• Wszystko jasne: Śmietanka, Piwoński i Kordas powalczą o fotel burmistrza Kozienic! Trwa akcja „Wyścig na Parkową”!

  przez  • 19 października 2014 • Parkowa 5, Wybory samorządowe 2014, Wydarzenia • 61 komentarzy

  W piątek 17 października o północy upłynął termin zgłaszania gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W Gminie Kozienice wszystko jest już jasne. Niespodzianki nie było: o urząd powalczą dotychczasowy burmistrz Tomasz Śmietanka z Samorządowego Forum Ziemi Kozienickiej, lider lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Piwoński oraz zgłoszony przez Samorządowe Stowarzyszenie „Nasz Region Kozienicki” Edmund Kordas. Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 16 listopada.

  Przypominamy, że cały czas trwa nasza akcja wyborcza „Wyścig na Parkową”. Polega ona na zorganizowaniu nowatorskiej, korespondencyjnej debaty pomiędzy kandydatami na burmistrza Gminy Kozienice. Na podstawie najciekawszych pytań otrzymanych od naszych Czytelników oraz przygotowanych przez członków redakcji opracujemy ankietę, którą następnie przekażemy wszystkim kandydatom ubiegającym się o urząd burmistrza. Każdy z nich na przygotowanie odpowiedzi na poszczególne pytania otrzyma określony czas oraz taką samą, maksymalną ilość znaków.

  Dziękując za dotychczas nadesłane pytania informujemy jednocześnie, że postanowiliśmy wydłużyć akcję o kolejny tydzień. Pytania można zatem przesyłać do niedzieli 26 października na adres e-mail:

  kontakt@wirtualnekozienice.pl

  Prosimy, aby były one jak najbardziej przekrojowe i odnosiły się do fundamentalnych spraw Gminy Kozienice. Chcąc poznać rzetelne opinie kandydatów, unikajmy ataków ad personam – zbudujmy bazę odpowiedzi, która pomoże nam w dokonaniu wyboru odpowiedniego kandydata.

  Od poniedziałku 3 listopada rozpoczniemy publikację odpowiedzi udzielonych przez poszczególnych kandydatów. Będą one widoczne w osobnych artykułach, w dobrze eksponowanym miejscu serwisu. Zostaną także opublikowane na naszym fanpage’u na Facebooku.

  Zapraszamy do aktywnego udziału w naszej akcji! Bądźcie z nami!

  [poll id=”1″]

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  61 komentarzy do Wszystko jasne: Śmietanka, Piwoński i Kordas powalczą o fotel burmistrza Kozienic! Trwa akcja „Wyścig na Parkową”!

  1. Kubaa
   20 października 2014 o godz. 09:49

   Powinno zmienić się prawo odnośnie wyborów samorządowych i do każdych list z kandydatami na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast powinna widnieć opcja ŻADEN Z NICH. Jeżeli w danym mieście wygrałaby ta opcja, musiałyby odbyć się kolejne wybory, w których Komitety musiałyby wystawić nowych kandydatów.
   Na dzień dzisiejszy w/w opcja pasowałaby mi jak najbardziej. Dlaczego? Otóż moim zdaniem obecny burmistrz raczej nie jest w stanie nic już zmienić w mieście. Dwaj pozostali… no właśnie, zastanawiam się, co zrobili dla Kozienic i co są w stanie zrobić? Czy pisanie non stop na łamach prasy o negatywnym rządzeniu obecnej władzy, wyciąganiu brudów „rodzinnych” jest wystarczającym atutem by zostać burmistrzem? A może podczas różnych uroczystości patriotyczno-kulturalnych pokazać się z parlamentarzystami czy odczytać jakieś listy? Do tego przez cztery lata mówić to, co „ja zrobię za cztery lata jeśli wygram”. Dla mnie takie pieprzenie jest bez sensu, ponieważ kandydat powinien działać tyle by te efekty widział każdy, wtedy przekonałby mnie ktoś taki, żeby oddać na niego głos.

   • ARKADIUSZ MOLENDA
    21 października 2014 o godz. 13:29

    Ja powiem więcej: przy każdych wyborach powinna być, przy każdym z kandydatów opcja na tak i nie. Suma plusów i minusów dawała by faktyczny wynik zaufania i poparcia dla każdego z kandydatów. Zmobilizowało by to znaczną część potencjalnych wyborców do brania udziału w wyborach. A przede wszystkim pokazało by czy dane wybory wygrywamy bo mamy dużą rodzinę i/lub odpowiednio nastawionych podwładnych czy też „rodzina” jest mniej liczna od grona oponentów!

  2. Weronika
   20 października 2014 o godz. 20:26

   Nie zgadzam się ze swoim przedmówcą. Wolałabym, aby burmistrz był tyle kadencji, ile wystarczy mu sił do pracy. Przecież przez jedną lub dwie kadencje burmistrz nie jest w stanie pokazać, a tym bardziej zrealizować strategii rozwoju miasta czy gminy. A tu jest funkcja dla Miasta i Gminy Kozienice…. Przez pierwsze cztery lata – uczy się. W drugiej kadencji próbuje coś robić. W trzeciej wyciąga wnioski i poprawia to, co „nie wyszło”. Dopiero w czwartej i piątej kadencji – efekty jego pracy są widoczne. Nie jestem w Waszego Regionu, ale najlepszy i najbardziej oddany sprawie i wiarygodny jest kandydat na fotce nr 1. Uwierzcie – znam się na tym…. Pozdrawiam wszystkich, którzy myślą podobnie, jak ja.

   • ARKADIUSZ MOLENDA
    21 października 2014 o godz. 13:19

    Pani Weroniko, czy Pani pracuje? Bo jeżeli tak a ma Pani nad sobą szefa/ szefową to proszę jego/ją do takiej koncepcji przekonać: PRZEZ CZTERY LATA BĘDĘ POBIERAŁA PENSJĘ, ALE MOGĘ – NIE MUSZĘ SIĘ WYKAZYWAĆ PONIEWAŻ SIĘ UCZĘ, W NASTĘPNYCH CZTERECH LATACH – SPRÓBUJĘ COŚ ZROBIĆ, PO W SUMIE OŚMIU LATACH A PRZEZ NASTĘPNE CZTERY BĘDĘ WYCIĄGAŁA WNIOSKI I POPRAWIAŁA TO, CO „NIE WYSZŁO”. A DOPIERO PO TYCH 12 LATACH I PRZEZ KOLEJNE 4 -8 LAT TO DOPIERO WSZYSCY ZOBACZĄ CO OSIĄGNĘŁAM. Naprawdę ja nie znam tak tolerancyjnego i wyluzowanego szefa/szefowej. Jeżeli Pani kogoś takiego zna – to chętnie się na takich warunkach zatrudnię!!!

  3. Bożenka
   21 października 2014 o godz. 19:13

   Wygra Pan Doktor.
   Dlaczego?
   Będzie niska frekwencja.
   1. Ludziom nie chce chodzić się na wybory i mało kto pójdzie.
   2. Dużo uprawnionych do głosowania opuściło Kozienice oraz Gminę – jedni na stałe drugim nie będzie się chciało lub opłacało przyjeżdżać na głosowanie.
   – Jedynym i rozsądnym według mnie pomysłem na zmianę Burmistrza w mieście jest dogadanie się Panów Piwońskiego oraz Kordasa aby po prostu któryś z nich nie startował i „oddał” elektorat startującemu. W przypadku ubiegania się obu Panów o Parkową 5 głosy mogą rozłożyć się po równo a wygrany czyli obecny burmistrz otrzyma tyle samo glosów co dwaj Panowie razem. Dlatego Panowie pomyślcie nad dogadaniem się.

   • Bronek
    21 października 2014 o godz. 19:46

    Ma Pani rację, wiele osób wyjechało stąd i nie będzie im się chciało przyjechać do Kozienic na głosowanie. Zresztą dlaczego mieliby być zainteresowani wyborem władz Kozienic skoro w Kozienicach już nie żyją. I znowu władzę wybiorą elektrowniani emeryci.

   • ARKADIUSZ MOLENDA
    22 października 2014 o godz. 11:30

    Wpływ na frekwencję ma też min pogoda ale najważniejszą rzeczą jest to że ludzie nie wierzą że ich głos coś może znaczyć i zmienić. Zwłaszcza widząc arogancję, rozpasanie władzy, brak odpowiedzialności za decyzje podejmowane przez władzę i możliwości jakie władza posiada nad obywatelem i to władza każdego szczebla. Zgadzam się że znaczna część niezadowolonych wyjechała i nie przyjedzie na wybory. Ale ci co pozostali, jeżeli na nie teraz nie pójdą – to kiedy? Jak im się i tą możliwość może odbierze, jeżeli będzie się pokazywało taką bierność to wolność będzie ograniczana (już teraz do szkoły trzeba posyłać dzieci o rok wcześniej a pracować do 67 lat!!! – czy ktoś się liczy z opinią społeczeństwa?)
    Ja to wiem że te wybory mają dużo wad, są niedoskonałe a nawet nie do końca sprawiedliwe (wykorzystywanie stanowisk, władzy w kampanii wyborczej – za państwowe pieniądze do prowadzenia krypto prywatnej kampanii wyborczej), ale może właśnie dlatego należało by w nich wsiąść udział aby pokazać że nie dajemy się zmanipulować.
    Oprócz tego jest przeświadczenie że ktoś nowy będzie robił to samo co ten co był. (nie sądzę aby ktoś, kto źle sprawował swoją funkcję po wyborach nagle zmienił swoje zachowanie i się zaczął bardziej starać. Wręcz uważam że ktoś taki utwierdzi się w przekonaniu że wolno mu wszystko i wszystko ujdzie mu płazem) Jeżeli chodzi o ludzi którzy mają w polityce „czystą kartę” to należy ich kontrolować, wymagać aby działali na korzyść ogółu a nie tylko dla siebie – aby nie stali się tymi których zastąpili. Bez zaangażowania, kontroli społecznej trudno będzie wymusić prawidłowe wzorce zachowania – aby była odpowiedzialność musi być zarówno nagroda jak i kara. Ale jeżeli ktoś uważa że podoba mu się to co teraz tu jest – to też niech to wyrazi w wyborach. Na razie tylko nieobecni, nieuczestniczący w wyborach głosu nad swoją (pośrednio) przyszłością nie mają – przez to dają (pośrednio) decydować o swojej przyszłości innym.

  4. Artur
   21 października 2014 o godz. 20:49

   Osobiście wolałbym, żeby doszło do zmiany sternika w gminie – odsuńmy od władzy wypalonego Śmietankę, człowieka bez wizji i chęci działania i wybierzmy burmistrza z KOZIENIC!!! W tym wypadku Darka lub Edmunda! Kozienice potrzebują zrównoważonego rozwoju i promocji, a nie jak dotychczas słabego zarządzania, polityki promowania przez zalewanie nas ogromną liczbą imprez itp.
   Mam nadzieję, że Tomek się ogarnie i pójdzie po rozum do głowy. Zamiast bycia burmistrzem (wypalony) niech zacznie ubiegać się o swoje miejsce w sejmie! Taki człowiek, gdy zostanie mu powierzona nowa funkcja może dostać power’a do działania na zupełnie innej płaszczyźnie, dzięki czemu i nasza ziemia by zyskała

   • ARKADIUSZ MOLENDA
    22 października 2014 o godz. 11:45

    Osobiście się dziwię że jest tylko trzech kandydatów na burmistrza. Obecny burmistrz w walce o Urząd ma tylko dwóch pretendentów. Przy tak bogatej Gminie, o w miarę stałych, przewidywalnych, dużych i pewnych dochodach (Elektrownia Kozienice) – to może dziwić. Czyżby większość uważała że jest dobrze i nie potrzeba zmian, czy też nikt nie ma pomysłów albo odwagi aby zaproponować swoją wizję rozwoju.Czy też nie ma odwagi żeby przeciwstawić się układowi który tu powstał i który tutaj funkcjonuje od lat???

  5. Roman
   22 października 2014 o godz. 14:25

   Panie Arkadiuszu a skąd Pan wie o układach jakie tutaj powstały? Może tak jakieś fakty, konkrety a nie pomówienia? Skoro ma pan tyle do powiedzenia czy też swoja wizję rozwoju to można było zgłosić swoją kandydaturę.

   • ARKADIUSZ MOLENDA
    22 października 2014 o godz. 16:54

    Witam Pana.
    Zapraszam na mój profil na Facebooku tam zamieściłem część artykułów które to opisują. W tych że artykułach podaję konkretne fakty i nie robię tego anonimowo – bo biorę za to co napisałem odpowiedzialność. Może kiedyś skorzystam z Pana rady ale na dzień dzisiejszy nie byłbym gotowy do pełnienia takiego Urzędu. Nie wyznaję zasady „NIE MAM DOŚWIADCZENIA, NIE ZNAM SIĘ NA TYM WIĘC SIĘ DO TEGO DOSKONALE NADAJĘ”, ponadto nie przepadam za przemówieniami, uściskami dłoni do kamer itp.

  6. Janina
   22 października 2014 o godz. 14:32

   Panie Arkadiusz Molenda co oznacza słowo „wsiąść” udział w wyborach??? Cytuję „…ale może właśnie dlatego należało by w nich wsiąść udział aby pokazać że nie dajemy się zmanipulować.” Wsiąść to Pan Szanowny może na konia i odjechać w siną dal…

   • ARKADIUSZ MOLENDA
    22 października 2014 o godz. 17:01

    Witam Panią
    Niestety popełniłem błąd w pisowni – dziękuję że Pani mi na to zwróciła uwagę. Nikt nie jest doskonały -każdy się może pomylić. Myślę że nie zmienia to ogólnej myśli którą chciałem przekazać w tekście. Jeszcze raz dziękuję za zwrócenie uwagi i doceniam Pani ripostę.

   • ARKADIUSZ MOLENDA
    22 października 2014 o godz. 17:08

    Przede wszystkim dziękuję za uważne przeczytanie mojego wpisu (każda krytyka jest dobra o ile jest konstruktywna).

  7. Artur
   22 października 2014 o godz. 16:19

   Hehe UMiG postawiony na nogi! Dogryzajcie innym i nabijajcie Tomaszowi oraz opcji żaden z nich w ankiecie 😉

  8. Janina
   23 października 2014 o godz. 12:36

   Panie Artur a pana nogi że się pan czepiasz? Prawda jest taka że oczerniać to można ale jak przyjdzie pokazać dowody kłamstw to już jakoś bez odpowiedzi. Skoro ma się jakiekolwiek pomysły to trzeba wziąć udział w wyborach i wykazać się a nie tylko oczerniać i krytykować. Ale to nam Polakom wychodzi najlepiej

   • Artur
    23 października 2014 o godz. 16:55

    Proponuję Pani naukę języka polskiego, a ściślej mówiąc naukę ortografii oraz interpunkcji…

    PS. „Nogi” może i nie są moje, ale utrzymywane są „za moje”

  9. ARKADIUSZ MOLENDA
   23 października 2014 o godz. 15:21

   W „Naszej Gminie” – INFORMACJE GMINY KOZIENICE (Dodatek do Biuletynu Informacyjnego „Nasz Powiat” Nr 12/2014) w artykule „WYWIAD Z BURMISTRZEM GMINY KOZIENICE – TOMASZEM ŚMIETANKĄ” (str. 18) jest stwierdzenie Pana Burmistrza: „Bezrobocie w bieżącym roku spadło w powiecie kozienickim o 20%”, natomiast w poprzednim wydaniu „Naszej Gminy” również w artykule „WYWIAD Z BURMISTRZEM GMINY KOZIENICE – TOMASZEM ŚMIETANKĄ” (str. 3) jest informacja:”Od stycznia do sierpnia liczba bezrobotnych w powiecie zmniejszyła się o około 1 tysiąc osób – z ponad 5 tysięcy do około 4 tysięcy”.
   Mam w związku z tymi informacjami pytanie: Czy ktoś wie jak taki wynik został osiągnięty (gdzie Ci ludzie znaleźli zatrudnienie, na jakich zasadach, czy ta statystyka będzie aktualna na pozostałe miesiące tego roku czy też nie?

   • Kasia
    25 października 2014 o godz. 00:44

    …to proste; spadał ilość osób zarejestrowanych jako bezrobotne.
    A bez „a propos” podawanie – przez burmistrza spadku w %, a nie p.p. to słaba manipulacja.

    • ARKADIUSZ MOLENDA
     25 października 2014 o godz. 03:20

     Spadek bezrobocia nie musi oznaczać wzrostu zatrudnienia. Wydaje mi się że statystyka nie byłaby wtedy tak „nośna” i nie dawałaby wrażenia „zielonej wyspy” – gdyby była mowa w niej o ZATRUDNIENIU a nie BEZROBOCIU.

  10. Stefan
   23 października 2014 o godz. 15:32

   Proszę redakcję tego serwisu o zapodanie terminarzu GDZIE I KIEDY kandydaci na burmistrza organizują spotkania wyborcze z wyborcami, pewnie jeżdżą już albo zaczynają jeździć. Więc warto wiedzieć gdzie, który będzie.

  11. ARKADIUSZ MOLENDA
   23 października 2014 o godz. 16:27

   Zastanawiało mnie dlaczego w dwóch wydaniach „Naszej Gminy” (nr 3 z 2 października oraz nr 4 z 16 października) są dwa wywiady z Burmistrzem (po dwie strony na każdy numer informatora).
   Odpowiedź kryje kalendarz wyborczy. Po tym terminie taki wywiad byłby traktowany jako materiał wyborczy.
   Teraz zaś do samych wyborów będzie można w „majestacie prawa” rozprowadzać publikacje po przychodniach ,szkołach, przedszkolach, urzędach itp. jako „obiektywny” Informator Gminy Kozienice finansowany z publicznych pieniędzy Gminy Kozienice a nie jako materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Samorządowego Forum Ziemi Kozienickiej za który trzeba by było zapłacić!
   CZYŻBY PRZYPADEK – KAŻDY NIECH TO SAM OCENI!!!

  12. Grzegorz
   24 października 2014 o godz. 14:12

   Witam, gdzie jest ta sonda dot. „głosowania” na kandydatów na posadę burmistrza? Wyniki cały czas się zmieniają, a przeszukałem całą stronę i nie mogę jej znaleźć…

  13. Wirtualne Kozienice
   24 października 2014 o godz. 15:21

   Sonda cały czas działa (do północy 14 listopada, czyli do momentu rozpoczęcia obowiązywania ciszy wyborczej) i znajduje się w tym samym miejscu, w środkowym menu na górze strony, jak również pod tym artykułem.

   Jeżeli Pan jej nie widzi na stronie, być może jest to kwestia przeglądarki.

  14. ARKADIUSZ MOLENDA
   24 października 2014 o godz. 22:49

   Może ktoś chętny do dyskusji o wyborach, pomysłach na rozwój lub o tym co się nie podoba i co należy zmienić?

   • Michał
    25 października 2014 o godz. 01:12

    Bardzo chętnie. Będzie w punktach:
    1. Czy przyszły włodarz ma zamiar uczestniczyć w ogólnopolskiej inicjatywie „Wiślana Trasa Rowerowa”? Kozienice mają BARDZO duży potencjał, by być miejscem (atrakcją turystyczną) i trasą tranzytową w tym – sygnowanym przez Prezydenta przedsięwzięciu.
    2. Jakie plany ma przyszły burmistrz miasta i gminy Kozienice w kontekście nowej perspektywy Unijnej,mam na myśli rozwój…?
    3. Czy są plany ściągnięcia/zachęcenia (np. SSE) inwestorów do Kozienic? Nie mam na myśli nowych „sklepów”.
    4. Co z planem zagospodarowania?
    5. Jak będzie strategia Kozienic?

    Dziękuję za uwagę:-)

    • ARKADIUSZ MOLENDA
     25 października 2014 o godz. 03:12

     Dobrze by było aby kandydaci odpowiedzieli na te pytania i podjęli tematy zaproponowane przez Pana. To by wiele mogło wyjaśnić i zmotywować mieszkańców do dyskusji a przez to do udziału w wyborach.

  15. ARKADIUSZ MOLENDA
   25 października 2014 o godz. 01:56

   „Nasza Gmina” (4 nr z 16 października) w artykule „WYWIAD Z BURMISTRZEM GMINY KOZIENICE – TOMASZEM ŚMIETANKĄ” (str. 18) jest stwierdzenie Pana Burmistrza: „Bezrobocie w bieżącym roku spadło w powiecie kozienickim o 20%”, natomiast w poprzednim wydaniu „Naszej Gminy” również w artykule „WYWIAD Z BURMISTRZEM GMINY KOZIENICE – TOMASZEM ŚMIETANKĄ” (str. 3) jest informacja:”Od stycznia do sierpnia liczba bezrobotnych w powiecie zmniejszyła się o około 1 tysiąc osób – z ponad 5 tysięcy do około 4 tysięcy”.
   MOŻE BY TAK PAN BURMISTRZ – TOMASZ ŚMIETANKA ODPOWIEDZIAŁ – BO NAPRAWDĘ ZACHODZĘ W GŁOWĘ – JAK TO JEST Z TYM ZMNIEJSZENIEM BEZROBOCIA O 20%.
   Najlepiej jakby jednoznacznie i konkretnie powiedział: ile ludzi, gdzie konkretnie znalazło zatrudnienie (choć z 5 miejsc żeby było wymienione), ile z tego to są starze, prace interwencyjne i do kiedy one będą trwały?
   Nie chcę być złośliwy ale stwierdzenie: ”Od stycznia do sierpnia liczba bezrobotnych w powiecie zmniejszyła się o około 1 tysiąc osób – z ponad 5 tysięcy do około 4 tysięcy” oraz „Bezrobocie w bieżącym roku spadło w powiecie kozienickim o 20%” niejednoznacznie brzmi i może być nie tożsamym ze stwierdzeniem: OKOŁO 1000 OSÓB ZNALAZŁO ZATRUDNIENIE oraz NASTĄPIŁ WZROST ZATRUDNIENIA O 20%. (W Powiatowym Urzędzie Pracy nie za bardzo miano ochotę o tym rozmawiać ale zapraszam wszystkich chętnych na strony PUP w Kozienicach – proszę tam spróbować znaleźć jakieś informacje co było powodem spadku bezrobocia – ŻYCZĘ WSZYSTKIM WYTRWAŁOŚCI ORAZ SZCZĘŚCIA).
   Spadek bezrobocia może mieć kilka powodów: znalezienie zatrudnienia na terenie Powiatu Kozienickiego, odbywanie stażu, wykonywanie pracy interwencyjnej, wyrejestrowanie się w PUP (np. podjęcie pracy poza powiatem Kozienickim czy też zagranicą), czynniki formalne – które powoduję utratę statutu bezrobotnego (min. zgon bezrobotnego).
   TAK WIĘC WIEMY ŻE LICZBA BEZROBOTNYCH SPADŁA ALE NIE ZNAMY POWODÓW TEGO SPADKU!!!
   DOBRZE BY BYŁO PRZED WYBORAMI UZYSKAĆ JAKIEŚ WYJAŚNIENIA!!!

  16. ARKADIUSZ MOLENDA
   26 października 2014 o godz. 03:17

   Dlaczego obecny Burmistrz oraz jego kontrkandydaci nie wyrażają swoich opinii, planów, wizji dla miasta i powiatu? Dlaczego nie ma przed wyborami tutaj wymiany opinii między nimi a przede wszystkim pomiędzy nimi a chętnymi do dyskusji?

   • 27 października 2014 o godz. 04:26

    Arkadiuszu, zapraszam -porozmawiamy o Twoich żółtych karteczkach i o sposobach na wyjście Kozienic z zaścianka. Mega Dom Kultury niczego nie załatwi, wiesz o tym dobrze. Sprawy proste są z reguły niemożliwe do zrobienia ale dzięki np. naszemu pisaniu w OKU parę rzeczy udało się załatwić. Ja jestem gotowy, wiesz o tym ale ponieważ Wirtualne przyjęły pewną sekwencję zdarzeń, więc na tej stronie ograniczam się do tej odpowiedzi i poniżej. Pozdrawiam.

    • ARKADIUSZ MOLENDA
     27 października 2014 o godz. 21:32

     Akcję „żółty kartonik” wymyśliłem w 2010 roku i w tymże roku zacząłem rozlepiać te ogłoszenia, w tym roku także można je zobaczyć – na większą skalę.

     „Żółty kartonik” jest połączeniem „10 przykazań wyborczych dla polityków” – do których powinni się stosować, z piłkarską „żółtą kartką”- będącą symbolem ostrzeżenia.

     „Żółty kartonik” – jest skierowany do osób pełniących funkcję dzięki poparciu obywateli, ale także do kandydatów ubiegających się o takie stanowiska. „Żółty kartonik” powinien służyć również pomocą wszystkim którzy będą udzielali swego poparcia w wyborach aby podejmowali swe decyzje rozważnie i świadomie. Jako ciekawostkę dodam że „10 przykazań wyborczych” wzbogaciło się o jeszcze jedno które dodała Pani Beata Smykiewicz-Różycka
     „Pamiętaj, że po żółtym kartoniku możesz otrzymać już tylko czerwony”.

    • ARKADIUSZ MOLENDA
     27 października 2014 o godz. 23:31

     Aby nie powstał monolog tylko dialog będę odnosił się do pojedynczych tez (może powstanie samoistnie dyskusja nad nimi)
     STAROSTWO MA ŁĄCZYĆ GMINY A NIE DZIELIĆ.
     – odmowa przyjęcia pamiątkowego medalu przez jednego z wójtów na uroczystościach w Studziankach Pancernych.
     – „półdożynki” w Janikowie (na 7 Gmin wchodzących w skład Powiatu Kozienickiego – 3 nie brały w nich udziału).
     – organizacja uroczystości 100-nej rocznicy bitwy pod Laskami-Anielinem (Powiat nie był współorganizatorem tego wydarzenia a było nim np miasto Pionki). /w poprzednim roku na uroczystościach również „iskrzyło”/.

    • ARKADIUSZ MOLENDA
     28 października 2014 o godz. 14:12

     Co należy poprawić, zmienić w Kozienicach?
     Należy stworzyć wspólną bazę informacji co się dzieje, co jest planowane w Kozienicach i Powiecie Kozienickim oraz archiwum co się już tu odbyło.
     Informacje powinny być podawane z odpowiednim wyprzedzeniem w sposób przejrzysty i atrakcyjny w odbiorze. Archiwum powinno służyć jako dodatkowa reklama (jeżeli ktoś zobaczy imprezę sprzed roku to powinien być zachęcony tym co obejrzał do uczestniczenia w kolejnych jej edycjach).
     Taka wspólna baza informacji powinna być dostępna na wszystkich stronach urzędowych Kozienic, Powiatu i poszczególnych Gmin.
     W tej bazie powinny znaleźć się również imprezy organizowane przez podmioty prywatne (to również służy promocji Kozienic i Powiatu oraz ułatwia do nich dostęp mieszkańcom)
     W tej chwili UMiG robi to na własną rękę, Starostwo Powiatowe także na własną rękę a do tego każda z jednostek im podległych (np. DK, KCRiS) również. W żadnym miejscu nie uzyskamy rzetelnej, kompleksowej i aktualnej informacji. Wygląda na to że poszczególne jednostki raczej konkurują ze sobą (choć organizują odmienne imprezy) zamiast ze sobą współpracować i się uzupełniać.

    • ARKADIUSZ MOLENDA
     28 października 2014 o godz. 15:11

     Aby nie posługiwać się sloganami typu: „jestem za poprawą bezpieczeństwa” albo „jestem za zmniejszeniem bezrobocia” będę przedstawiał konkretne sprawy do poprawy lub zmiany.
     Mam uwagi do zamieszczania informacji na stronie http://www.kozienicepowiat.pl. Na stronie Powiatu Kozienickiego informacje i ogłoszenia są zamieszczane w sposób który może dezinformować odbiorcę. Po pierwsze o wydarzeniach i ogłoszeniach z powiatu możemy dowiedzieć się z KALENDARIUM oraz z zakładki AKTUALNOŚCI (jednak dobór informacji i chronologia ich prezentacji jest odmienna). Informacje w KALENDARIUM są układane według daty wydarzenia, na pierwszym miejscu wydarzenie które odbędzie się jako pierwsze – i tak to powinno być prezentowane! Natomiast w zakładce AKTUALNOŚCI informacje są umieszczane według daty ich publikacji na stronie!!! To powoduje informacyjny chaos, na dodatek o niektórych wydarzeniach jest informacja albo w KALENDARIUM albo w zakładce AKTUALNOŚCI to nie jest przejrzyste.(dla przykładu: informacja o terminie XVL Sesji Rady Powiatu znalazła się tylko w AKTUALNOŚCIACH i to „schowana” pod informacją o IX Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Biesiadnej który odbywał się dwa dni wcześniej).
     Uważam że ogłoszenia należy podawać tylko według daty ich organizacji – inaczej powoduje to nieporządek.

  17. 27 października 2014 o godz. 04:18

   Re: Michał
   25 października 2014 o godz. 01:12
   1. Czy przyszły włodarz ma zamiar uczestniczyć w ogólnopolskiej inicjatywie „Wiślana Trasa Rowerowa”? –ODP> : Tak i nie tylko w tej, mamy przecież jeszcze np. Szlak Bursztynowy (Greenways – za Wisłą na bazie tego szlaku wytyczona została cała ponad 500km, pętla. Za unijne pieniądze + RPO woj. Lubelskiego)
   2. Jakie plany ma przyszły burmistrz miasta i gminy Kozienice w kontekście nowej perspektywy Unijnej, mam na myśli rozwój…? –ODP>:Proszę sprawdzić ile pieniędzy unijnych „dotarło” do Kozienic i na jakie cele. Budowany Pałac kultury , bez ŻADNYCH ŚRODKÓW UNIJNYCH, rozwojowi nie służy. Opracowanie śmiałej strategii, we współpracy z powiatem i innymi gminami ale też z organizacjami, przedsiębiorcami przekłada się na projekty i aplikowanie o środki. Mamy jeszcze w praktyce ok. 5-6 lat na pozyskiwanie środków, nacisk kładzie się na innowacje- trzeba więc ruszyć głową. Mam np. pomysł jak zagospodarować lokale, które teraz wynajmowane są dla budowniczych nowego bloku w ELKO a za 2-3 lata zostaną puste.
   3. Czy są plany ściągnięcia/zachęcenia (np. SSE) inwestorów do Kozienic? Nie mam na myśli nowych „sklepów”. –ODP>: SSE- jako takiego nie mamy już szans utworzyć, natomiast w ramach tzw. RIT-u oraz obszaru funkcjonalnego-tak, są możliwości.
   4. Co z planem zagospodarowania? –ODP>: Najpierw trzeba spojrzeć na Studium … i już uchwalone Plany Miejscowe, a przede wszystkim opracować STRATEGIĘ rozwoju GMINY, w tym marki Kozienice i sukcesywnie je opracowywać i uchwalać.
   5. Jak będzie strategia Kozienic? –ODP.>: Taka jaka będzie Wizja: nie moja , Pana ale wypracowana, wysłuchana, podpatrzona i opracowana przy pomocy fachowców. Strategia (moja) nakierowana jest na PRACĘ, BEZPIECZEŃSTWO I WYPOCZYNEK. Np. Kozienicom potrzebny jest obiekt wielofunkcyjny ( hala sportowa, widowiskowa, dla potrzeb konferencji czy targów). Potrzebna była (i jest ) modernizacja amfiteatru. Mrągowo wykorzystało swoją szansę- z ruiny, jaką był miejscowy amfiteatr ( aczkolwiek i teraz dla wykonawców nie ma tam luksusów) zrobiono miejsce gdzie praktycznie co 2 tygodnie odbywają się imprezy (biletowane!), w większości transmitowane jeszcze przez telewizję. Więc np. przeorganizowany Festiwal im. B. Klimczuka, biletowane finały Missek ( lub rezygnacja). Pionki budują ZOL (zakł. Opiek.-leczniczy), głównie za kasę z UE, będą nowe miejsca pracy a nie kolejne miejsce generowania kosztów. Na Centrum K-A, też mam pomysł, na początek jak zmniejszyć koszty związane z funkcjonowaniem. Obecny burmistrz na każdym kroku powtarza, że stwarzanie miejsc pracy nie jest zadaniem samorządu. Tak – nie jest zadaniem ustawowym, ale powinnością dobrego gospodarza.
   Ja też -… Dziękuję za uwagę:-) i zapraszam do dyskusji ale mam prośbę, gdzie możemy się spotkać. Redakcja Wirtualnych poprosiła o harmonogram spotkań. Pytam, gdzie mogę je zorganizować?
   Pozdrawiam i proszę spojrzeć wstecz, do MOICH tekstów ( nie ogłoszeniodawców) na łamach Tygodnika OKO a obecnie i Radia UCHO. Marzenia się spełniają.
   Edmund KORDAS, kandydat na burmistrza Kozienic

   • Michał
    28 października 2014 o godz. 14:06

    Dziękuję za odpowiedzi, ale:
    1. Greenways przebiega przez Kozienice, więc nie tylko za Wisła.
    Miałem na myśli utworzenie w naszym powiecie spójnej sieci tras rowerowych (wzdłuż Wisły) oraz współpracę z „sąsiadami” w celu stworzenia ścieżek tranzytowych, np. Warszawa-Kazimierz.
    2. Zgadzam się, że bardzo bogata gmina nie wykorzystuje swojego potencjału.
    3. Skoro na zakładanie SSE nie ma już szans, to może można się przyłączyć do istniejących lub tylko przygotować i udostępnić (potencjalnym przedsiębiorcom) teren inwestycyjne np. okolice Przemysłowej.
    5. Podobnie, jak w p. 3 uważam, że potencjał Ośrodka nie jest wykorzystany. Naprawdę niewiele brakuje, żeby stał się atrakcyjny dla np ” wyjazdów korporacyjnych” z pobliskiej Warszawy.
    Oprócz rozbudowy amfiteatru, proponowałbym rewitalizację jeziora Kozienickiego i stworzenie na nim łowiska specjalnego – kolejna atrakcja.
    Pozdrawiam.

    • 28 października 2014 o godz. 22:26

     re!: Dokładnie tak. Greenways to szlak od Wiednia po Hel. Wyznaczony(GPS) jest na całej trasie ale tylko niektóre odcinki sa oznakowane i maja opiekunów. Trasy rowerowe trzeba robić (ich przebieg) z turystami, mając dodatkowo na względzie wizję , a przynajmniej koncepcję po co to robimy. Przeciez niezaleznie od formy turystyki mamy sąsiedztwo bogate w turystów ( Kazimierz D.) i nasze okolice, które sa im )tzn turystom w Kaz.D) prawie całkowicie nieznane. Jako Kozienice mamy mały fragment usług, które możemy sprzedac, bo przeciez nie zabytki czy dziwy natury. Ale mamy Puszczę, szlaki wytyczone jeszcze przez KPK ale też bliziutko do Czarnolasu,Sycyny i Zwolenia, z jednej strony, Królewskie Źródła czy Warkę z 2/3-ciej strony. To jest potencjał!.
     Ps. Jeżeli ma Pan/masz swoje pomysły zapraszam do radia bo niezależnie od wyborów będę dalej robił swoje, czyli wspierał wszelkie formy aktywności społecznej. Same media nie wystarczą, trzeba niestety miec realna władzę bo pomysły odbijają się od tej ekipy jak od ściany ew. sa przyjmowane jako swoje i robione tak jak to sie władzy podoba. Ps. 2- ścieżki rowerowe wytyczane są w Kozienicach na zasadzie- jest miejsce, to zrobimy szerszy chodnik, bedzie ścieżka rowerowa. Czy widział ktos koncepje ścieżek w Kozach? I ją realizował? Tu rządzi przypadek i kompletna niekompetencja. Wyznaję zasadę pewnego słynnego burmistrza z New jorku. Jeżeli sam sie na czymś znam dobrze-zatrudniam ludzi do wykonywania, twórczego moich pomysłow. Jezeli się na czymś nie znam, zatrudniam osobę, która jest w danej dziedzinie fachowcem.i , aczkolwiek nie bezkrytycznie, ale to ja słucham takiej osoby. Chetnie porozmawiam w szerszym gronie. Niestety musze kończyć , zabieram sie za najbliższe OKo. Pozdrawiam

  18. Mateusz
   27 października 2014 o godz. 13:06

   Śmieszą mnie te sondaże według których PSL i Forum miałoby rzekomo nie wygrać. Niestety ale wygra ten sam układ polityczny. Dzisiaj dla mnie jedną wielką niewiadomą jest BURMISTRZ. Tak naprawdę nie będzie to walka pomiędzy trzema kandydatami a dwoma: Śmietanka-Kordas. Dlaczego tak uważam? Otóż jak pokazaly wcześniejsze wybory, Śmietanka ma już swój stały elektorat, Piwoński również, natomiast Kordas zdobędzie mieszanego elektoratu. Z racji tej, że lewica, PO czy inne partie polityczne nie wystawiają swoich kandydatów, Ci właśnie mogą zagłosować na Edmunda Kordasa.

   • Edmund Kordas
    28 października 2014 o godz. 22:26

    Podoba mi się ten tok rozumowania 🙂

  19. Marq
   28 października 2014 o godz. 21:29

   Panie Kordas, Pan chyba w Spółdzielni może zrobić spotkania?

   • Edmund Kordas
    28 października 2014 o godz. 22:03

    Niestety nie. Zarząd SM nie zgadza sie na ŻADNE spotkania przedwyborcze. Odmowę dostał już także m.in. PiS

  20. ARKADIUSZ MOLENDA
   29 października 2014 o godz. 12:11

   Na stronie http://www.kozienicepowiat.pl Pan Starosta Powiatu Kozienickiego Janusz Stąpór zamieścił „Oświadczenie w sprawie drogi Kozienice – Ryczywół” skierowane do Burmistrza Gminy Kozienice, napisane przez Wojewodę Mazowieckiego Pana Jacka Kozłowskiego. (pismo to umieścił także Pan Burmistrz na stronie http://www.Kozienice.pl)
   O samym piśmie i okolicznościach do jakich się ono odnosi napisałem w komentarzach na stronach Wirtualnych Kozienic (zapraszam do zapoznania się z moim komentarzem i zamieszczenia przez Państwa swoich opinii na ten temat).
   Zamieszczenie tego „Oświadczenia” na stronach obu Urzędów nie było by nawet niczym nadzwyczajnym – zwłaszcza w kontekście obecnych Wyborów Samorządowych. Jednak według mnie świadczy to o tym jak bardzo chce się utrzymać władzę, skoro publikuje się tak niechlujny (odręcznie dopisany dzień w dacie oraz nagłówek przez Pana Wojewodę), zawierający tak istotne błędy dotyczące faktów („Niezależnie od tego incydentu, najważniejsze, że trasa jest wyremontowana. Życzę wszystkim bezpiecznej jazdy”) dokument. Zamiast skontaktować się z Panem Wojewodą i wyjaśnić mu gdzie leży droga nr 79 i jej odcinek Ryczywół – Kozienice. Wyjaśnić mu że droga jest dopiero remontowana i zasugerować mu ewentualne napisanie poprawnego oświadczenia to publikuje się tego BUBLA który tylko źle świadczy o stanie posiadanej wiedzy na ten temat przez Pana Wojewodę, niekompetencji jego kancelarii oraz o determinacji utrzymania władzy Pana Starosty i Pana Burmistrza którzy bezkrytycznie powielają taki dokuMENT.

  21. Henio
   29 października 2014 o godz. 19:12

   Panie Edmundzie ( skoro tylko Pan się zdecydował odpowiadac). Czy zamierza Pan zrobic coś z faktem ze ogrom z przyznawanych na sport pieniedzy ( ok 300 tys z 590 tys + 22 zawodników ze stypendium ponad 800 PLZ brutto) przyznawanych jest na klub Energia Kozienice- w którym gra tylko dwóch ( 2!!) chłopaków z Kozienic i drużyna ta gra na piątym poziomie rozgrywkowym. Co z reszta dyscyplin ?? Co z Mistrzami Europy, medalistami trenującymi pod okiem np Pana Suwały?? Czy ma Pan pomysł na ten chory system sponsorowania z pieniedzy gminnych badz co badz klubu elektrownianego ??

   • 30 października 2014 o godz. 00:22

    Energia to nie tylko 20 zawodników zaciężnych, to także 2 ludzi z Kozienic, 1 „przyszywany” (Gienio.Kołodziejczyk) i 2-gi zespół. To także ponad juz 200 chłopaków i kilkanaście dziewcząt ćwiczących w gupach młodzików -roczniki 2002-2006! + grupy juniorskie ( tu nie znam liczby). Zgadzam się , że tsytuacja gdy gramy „cudzoziemcami| jest chora. I dla tych chłopaków i , przede wszystkim dla juniorów, którzy taką sytuację obserwują. Wiem, że prezes Matusik z zarządem chce zmiany i próbuje to wdrażać. Ja -jeżeli zaszłaby taka konieczność- nie zawahałbym się na rozwiązania radykalne. Nawet z chwilowym spadkiem o klase niżej – ale już w przewie zimowej kompletował skład, w którym- najpoźniej latem- 18/na 25 to zawodnicy z kozienic i okolic. + Od dawna postulowałem zwiekszenie budżetu na sport i powiążanie go z wysokości budżetu gminy. Skoro kilka lat temu na sport wyawano tyle samo co dzisiaj ale budżet gminy wzrósł 2 krotnie , to i nakłady na sport powinny wzrosnąć. Po drugie wbrew pozorom wcale nie tak trudno opracowac wskażniki, które dodatkowo wpływaja na wysokość dotacji. Jednak trzeba pamiętać, że nie same pieniąze”grają”. Potrzebna jest atmosfera dla sportu w ogóle i ja taką wolę mam. pozdrawiam

   • Marq
    30 października 2014 o godz. 00:41

    Panie Heńku,
    Klub to nie jest elektrowniany, tylko w sumie chyba prywatny. Dotowany przez miasto i inne podmioty gospodarcze. Proszę zapytać klubu kto go dotuje (jako ngo muszą/powinni) udzielić informacji (nie o wysokości sponsoringu). Problem leży w czym innym i mam nadzieję, że Panowie z Wirtualnych się zajmą tematem. Udajemy, że mamy świetną bazę sportową, a tak naprawdę pieniążki wydawane są dość nieprzemyślanie. Nie ma korelacji między inwestycjami a potrzebami. „Tu se zrobimy boisko, tu ścieżkę rowerową itp”.
    Z 600 tyś. można 40% przeznaczyć na wszystkie kluby piłkarskie pozostałe 60% rozdzielić na pozostałe dyscypliny sportowe. Tylko, że proszę się dowiedzieć (może poza NKSW) jak wygląda rozliczenie finansowe takiej dotacji.

   • mały
    6 listopada 2014 o godz. 13:24

    Dane jakie Pan Henio posiada, są chyba nie aktualne. Z tego co wiem to KS Energia ma nieco ponad 260 tyś PLN, jeśli od tego odejmiemy koszty które z roku na rok rosną (przypomnę do tej pory inflacja kręciła się ok. 3 % rocznie), to okaże się że w przeciągu 6-7 lat, kiedy dotacja nie uległa zwiększeniu, klub KS Energia ma mniejszy wpływ o ok. 20%. To już nie mało i przy większej ilości trenujących dzieci, kiedy większość pieniędzy idzie na przejazdy (paliwo), stanowi to nie lada problem. Budżet Gminy oscyluje około 130 mln PLN, proszę zobaczyć jaki udział % idzie na sport (nie liczę tu dotacji na basen czy ośrodek sportu). Suma jest śmiesznie mała….

  22. ARKADIUSZ MOLENDA
   1 listopada 2014 o godz. 22:51

   Burmistrz Gminy Kozienice (jako urzędnik któremu podlega Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Kozienicach) oraz Wydział Promocji , Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Kozienicach (osoby które odpowiadają za ten artykuł) powinny być ukarane za publikację artykułu „SPOTKANIE PLATFORMY OBYWATELSKIEJ „POROZMAWIAJMY O ROZWOJU”” w dodatku do Biuletynu Informacyjnego „Nasz Powiat” „Nasza Gmina” nr 5/2014 z dnia 30 października 2014.
   Przekroczone zostały zasady:
   Informator wydawany za pieniądze mieszkańców powinien służyć tylko i wyłącznie do informacji o pracy Urzędu Miasta i Gminy Kozienice.
   Niedopuszczalnym jest robienie sobie prywatnej kampanii wyborczej (Burmistrza – Tomasza Śmietanki oraz ugrupowania (pośrednio) z którego startuje) za pieniądze podatników.
   Niedopuszczalnym jest w publikacji Urzędu Miasta i Gminy faworyzowanie jakiejś partii, ugrupowania oraz komentowanie jakiekolwiek (negatywne czy to pozytywne) innej partii lub ugrupowania.
   PROWADZENIE KAMPANII WYBORCZEJ PANA BURMISTRZA – TOMASZA ŚMIETANKI ORAZ OSÓB PEŁNIĄCYCH FUNKCJĘ W URZĘDZIE MIASTA I GMINY, STAROSTWA POWIATOWEGO ORAZ JEDNOSTEK IM PODLEGŁYCH POWINNO BYĆ FINANSOWANE I PROWADZONE ZA FUNDUSZE TYCHŻE OSÓB.
   W ŻADNYM WYPADKU NIE POWINNO BYĆ WYKORZYSTYWANE STANOWISKO KTÓRE PIASTUJĄ W URZĘDACH PUBLICZNYCH DO OSIĄGNIĘCIA KORZYŚCI PRYWATNYCH.
   Powyższe zasady tym artykułem złamał Pan Burmistrz – Tomasz Śmietanka oraz osoby które ten artykuł napisały z Wydziału Promocji Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Kozienicach.

  23. ARKADIUSZ MOLENDA
   3 listopada 2014 o godz. 03:32

   TO CZEGO SIĘ NIE DOWIESZ Z „NASZEJ GMINY”
   „Nasza Gmina” nr 5 z dnia 30 października 2014 roku – artykuł „Gmina Kozienice – Gminą Fair Play”
   Gmina Kozienice – laureat programu nagrodzony tytułem i certyfikatem „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji w roku: 2011, 2012, 2013, 2014. Brzmi dumnie?
   Taki tytuł otrzymało w tym roku 24 gminy/miasta na 26 zgłoszonych. W programie biorą udział tylko miasta i gminy które się do niego zgłosiły dobrowolnie, spełniły wymogi regulaminowe oraz zapłaciły za udział w tymże konkursie (aby mieć możliwość uzyskania tego tytułu należało wpłacić w przypadku Gminy Kozienice (2550 zł (etap I) +4650 zł (etap II) – 10 % zniżki od opłat w I i II etapie konkursu).
   Tak więc tytuł i certyfikat „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji nie świadczy że jest się w gronie najlepszych miast/gmin w Polsce , na Mazowszu czy wśród wszystkich miast/gmin w jakiejś kategorii. Świadczy to o tym że miasto/gmina przystąpiło do konkursu, spełniło wymogi konkursu oraz dokonało opłaty za uczestnictwo – a przez to uzyskało ten tytuł.
   W przepadku zgłoszenia akcesu do konkursu i nie uzyskaniu tytułu można by było mówić o porażce (w 2013 zgłosiło się do konkursu 41 samorządów, wymogi spełniło 39 z nich, w 2014 zgłosiło się 26 samorządów a tytuły uzyskało 24) a uzyskując tytuł można tylko stwierdzić że gmina/miasto spełniło określone wymogi (nie można powiedzieć że laureat konkursu jest lepszy/gorszy od miast/gmin nie biorących udziału w konkursie).

   Biorąc udział w 2014 roku, w tym konkursie – Gmina Kozienice uzyskała minimum tego co można było uzyskać!!!

   Nie otrzymała NAGRODY GŁÓWNEJ – STATUETKI „GMINA FAIR PLAY” 2014, nie otrzymała WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE „GMINA FAIR PLAY” 2014. Nie otrzymała CERTYFIKATU ZŁOTEJ LOKALIZACJI BIZNESU „GMINY FAIR PLAY” 2014, (z przyczyn regulaminowych Gmina Kozienice w tym roku nie mogła się ubiegać o DIAMENTOWĄ I ZŁOTĄ STATUETKĘ „GMINY FAIR PLAY” 2014).

   Tytuł „SAMORZĄDOWY MENADŻER ROKU” 2014 otrzymały trzy osoby – wśród nich Burmistrz Gminy Kozienice. Tytuł ten mógł zostać przyznany w każdej z pięciu kategorii (o ile zostali do niej zgłoszeni kandydaci, spełniający wymogi regulaminowe).
   O tytuł „SAMORZĄDOWY MENADŻER ROKU” 2014 mogły ubiegać się osoby z pośród 24 samorządów które w tym roku otrzymały certyfikat „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji pod warunkiem że: uzyskiwały ten certyfikat przez trzy kolejne edycje oraz że kandydat nie otrzymał tego wyróżnienia w ciągu 4 ubiegłych lat. Zgłoszenie kandydatury do tytułu „SAMORZĄDOWY MENADŻER ROKU” 2014 było przy spełnieniu tych warunków przez samorządy – było dobrowolne. Zgłaszany kandydat mógł ubiegać się o tytuł tylko w jednej z pięciu kategorii i po zweryfikowaniu przez Kapitułę Konkursu mógł tenże tytuł otrzymać.

   Znając kryteria i szczegóły uzyskanych tytułów – nie robi to już takiego wrażenia.

  24. ARKADIUSZ MOLENDA
   3 listopada 2014 o godz. 09:29

   „PRAWDA FAKTU A PRAWDA EKRANU CZYLI LANS TU I TAM”
   Kozienice z hasłem „idealne na szczęście” – hasłem idealnym ale co do szczęścia to jeszcze w co najmniej dalekiej perspektywie (przynajmniej dla większości). Kolejny raz władze miasta w telewizji ogólnopolskiej (i polonijnej) promują Kozienice (i siebie). Na pierwszy rzut oka: pięknie, wspaniale, idealnie – ale zastanówmy się po co akurat na taką skalę, ile to kosztuje i jaki będzie efekt tej promocji. Trzeba na to spojrzeć realnie i na „trzeźwo” ocenić sytuację. Reklamując się zakładamy że zachęci to potencjalnego odbiorcę i w perspektywie reklama się zwróci a dodatkowo przyniesie zysk. W tym przypadku niestety tak raczej nie będzie: gdyż reklama nie trafiła do potencjalnego odbiorcy, który po zachęceniu będzie chciał tu przyjechać. Reklama została zrobiona jako sztuka dla sztuki (o ile zyskiem nie będzie osobisty lans – ale ten powinien być opłacany za własne pieniądze a nie publiczne!!!) Przeanalizujmy zatem czy reklama w takim wymiarze (TV ogólnopolska i polonijna) może przynieść korzyść, czy też nie został popełniony błąd „utopijnych czy wydumanych wizji”.
   Moja ocena sytuacji jest taka: miasto choć atrakcyjnie zlokalizowane, z zapleczem sportowo-rekraacyjnym, w którym organizuje się dużo imprez sportowych i kulturalnych może być na dzień dzisiejszy interesujące dla amatorów aktywnego spędzania czasu ale tylko z naszego regionu. Na turystów zagranicznych oraz z odległych miejsc polski, realnie rzecz biorąc bym nie liczył. Nie jesteśmy perłą architektury, zabytków które mogłyby oczarować turystów także nie posiadamy. Mamy nienajgorszą bazę rekreacyjno–sportową – więc swoją ofertę powinniśmy kierować właśnie do grupy odbiorców która mogłaby z niej korzystać (nie mieszkańców Krakowa, Zakopanego, Berlina czy Chicago ale do mieszkańców południowego Mazowsza – naszego regionu) – wtedy jest szansa że reklama będzie skuteczna. (Nawet jak przyjechały zaprzyjaźnione delegacje miast partnerskich /28-31 sierpnia 2014 roku/ to i tak musiał ich Pan wysłać na zwiedzanie Warszawy i Krakowa bo tutaj co mógłby Pan zaproponować: SPA na skwerku, pokazać hydrozagadkę Powiśla czy ewenement infrastruktury sportowej – /po-dożynkowe/ półbosko w Janikowie?) Płacąc kilkadziesiąt tysięcy zł (w sumie) po raz kolejny za audycję w TV o ogólnopolskim zasięgu (program „Polacy tu i tam” – 4 emisje z czego tylko jedna powtórka w TV Regionalna a w zeszłym roku za ”Kawę czy herbatę?” która była transmitowana z Kozienic – tylko jeden raz, bez możliwości udostępniania ich chociażby w naszej TV lokalnej i telewizjach kablowych – temat ten był poruszany w październiku 2013 w „Tygodniku Oko” nr 226, w artykule „Komu służy ta promocja?”). Takie programy można byłoby realizować wtedy gdy będą tu imprezy o randze naprawdę ogólnopolskiej na które są szanse że ściągną publiczność oraz będzie cała kompleksowo przygotowana infrastruktura (w tym również drogowa), a tak są to pieniądze uważam wyrzucone w błoto, bo nawet jeśli teraz kogoś taki program zachęci to może zobaczyć że pojęcie szczęścia jest tu co najmniej wypaczone.
   Jeżeli w ocenie tego się mylę, proszę to racjonalnie i obiektywnie wykazać. A tak przy okazji proszę nie wmawiać telewidzom że więcej Kozieniczan wyjechało za granicę bo chcieli (jak to Pan przedstawił w tymże programie), ja uważam że w większości musieli (z powodu braku pracy i perspektyw) – aby jednak mieć pewność „wypadałoby zapytać tych co wyjechali”. Sugerowanie że ci co wyjechali wracają zachęceni tym że czeka na nich tu idealne szczęście też jest naciągane – naprawdę proszę to przedstawiać realnie.

  25. ARKADIUSZ MOLENDA
   4 listopada 2014 o godz. 04:50

   NAJLEPSZE CYTATY Z…
   artykułu: „PRZEBUDOWA DROGI KRAJOWEJ NR 79 – FAKTY” – „NASZA GMINA” nr 5 z dnia 30 października 2014,
   wraz z KOMENTARZEM.
   „Droga krajowa nr 79 jest ważną trasą o znaczeniu lokalnym i ogólnokrajowym”
   Kryteria które powinny decydować o remoncie danej drogi to: stan techniczny drogi, natężenie ruchu na niej oraz stopień jej ważność dla mieszkańców którzy z niej korzystają oraz dla całego systemu komunikacji. Aby przeprowadzić remont muszą być zapewnione odpowiednie środki finansowe (aby remont mógł być wykonany prawidłowo i sprawnie).
   „…Gmina Kozienice prawie od 20-tu lat czynnie angażowała się w sprawę przebudowy tejże drogi na odcinku przebiegającym przez jej terytorium a łączne nakłady na ten cel na przestrzeni ostatnich lat wyniosły ponad 17 mln zł.”
   Nie twierdzę że wszystkie działania są proste, szybkie i skuteczne, (ale powinny być zdecydowanie krótsze niż prawie 20 lat). Pytanie jeszcze o te „ponad 17 mln zł” które poszły na ten cel, bo nie ma na ten temat w artykule żadnych konkretów.
   „W tym miejscu należą się podziękowania dla wszystkich tych osób, które przez długie lata wspierały nasze dążenia i przyczyniły się do sfinalizowania przedsięwzięcia.”
   Proszę wymienić komu naprawdę mam dziękować? W artykule przewija się kilka nazwisk ale jakoś nie mogę ich powiązać ze skutecznym działaniem na rzecz remontu.
   (władze Gminy Kozienice – „świadczą o efektywności i skuteczności a przede wszystkim o determinacji władz…” – biorąc takie pensje, dziwię się że swej „efektywności , skuteczności i determinacji” nie rozplanowali na kolejne lata. NALEŻAŁO JEDYNIE W ARTYKULE POINFORMOWAĆ ŻE SIĘ „STARALIŚCIE” ALE ŻEBY DZIĘKOWAĆ ZA TAKIE „SZYBKIE I EFEKTYWNE” DZIAŁANIA…- NO BEZ JAJ!)
   GDDKiA w Warszawie (a w zasadzie to urzędnikom w tej instytucji) O ich „pracy” najlepiej niech świadczy cytat: „GDDKiA dnia 27.10.2009 r. ogłosiła przetarg na rozbudowę drogi krajowej nr 79 na odc. Ryczywół – Kozienice. Dnia 19.01.2010 r. postępowanie w sprawie rozbudowy drogi krajowej nr 79 zostało unieważnione przez GDDKiA.”
   Ja to mam takie wrażenie że oni wszystko robią aby kawały o nich były tak popularne jak te o policjantach, teściowych czy blondynkach (bez urazy). Oni muszą chyba mieć jakiś tajny wewnętrzny regulamin z którego wynika że wszystko należy robić drogo, powoli i byle jak (aby móc to co zrobią – wiecznie naprawiać).
   Wojewoda Mazowiecki – o pracy Pana Wojewody Jacka Kozłowskiego może świadczyć cytat z „Oświadczenia w sprawie drogi Kozienice – Ryczywół z dnia 13 października 2014 roku” z którego wynika według Pana Wojewody, że droga 79 na tym odcinku jest „…najważniejsze, że trasa jest wyremontowana. Życzę wszystkim bezpiecznej jazdy.” – to wskazuje że ten urzędnik nie ma o tym „zielonego pojęcia”, zastanawiam się czy wie w ogóle gdzie leżą Kozienice a pisze to osoba która w swym życiorysie podaje że jego hobby to turystyka, narciarstwo i biegi na orientację (To pokazał jak się orientuje!)
   Gmina prosi o pomoc – Dyrektora GDDKiA Odział w Warszawie, Marszałka Województwa Mazowieckiego – Pana Adama Struzika, Pana Posła – Czesława Czechyrę, Sejmik Województwa Mazowieckiego – Przewodniczącego Klubu Radnych SLD, Pana Krzysztofa Gawkowskiego, Związek Miast Nadwiślańskich, wsparcia udziela ówczesna Marszałek Sejmu RP – Pani Ewa Kopacz.
   O pomoc są jeszcze proszeni: m.in. Wiceminister, Minister Gospodarki – Pan Janusz Piechociński, ówczesny Minister Transportu – Pan Sławomir Nowak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – Pan Zbigniew Rynasiewicz, Wojewoda Mazowiecki – Pan Jacek Kozłowski, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – Pan Lech Witacki oraz Enea Wytwarzanie S.A.
   Nie wiem czy, a jeżeli tak, to w jakim stopniu, kto i co przyczyniło się do remontu drogi nr 79 na odcinku Ryczywół – Kozienice (mam podejrzenie że duży udział w tym ma inwestycja w Elektrowni), natomiast brakuje mi tam na pewno podziękowań dla tych którym się to pośrednio naprawdę należy – SPOŁECZEŃSTWU Z KTÓREGO PODATKÓW TEN REMONT JEST PRZEPROWADZANY!

  26. Jadwiga
   5 listopada 2014 o godz. 10:32

   Panie Arkadiuszu, wydaje mi się, że powinien Pan się już uciszyć. Zarówno w OKU (rubryka PiS) oraz tu m.in. Pan atakuje obecną władzę, dużo wyciągnęliście przysłowiowych brudów. Zostalo raptem 1,5 tygodnia do wyborów, więc proszę napisać więcej na temat tego, co ma PiS oraz co Pan macie do zaoferowania po wygranych wyborach, ewentualnie Pan jako przyszły radny, co zaoferuje Pan?

   • ARKADIUSZ MOLENDA
    5 listopada 2014 o godz. 12:05

    Witam Panią.
    Bardzo się cieszę że, Pani czyta to co ja piszę.
    Nie mogę spełnić Pani życzenia: „PANIE ARKADIUSZU, WYDAJE MI SIĘ, ŻE POWINIEN PAN SIĘ JUŻ UCISZYĆ” z powodu tego że w miejscu w którym mieszkam są sprawy które powinny być poruszane a zajmuję się nimi ponieważ uważam że występują tam co najmniej nieprawidłowości.
    Napisała Pani: „PAN ATAKUJE OBECNĄ WŁADZĘ, DUŻO WYCIĄGNĘLIŚCIE PRZYSŁOWIOWYCH BRUDÓW”, powinno to raczej brzmieć: „Pokazuje Pan co władza robi źle” i powinno to Panią cieszyć, ponieważ moje artykuły pokazują co funkcjonuje nie tak jak trzeba a przez to jest szansa że ktoś powinien to w końcu zauważyć i to naprawić. (tym bardziej że należy to do jego obowiązków i bierze za to wynagrodzenie)
    Jak Pani widzi artykuły podpisuję więc nie są anonimowe. Gdybym w nich pisał nieprawdę już dawno wytoczono by mi za to procesy sądowe.
    Jeżeli ma Pani wątpliwości lub uważa że podaję jakąś nieprawdę proszę mi to konkretnie wykazać, ja się chętnie do tego odniosę. Szanuję odmienne poglądy innych, ale ja mam swoje zdanie którego merytorycznie będę bronił. Za to co napisałem w artykułach biorę pełną odpowiedzialność ale jeżeli się Pani z czymś w nich nie zgadza – zapraszam do rozmowy, w której mam nadzieję wszystko zostanie wyjaśnione.
    Na temat tego jaką mam wizję Kozienic i powiatu, bardzo chętnie napiszę w następnym komentarzu. Chciałem jeszcze zaznaczyć że jestem osobą bezpartyjną – kandydującą z listy PiS-u. Swoje artykuły zamieszczałem w „24 godziny – Dziennik Kozienicki”, „Nowej Gazecie Kozienickiej” oraz obecnie w „Tygodniku Oko”. W „Tygodniku Oko” moje artykuły są publikowane zarówno w rubryce „listy od czytelników” jak i w „rubryce PiS-u”. Jeżeli Pan Burmistrz oraz Pan Starosta dadzą mi taką możliwość to bardzo chętnie te artykuły umieszczę również w Informatorze „Nasz Powiat” oraz w „Naszej Gminie”. (wszak podaję w tych artykułach informacje które są istotne dla mieszkańców)

   • Artur
    5 listopada 2014 o godz. 16:31

    Dziwi mnie, że do tej pory w Polsce ludzie nie wiedzą jakie są zadania opozycji…

   • ARKADIUSZ MOLENDA
    6 listopada 2014 o godz. 04:16

    „po wygranych wyborach, ewentualnie Pan jako przyszły radny, co zaoferuje Pan?”
    Odpowiem Pani – to samo co robiłem do tej pory nie będąc radnym (tylko mam nadzieję bardziej skutecznie) oraz mając przez to większe możliwości przekonywać do mojej wizji rozwoju. Od 20 lat piszę o sprawach ważnych dla mnie jako mieszkańca Kozienic („24 GODZINY – DZIENNIK KOZIENICKI”, „NOWA GAZETA KOZIENICKA”, „TYGODNIK OKO”) ponadto uwieczniam na zdjęciach wydarzenia z życia miasta, regionu i nie tylko. Sprawy które poruszam w artykułach dotyczą nie tylko mnie ale także wszystkich mieszkańców ponadto ma to wpływ na przyszłość. Nie znam się na wszystkim i nie występuję w roli eksperta ale na dane sprawy posiadam własne zdanie. Moje poglądy nie są nieomylne dlatego chętnie słucham opinii innych osób w tym także opinii odmiennych. Jeżeli ktoś merytorycznie mnie przekona do swojego zdania potrafię przyznać mu rację. Potrafię dostrzegać dobre i złe strony danej sprawy i nie mam klapek na oczach co powodują że widzi się tylko to co chce się zobaczyć (poruszając temat czasami skupiamy się na rzeczach najbardziej istotnych a przez to można czasami odnieść wrażenie że nic innego się nie dostrzega).

    /zarys i szczegóły zamieszczę na swoim profilu na facebooku – aby nie wykorzystywać w taki sposób portalu „Wirtualne Kozienice” do prywatnej kampanii wyborczej/

  27. Maciej
   5 listopada 2014 o godz. 19:34

   Krowa która dużo muczy, mało mleka daje… o i tyle jak Pan Arkadiusz lubi sam ze sobą dyskusję prowadzić (wiem, wiem ktoś jeszcze oprócz Pana też się wypowiada) to widać tego efekt, ludziom chyba się nie chce pisać, a tu komenatrz za komantarzem, komentarz za komentarzem. Spoglądałem na profil tego Pana na facebooku i chyba ponowne udostępnianie swoich komentarzy o czymś świadczy… bo odezwu pod nimi mało oj małoo…

   • ARKADIUSZ MOLENDA
    6 listopada 2014 o godz. 02:56

    Witam Pana
    Zapraszałem do dyskusji wszystkich – na to że niewiele osób się wypowiada wpływu nie mam. Dobrze że Pan zabrał głos, Pana opinia choć krytyczna to jednak dzięki niej można wymienić i przedstawić swoje racje. Sam ze sobą prowadzić dyskusję to żadna frajda – więc przez to że niewiele osób zabierało głos można odnieść wrażenie że piszę sam dla siebie.
    Piszę ponieważ niektóre rzeczy mi się nie podobają a rozmowa w cztery oczy na dany temat nie mobilizuje do podjęcia działań, nawet poruszanie pewnych spraw na forum publicznym także tego nie zapewnia (Pana komentarz – również to potwierdza: „Spoglądałem na profil tego Pana na facebooku i chyba ponowne udostępnianie swoich komentarzy o czymś świadczy… bo odezwu pod nimi mało oj małoo…). Dopiero gdy więcej osób zainteresuje się tematem jest szansa na pozytywne rozwiązanie.
    Jeżeli mam wiedzę o manipulowaniu informacją która wprowadza w błąd mieszkańców to czy lepiej jak zachowam to dla siebie czy też powinienem o tym poinformować mieszkańców (między innymi Pana)?
    Informacja ta może mieć wpływ na decyzję w tych wyborach. Ja nie zmuszam nikogo aby przez to głosować lub głosować na konkretną osobę albo na konkretną osobę żeby nie głosować, ale niech każdy ma możliwość podjęcia tej decyzji na podstawie prawdziwych faktów.
    Aby nie teoretyzować podam przykład.
    Sprawa dotyczy kosztów budowy Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach.
    Z powodu braku powszechnie dostępnych, jednoznacznych i faktycznych danych, próbowałem aby taką informację podano. Nie uzyskując tego w „Tygodniku Oko” (258) z 18 czerwca 2014 w artykule „Czyja to wina ludzie pytają?” zadałem pytanie o koszty.
    Brak odpowiedzi.
    „Nasza Gmina” 1/2014 z 4 września – w informatorze brak odpowiedzi
    „Echo Dnia” 17.09.2014 podaje w artykule „Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach bez opóźnień” podaje kwotę 25 milionów złotych.
    „Kozienice24” 18.09.2014 w artykule „Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach powstanie na czas” podaje kwotę 25 milionów złotych.
    „Nasza Gmina” 2/2014 z 18 września – w informatorze brak odpowiedzi
    „Tygodnik Oko” (268) z 25 września 2014 w rubryce „Na marginesie” podaje kwotę 41 551 138,50 zł (na dzień 28.08.2014).
    Brak odpowiedzi na maile z pytaniem (01.10.2014) ze strony: Urzędu Miejskiego „Kozienice.pl”, „Echo Dnia”, „Kozienice24”
    „Nasza Gmina” 3/2014 z 2 października w artykule: „Wywiad z Burmistrzem Gminy Kozienice – Tomaszem Śmietanką” odpowiedź na temat kosztów – „Kwestia kosztów – każda inwestycja ma określony budżet”
    13.10.2014 Udałem się do Urzędu i zadałem pytanie bezpośrednio Panu Burmistrzowi – odpowiedź: 41 551 138,50 zł
    „Tygodnik Oko” (271) z 16 października 2014 w artykule „Nasza Gmina – manipulator czy informator Gminy Kozienice?” podałem rzeczywistą kwotę – 41 551 138,50 zł i opisałem zaistniałą sytuacje.
    „Nasza Gmina” 4/2014 z 16 października w artykule: „Wywiad z Burmistrzem Gminy Kozienice – Tomaszem Śmietanką” podana odpowiedź: „Łączna wartość inwestycji wynika z zawartych umów na realizację inwestycji z Wykonawcami wyłonionymi w drodze przetargów publicznych i wynosi łącznie ok. 41,5 min złotych”
    „Kozienice24” październik (nie znam dokładnej daty) w artykule „Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach powstanie na czas” podawana błędna kwota 25 milionów złotych zostaje zamieniona na wyrażenie -„około 41 milionów złotych”.
    „Echo Dnia” – nie koryguje kwoty, podaje nadal nieprawdziwe dane.
    „Kozienice24” październik (nie znam dokładnej daty – po korekcie danych w artykule: „Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach powstanie na czas”) pod artykułem zamieszcza sprostowanie: „Informujemy, że w w/w tekście redakcji Gazety Echo Dnia wkradł się błąd. Całkowity koszt inwestycji Centrum Kulturalno-Artystycznego wyniesie 41 mln zł, a nie jak podała pierwotnie Gazeta Echo Dnia – 25 mln zł.”
    „Echo Dnia” na dzień 06.11.2014 nie skorygowało błędnej kwoty oraz nie zamieściło na ten temat żadnego sprostowania.
    Niech każdy sam sobie oceni czy chce mieć podawane prawdziwe dane czy woli być wprowadzany w błąd.

    • ARKADIUSZ MOLENDA
     6 listopada 2014 o godz. 11:30

     ODPOWIEDŹ PANA BURMISTRZA NA MOJEGO MAILA (data odpowiedzi – po 13.10 2014, po rozmowie z Panem Burmistrzem)
     Arkadiusz (02.10.2014 r.)
     Pytanie: Kozienice24, Echo Dnia podają 25 milionów, Tygodnik Oko – 41551138,50 zł (stan na 28.08.2014), Pan w Naszej Gminie nie podaje kosztów. Jaki będzie koszt budowy Centrum Kulturalno-Artystycznego?
     Odpowiedź: Szanowny Panie Arkadiuszu. Zgodnie z art. 12 prawa prasowego dziennikarz obowiązany jest między innymi: do zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzania zgodności z prawdą uzyskanych wiadomości. Za informacje publikowane przez komercyjne media Gmina Kozienice nie ponosi odpowiedzialności. Gmina Kozienice zgodnie z wymaganiami ustawy Prawo Zamówień Publicznych ogłosiła w 2013 roku postępowanie przetargowe w trybie nieograniczonym na wyłonienie Wykonawcy robót. Zgodnie z wymaganiami ustawy Gmina sporządziła kosztorys inwestorski inwestycji przed ogłoszeniem postępowania przetargowego który wyniósł 39 763 802 zł netto tj. 48 909 476,90 zł brutto Cena najkorzystniejszej oferty wybranej w przeprowadzonym postępowaniu przetargowym to kwota: 40 862 998,50 zł brutto i stanowi 83 % wartości szacunkowej zadania. Koszt opracowania projektu technicznego to kwota 297 000,00 zł brutto, natomiast koszt nadzoru inwestorskiego wyłonionego w drodze przetargu nieograniczonego to kwota brutto: 391 140,00 zł. Łączna wartość zadania inwestycyjnego to kwota: 41 551 138,50 zł brutto. Pozdrawiam, Tomasz Śmietanka – Burmistrz Gminy Kozienice.

  28. Maciej
   5 listopada 2014 o godz. 19:35

   Przepraszam nie ponowne udostępnianie swoich komentarzy tylko swoich postów (artykułów)

   • ARKADIUSZ MOLENDA
    6 listopada 2014 o godz. 03:06

    Panie Macieju ponowne udostępnianie ma na celu zwiększenie szansy na dotarcie do odbiorcy a przez to na wzajemną wymianę opinii. Dziękuję że zapoznał się Pan z moim profilem na facebooku – jak Pan widzi czasami ponowne udostępnianie pomaga. Wywiązała się między nami dyskusja.

    • Artur
     6 listopada 2014 o godz. 15:47

     Prawda jest taka, że ogólny odzew na różnych stronach poświęconych tej tematyce jest podobny i jakaś sensowna dyskusja nie powstaje

     • ARKADIUSZ MOLENDA
      6 listopada 2014 o godz. 17:09

      To jak Pan myśli dlaczego tak się dzieje?

      Bo się nie chce nikomu dyskutować?
      Bo się uważa, że niczego to nie zmieni?
      Bo się nie ma pomysłów?
      Bo tak jak jest – jest dobrze?
      Bo się nie chce komuś narażać?
      Czy może jakiś inny powód?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *