• Akcja „Kozienice pamiętają”! Oddajmy cześć bohaterom w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego!

  przez  • 31 lipca 2014 • Historia, Kultura, Parkowa 5, Wydarzenia • 1 Komentarz

  W piątek 1 sierpnia w całej Polsce odbędą się obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To jedno z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski na trwale znalazło swoje miejsce w zbiorowej świadomości Polaków. Przez cały okres komunizmu skutecznie wymazywane z kart historii, dzisiaj powraca tryumfalnie jako mit założycielski wolnej Polski, wkraczając także odważnie w kolejne zakamarki popkultury.

  Najważniejsza, państwowa część obchodów odbędzie się rzecz jasna w Warszawie. Powstańców wspomina jednak cała Polska. Trudno już zliczyć rozmaite inicjatywy nawiązujące do Powstania. Jedni namawiają do wywieszania tego dnia flag państwowych, inni zachęcają, aby w Godzinę „W”, czyli 1 sierpnia o godz. 17:00 wyjść z domu, wysiąść z samochodu lub na minutę oderwać się od pracy, okazując w ten sposób swoją pamięć i składając hołd bohaterom.

  A jak będzie w Kozienicach? Wygląda na to, że kozienicki magistrat zaliczył w tym temacie wpadkę, która od kilku dni odbija się w sieci solidnym echem. Na początku tygodnia internet obiegł komunikat burmistrza Tomasza Śmietanki, w którym informuje on mieszkańców o przeprowadzeniu testu sprawności syren alarmowych, który odbędzie się właśnie w piątek 1 sierpnia o godz. 17:00. Jak czytamy w komunikacie, sygnał „będzie miał charakter ćwiczebny”, nie będzie związany z wystąpieniem zagrożenia i w związku z tym mieszkańcy Kozienic proszeni są „o zachowanie spokoju i nie podejmowanie żadnych działań”.

  Jak się okazuje, podobny test syren alarmowych odbędzie się w 44 mazowieckich miastach. W ten sposób Mazowsze uczci pamięć powstańców warszawskich. – Wojewoda mazowiecki wydał zarządzenie skierowane do prezydentów i burmistrzów miast w sprawie przeprowadzenia wojewódzkiego treningu systemu wykrywania i alarmowania. Na Mazowszu ćwiczenia tradycyjnie przeprowadzane są 1 sierpnia, aby równocześnie symbolicznie wspomnieć powstańców warszawskich – informuje Urząd Wojewódzki w Warszawie.

  Problem w tym, że w oficjalnym komunikacie burmistrza Śmietanki do mieszkańców Kozienic, zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego nie ma o tym ani słowa. Sieć zalała zatem fala ironicznych komentarzy, a Wirtualne Kozienice również postanowiły wykorzystać potknięcie magistratu, które zainspirowało nas, by nieco na przekór zachęcić wszystkich kozieniczan do „podjęcia działania”.

  Akcja nosi kryptonim „Kozienice pamiętają”, a jej plan jest prosty: w piątek 1 sierpnia o godz. 17:00 (ok, można i wcześniej – nawet teraz), czyli w Godzinę „W”, wstawmy wszyscy jako zdjęcie w tle na swoich facebookowych profilach poniższą grafikę. Pokażmy tym samym, że pamiętamy o powstańcach warszawskich i oddajmy im w ten sposób cześć. To tylko symboliczny gest, który nic nie kosztuje, a jednocześnie daje do zrozumienia, że mimo wszystko ten temat nie jest dla nas tak zupełnie obojętny.

  Dołączajcie również do wydarzenia na Facebooku! Cześć i chwała bohaterom!

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  1 komentarz do Akcja „Kozienice pamiętają”! Oddajmy cześć bohaterom w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *