• Elektrownia Kozienice: niegroźny wyciek mazutu do Wisły

  przez  • 16 lipca 2014 • ELKO, Multimedia, Wydarzenia • 0 Komentarzy

  Około czterech metrów sześciennych mazutu wyciekło w środę przed południem do kanału zrzutowego Elektrowni Kozienice. Większość groźnej substancji została zatrzymana przez zapory, dzięki czemu do głównego nurtu Wisły przedostała się jedynie jej szczątkowa ilość. Na miejscu pracuje prawie setka strażaków, którzy zbierają mazut do specjalnych zbiorników umieszczonych na łodziach. Następnie substancja przewożona jest na brzeg i zabezpieczana.

  Służby ustawiły na Wiśle dwie, dodatkowe zapory. Zdaniem strażaków nie ma zagrożenia dla środowiska.

  Paweł Kowalski, rzecznik prasowy kozienickiej straży pożarnej poinformował, że do głównego nurtu Wisły przedostała się jedynie niewielka ilość mazutu. – Większość substancji została przechwycona przez zaporę elektrowni. Strażacy wyławiają pozostałą część, która przedostała się do rzeki. Na miejscu pracują jednostki zaopatrzone w łodzie. Ustawiliśmy również dwie dodatkowe zapory. Pod elektrownię dotarły także zastępy straży pożarnej z Płocka i Warszawy, które rozstawiły tzw. zaporę „płaszczową”. Jej zadaniem jest pełna blokada możliwości przedostania się mazutu do głównego nurtu rzeki – powiedział Paweł Kowalski. Częściowo pracę strażakom ułatwia wiejący z kierunku północnego wiatr, który cofa z powrotem do zapory resztki mazutu, który wyciekł do koryta Wisły.

  Janusz Skulich z rządowego Centrum Bezpieczeństwa dodał, że pomiędzy instalacją, a głównym nurtem Wisły jest śluza wyposażona w komorę chłonną. – Większość mazutu znajduje się obecnie właśnie w tej komorze – stwierdził.

  Przyczyną wycieku w Elektrowni Kozienice była usterka zaworu w układzie zasilania mazutem jednego z kotłów. W wyniku awarii nikomu nic się nie stało, a elektrownia pracuje bez zakłóceń.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *