• Potężne słupy konstrukcji kotła i gigantyczne dźwigi na budowie bloku 1075 MW w ELKO! Zobacz zdjęcia!

  przez  • 12 czerwca 2014 • ELKO, Filmy, Multimedia, Wydarzenia • 0 Komentarzy

  Budowa nowego bloku energetycznego 1075 MW w ENEA Wytwarzanie S.A. w Świerżach Górnych osiągnęła kolejny, ważny kamień milowy. Dziś została zamontowana pierwsza z czterech kolumn kotła. Wydarzenie to oznacza początek zasadniczych prac przy kotle – sercu ultranowoczesnego bloku opalanego węglem kamiennym.

  Na czym polegają obecne prace na placu budowy kozienickiego giganta? Cztery, potężne słupy głównej konstrukcji nośnej kotła posadowione są na fundamencie. Całość konstrukcji stalowej waży 3250 ton i jest dostarczana z zakładów Donges w niemieckim Darmstadt specjalnym transportem drogowym, bezpośrednio na plac budowy. Najcięższe, ważące 180 ton elementy będą podnoszone na wysokość 100 metrów za pomocą dwóch, dostarczonych przez firmę Sarens Polska dźwigów gąsienicowych. W procesy scalania i montażu elementów zaangażowanych będzie ponad stu wysoko wykwalifikowanych inżynierów. Całość głównej konstrukcji nośnej kotła zostanie zmontowana do końca sierpnia.

  – Prace na Projekcie Kozienice przebiegają zgodnie z harmonogramem. Bliska interakcja pomiędzy projektowaniem, a produkcją zapewnia najwyższą jakość oraz wysoką niezawodność dostaw – mówi Rainer Kiechl, Prezes Zarządu Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe.

  Najważniejsze elementy ultranowoczesnego bloku dostarczane są przez spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej lub udziałowców Mitsubishi Hitachi Power Systems. Do elementów tych zalicza się kocioł razem z zasobnikami węgla, młynami, urządzeniami kontroli procesu spalania, instalacjami oczyszczania spalin, oprzyrządowaniem oraz niektórymi urządzeniami pozablokowymi. Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe dostarcza turbinę parową oraz elementy towarzyszące, Babcock-Hitachi K.K. zajmuje się budową instalacji odsiarczania spalin, Polimex-Mostostal jest natomiast odpowiedzialny za budowę, montaż oraz wyposażenie nowego bloku.

  – Budowa takiego bloku energetycznego jest procesem niezwykle złożonym, wymagającym idealnego zgrania wszystkich zaangażowanych podmiotów począwszy od projektu, poprzez logistykę dostaw, zgranie harmonogramów prac wszystkich wykonawców i podwykonawców, a na zapewnieniu jakości i nadzorze inwestorskim kończąc. Istotną sprawą jest też fakt, że wszystko to dzieje się w granicach istniejącej infrastruktury pracującej elektrowni. ENEA Wytwarzanie S.A. zapewnia profesjonalną kadrę dla prowadzenia tego projektu. Terminowa realizacja tak kluczowego elementu, jakim jest montaż konstrukcji kotła parowego tylko potwierdza bardzo dobrą współpracę inwestora i wykonawców – mówi Krzysztof Sadowski, Prezes Zarządu ENEA Wytwarzanie S.A.

  Wykonawcą projektu jest konsorcjum z udziałem Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe oraz Polimex-Mostostal. Blok został zaprojektowany tak, aby jego moc zainstalowana wynosiła 1075 MW, a sprawność netto aż 45.6 proc. Oznacza to, że w dniu przekazania do eksploatacji w 2017 roku blok będzie miał jedną z najwyższych sprawności na całym świecie.

  Niedawno w sieci pojawił się film z placu budowy nowego bloku w Świerżach Górnych:

  Aktualny stan prac na budowie można natomiast obserwować na żywo dzięki zamontowanej na jednym z okolicznych budynków kamerze. Wystarczy kliknąć w ten link.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *