatacji w drugiej połowie 2017 r. Wykonawcą bloku jest konsorcjum firm Polimex-Mostostal i Hitachi Power Europe.

  W ostatnim czasie obiło nam się o uszy, że jeden z posłów z regionu radomskiego pytał na sejmowej komisji ds. energetyki, czy to prawda, że budowa nowego bloku w ELKO stanęła w miejscu. Ponadto stwierdził, że takie informacje przekazują mu rzekomo… mieszkańcy Kozienic. No cóż, polscy parlamentarzyści mówią różne rzeczy, ale naszym zdaniem najlepiej będzie, jak przemówi obraz. Co prawda jak powiedział Artur Barciś, czyli serialowy Arkadiusz Czerepach w popularnym „Ranczu” – w dobie fotografii cyfrowej fotografia nie jest już dowodem – ale mamy nadzieję, że poniższe, najświeższe zdjęcia z placu budowy rozwieją wszelkie wątpliwości. Przyznajemy, niektóre z nich zapierają dech w piersiach, a fundamenty chłodni kominowej (to ten potężny pierścień) przypominają lądowisko dla statku obcych. Robi wrażenie!

  Aktualny stan prac na placu budowy nowego bloku w Świerżach Górnych można obserwować na żywo dzięki zamontowanej na jednym z okolicznych budynków kamerze. Wystarczy kliknąć w ten link.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *