• Budowa bloku 1075 MW: „wielkie betonowanie” zakończone, teraz czas na gigantyczne dźwigi!

  przez  • 10 kwietnia 2014 • ELKO, Wydarzenia • 0 Komentarzy

  Na placu budowy nowego bloku energetycznego 1075 MW w ENEA Wytwarzanie S.A. w Świerżach Górnych ukończono pierwsze, tzw. „wielkie betonowanie”. W ramach tej niezwykle skomplikowanej logistycznie operacji 22 tysiące metrów sześciennych betonu wypełniło fundamenty kotła nowego bloku. Żeby dowieźć na miejsce tak ogromną ilość materiału, 25 ciężarówek kursowało przez całą dobę, przez prawie tydzień. Kolejne dostawy pojawiały się na miejscu co… 3-4 minuty. Materiał produkowały trzy węzły betoniarskie: dwa ulokowane bezpośrednio przy placu budowy i jeden w Górze Kalwarii. Było to największe tego typu przedsięwzięcie na placu budowy kozienickiego giganta. Teraz planowane jest drugie i ostatnie z dużych (aczkolwiek sporo mniejsze od tego „wielkiego”) betonowanie dolnej płyty fundamentowej turbozespołu.

  Po 10 kwietnia rozpocznie się natomiast montaż największych dźwigów niezbędnych do wykonania konstrukcji nośnej i podwieszenia pod nią kotła spalającego węgiel w procesie produkcji energii. Najważniejszym wydarzeniem będzie jednak montaż czterech słupów samej konstrukcji. Będą to gigantyczne, stalowe belki o przekroju 2,30 i wysokości 104 metrów! – To może wydaje się trochę śmieszne, ale na tej konstrukcji u góry podwieszony będzie – będzie wisiał, a nie opierał się od dołu – kocioł spalający tony węgla na godzinę – mówi Andrzej Warchoł z Pionu Budowy Bloku ENEA Wytwarzanie S.A.

  Pierwszy element słupa ma być gotowy pod koniec czerwca. Od tego momentu przez 3 miesiące konstrukcja maszynowni rosła będzie o kilkanaście metrów co tydzień. Powoli, ale sukcesywnie pnie się w górę również chłodnia kominowa o całkowitej wysokości 185 metrów. W tym przypadku zakończenie prac związanych z betonowaniem planowane jest na połowę listopada.

  Rok 2014 to kluczowy moment dla inwestycji w ELKO. Zaawansowanie prac przekroczy na jego koniec 60 procent.

  Aktualny stan prac na placu budowy nowego bloku w Świerżach Górnych można obserwować na żywo dzięki zamontowanej na jednym z okolicznych budynków kamerze. Wystarczy kliknąć w ten link.

  Kilka dni temu na terenie elektrowni wznowione zostały również prace modernizacyjne związane z częściową rozbiórką komina nr 3. Z pomocą śmigłowca na koronie obiektu zamontowano m.in. specjalną platformę oraz urządzenia do rozbiórki. Posiadająca opatentowaną technologię rozbiórek kominów niemiecka firma Mende Schornsteinbau z udziałem grupy wysokościowej wykonała kilkanaście podejść nad komin i zamontowała platformę wraz urządzeniem. Całość waży łącznie 17 ton. Prace związane z rozbiórką komina polegają na wyburzeniu części nieczynnego obecnie, 300-metrowego obiektu i dostosowaniu go do powstającej, nowoczesnej instalacji odsiarczania spalin. Zostały wstrzymane w grudniu 2013 r. po tym, jak podczas prac przy częściowej rozbiórce doszło do tragicznego wypadku. Zginęły w nim cztery osoby – pracownicy firm zewnętrznych, którzy wykonywali roboty w środku nieczynnego komina.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *