• Wreszcie ruszy remont drogi numer 79? Drogowcy: Niech elektrownia dopłaci. Tomasz Śmietanka: To niemożliwe!

  przez  • 27 grudnia 2013 • ELKO, Parkowa 5, Wydarzenia • 0 Komentarzy

  Jak dowiedziały się Wirtualne Kozienice, tuż przed Świętami doszło do spotkania na szczycie w sprawie osławionego remontu drogi numer 79 na odcinku z Kozienic do Ryczywołu. W spotkaniu wzięli udział burmistrz Tomasz Śmietanka, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, a także przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz… spółki ENEA Wytwarzanie S.A.

  Podczas spotkania ostatecznie ustalono finansowanie tej inwestycji w latach 2014-2015. W połowie stycznia zostanie ogłoszony przetarg, a pierwsze prace mają ruszyć na wiosnę. Wiadomo także, że przebudowa rozpocznie się od odcinka miejskiego, a zatem już niedługo kierowców w Kozienicach mogą czekać spore utrudnienia. Ale nic to – dobrze, że po 11 latach zapewnień, nierównej walki z wszechwładną GDAK-ą oraz mimo wszystko, naszym zdaniem, nieskutecznego lobbingu na rzecz przebudowy tej drogi chociażby ze strony radomskich oraz przede wszystkim kozienickich parlamentarzystów, prace wreszcie ruszą. Chociaż dopóki nie zobaczymy wjeżdżającej na remontowany odcinek pierwszej koparki wstrzymamy się z ostatecznymi opiniami na ten temat. Zbyt dużo było w tej sprawie kluczenia, zawiedzionych nadziei i składania obietnic bez pokrycia. Faktem jest jednak, że tym razem do rozpoczęcia przebudowy tego nieszczęsnego odcinka pozostało raptem kilka podpisów decyzyjnych osób.

  Z pewnością dziwić może natomiast obecność na spotkaniu w sprawie remontu drogi numer 79 przedstawicieli ENEA Wytwarzanie S.A. Bo niby co ma wspólnego elektrownia z przebudową tego odcinka? Okazuje się jednak, że w opinii GDDKiA całkiem sporo. Zdaniem dyrekcji GDAK-i spółka powinna włączyć się we współfinansowanie remontu drogi.

  W piśmie skierowanym przez GDDKiA do wojewody mazowieckiego oraz ENEA Wytwarzanie S.A., do którego dotarły Wirtualne Kozienice czytamy m.in., że „podstawą (…) do poniesienia przez ENEA (w rzeczywistości ENEA Wytwarzanie S.A. – przyp. red.) nakładów na inwestycję jest sam fakt, że prowadzona inwestycja nie drogowa wymaga wybudowania, rozbudowania lub przebudowania drogi publicznej, a w tym przypadku rozpatrujemy analogiczny przypadek. Oznacza to, że obowiązek taki powstaje z mocy ustawy, co pozwala organowi administracji nałożyć obowiązek polegający na przebudowie drogi publicznej” – czytamy w piśmie GDDKiA.

  Tłumacząc z polskiego na nasze: skoro ENEA Wytwarzanie S.A. buduje nowy blok energetyczny, to niech sobie również sfinansuje drogę biegnącą w jego okolicy. Logiczne, nie?

  GDDKiA powołuje się przy tym na ustawę o drogach publicznych z 21 marca 1985 r., która w art. 16 mówi m.in. o tym, że „budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją nie drogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia”.

  Czyli – jak mamy rozumieć – przebudowa drogi numer 79 na odcinku z Kozienic do Ryczywołu ma zostać zrealizowania nie dlatego, że odcinek ten jest w fatalnym stanie, ale dlatego, że ENEA Wytwarzanie S.A. buduje nowy blok? Litości…

  Oczywiście ani kozienicki samorząd, ani ENEA Wytwarzanie S.A. nie przystały na tę oryginalną propozycję zgodnie twierdząc, że nie ma żadnej podstawy prawnej uznającej za zasadną budowę drogi krajowej przez firmę zajmującą się produkcją energii elektrycznej. Zdaniem Tomasza Śmietanki była to kolejna próba gry na zwłokę przez GDDKiA.

  Doprawdy, sami jesteśmy ciekawi, jakie zwroty sytuacji czekają nas jeszcze w tej sprawie i jakie kwiatki zasadzili przy 79-tce drogowi urzędnicy…

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *