• Rośnie napięcie w ELKO. Protest kilkuset pracowników. Będzie strajk?

  przez  • 31 stycznia 2014 • ELKO, Wydarzenia • 6 komentarzy

  Rośnie napięcie w ELKO w związku z planowanym przeniesieniem pracowników ENEA Wytwarzanie S.A. zatrudnionych w pionach informatyki, księgowości i rachuby płac do spółki Enea Centrum w Poznaniu. W czwartek związki zawodowe działające w Elektrowni „Kozienice” dały wyraźny sygnał niezadowolenia z sytuacji w jakiej od pewnego czasu stawiana jest załoga spółki.

  W tym dniu Enea Centrum zorganizowała na terenie elektrowni spotkania dla pracowników informatyki oraz księgowości objętych programem tworzenia tzw. Centrum Usług Wspólnych. Pracownicy zwrócili się do związków zawodowych o pomoc ze względu na fakt, że w ramach prowadzonego projektu „przenosin” przekazywanych jest wiele niejasnych informacji, które ich zdaniem wzajemnie się wykluczają.

  W obawie o swoje miejsca pracy i o dalsze losy spółki w sali konferencyjnej stawiło się ponad 800 osób, które swoją postawą zamanifestowały solidarność z pracownikami objętymi programem CUW. Jak dowiadujemy się od jednego z pracowników ELKO, który uczestniczył w spotkaniu, przewodniczący związków zawodowych odczytali w jego trakcie trzy oświadczenia. W imieniu załogi zażądali wstrzymania procesu tworzenia CUW, zaś w przypadku jego kontynuacji zapowiedzieli wejście w spór zbiorowy z pracodawcą. Brak odstąpienia od działań związanych z organizacją CUW mógłby oznaczać ogłoszenie strajku nie tylko w ENEA Wytwarzanie S.A., ale także w innych spółkach grupy. Jak informuje nasz rozmówca, w trakcie spotkania na sali obecne były również taczki oraz transparent z napisem „Nie chcemy do Enea Centrum”.

  W piśmie związków zawodowych działających w ELKO czytamy m.in., że planowane przeniesienie pracowników „stanowi rażące naruszenie umowy społecznej” z sierpnia 2007 r., zawartej pomiędzy Elektrownią „Kozienice”, a działającymi w niej związkami zawodowymi.

  Jak dowiedziały się Wirtualne Kozienice, organizacje związkowe zażądały również gwarancji utrzymania aktualnego poziomu zatrudnienia w spółce, pokrycia przez pracodawcę połowy kosztów dojazdu pracowników do pracy zbiorowymi środkami komunikacji, a także wzrostu średniego wynagrodzenia o 10 proc., jako rekompensatę straty poniesionej przez pracowników ze względu na dotychczasową, złą metodologię naliczania wskaźnika przyrostu wynagrodzeń.

  W ramach przestrzegania zapisów umowy społecznej z 2007 r., związki zawodowe domagają się również kontynuacji dotychczasowych działań na rzecz finansowego i rzeczowego wsparcia przez ELKO kultury, oświaty, sportu, opieki zdrowotnej oraz gospodarki regionu kozienickiego.

  O dalszym rozwoju sytuacji w Elektrowni „Kozienice” będziemy na bieżąco informować w naszym serwisie oraz na naszym fanpage’u na Facebooku.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  6 komentarzy do Rośnie napięcie w ELKO. Protest kilkuset pracowników. Będzie strajk?

  1. Kamil
   31 stycznia 2014 o godz. 18:08

   Zwalniać starych zgredów tylko miejsca pracy blokują młodym, którzy murzynują w Norwegi i Anglii a zgredy siedzą po 3 w pokojach i w karty grają. W końcu się ktoś wziął za ten bajzel bo to już o pomstę do nieba wołało… Przez takich jak wy kto został w Kozienicach ? dzieci do 18 roku życia i emeryci… i tylko powstają nowe przedszkola i domy starców bo każdy za granice musi jechać a leńcie leżą do góry dzwonem w elko. Dajcie szanse tym co chcą pracować a darmozjadów na bruk !!!

   • Ło Boże
    1 lutego 2014 o godz. 09:55

    Weź się nie kompromituj chłopie ….

   • pijany karciarz
    3 lutego 2014 o godz. 18:02

    Myślisz że jak ich zwolnią to ciebie zatrudnią? Hehehe A czy to wina pracowników elko że w koziołkach nie ma pracy?

   • Ewa DT
    18 lutego 2014 o godz. 23:11

    Masz rację. Już dawno powinni „przewietrzyć” ELKO… wielu jest tam za ciepło

  2. TOMASZ
   31 stycznia 2014 o godz. 18:37

   Pacta sum servanta ! W ramach przestrzegania zapisów umowy społecznej z 2007 r., związki zawodowe domagają się również kontynuacji dotychczasowych działań na rzecz finansowego i rzeczowego wsparcia przez ELKO kultury, oświaty, sportu, opieki zdrowotnej oraz gospodarki regionu kozienickiego. Podzielam Wasze postulaty. Tu żyją Wasi rodzice, emeryci. Żyjecie Wy, Wasza dzieci, wnuki. To jest WASZA mała ojczyzna.

  3. marek
   31 stycznia 2014 o godz. 19:22

   Witam jak się to czyta ręce opadają sam należę do związków zawodowych i po latach mogę stwierdzić że jest to śmieszne bo nikt nie rozliczył byłego prezesa i jego kolesi z tego co robili przez lata traktując firme jak własny folwark w porozumieniu ze związkami .Prośba moja tylko dla pracowników którym ja też jestem musimy na forach wziąść sprawy we własne ręce

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *