• Akcja wyborcza „Wyścig na Parkową”: przed publikacją odpowiedzi, czyli po co to robimy?

  przez  • 5 listopada 2014 • Bez kategorii, Parkowa 5, Wybory samorządowe 2014, Wydarzenia • 6 komentarzy

  W dniu jutrzejszym zorganizowana przez nasz serwis wspólnie z Czytelnikami akcja wyborcza „Wyścig na Parkową” wkroczy w decydującą fazę. Przez ostatnie kilka tygodni mogliście przesyłać pytania do kandydatów na burmistrza Gminy Kozienice. Teraz przyszedł czas na najciekawszy punkt programu, czyli publikację odpowiedzi. Zanim jednak oddamy głos kandydatom, należy się Wam kilka słów wprowadzenia.

  Na wstępie dziękujemy za wszystkie przesłane pytania – ich ilość oznacza, że zainteresowanie kandydaturami Tomasza Śmietanki, Dariusza Piwońskiego i Edmunda Kordasa wśród mieszkańców jest spore, a nasza akcja była potrzebna. Spotkaliśmy się z różnymi opiniami na jej temat. Większość z Was twierdziła, że nareszcie pojawiła się możliwość rzetelnego prześwietlenia osób ubiegających się o najważniejszą funkcję w gminie. Dotarły do nas również głosy, że kandydaci nie mają równego dostępu do danych, w związku z czym cała akcja faworyzuje obecnego burmistrza, Tomasza Śmietankę i lepiej nie organizować jej w ogóle.

  My wychodzimy z założenia, że wyborca, zanim dokona świadomego wyboru powinien wiedzieć o kandydacie jak najwięcej. W samorządzie, podobnie jak w centralnej polityce nie istnieje idealna sytuacja, w której wszyscy mają dostęp do tych samych informacji. Zawsze jest osoba lub formacja polityczna, która sprawuje władzę oraz pretendenci do jej zastąpienia. Do tego, że ma wizję, ciekawe propozycje i pomysły kandydat powinien jednak przekonać wyborców w czasie kampanii, a nie po niej. Tak jak w bokser w ringu, pretendent do przejęcia pasa mistrzowskiego musi udowodnić, że pomimo mniejszego doświadczenia rzeczywiście na niego zasługuje.

  Pytania w naszej ankiecie zostały sformułowane w taki sposób, że pozwalają zapoznać się z ogólną wizją i wiedzą kandydata na poszczególne tematy. Świadomie zatem unikaliśmy liczb i statystyk. Naszym celem było wskazanie kandydatom istotnych dla obywateli spraw, które często podczas kampanii wyborczej, rządzącej się własną dynamiką zastępowane są mniej znaczącymi, ale efektownymi tematami. Są także pewnego rodzaju przeciwwagą dla toczącej się na ulicach Kozienic, swoistej „wojny plakatowej”. Dlatego też podczas ich opracowywania współpracowaliśmy m.in. z zespołem kontaktów z mediami Rzecznika Praw Obywatelskich, który przy okazji każdej kampanii samorządowej publikuje tzw. indeks problemów. Nasze i Wasze pytania mają więc za zadanie pomóc mieszkańcom (czyli nam samym) w przeprowadzeniu rzeczowej weryfikacji programów wyborczych i wizji rozwoju Gminy Kozienice poszczególnych kandydatów.

  Przypomnijmy, że w naszej gminie o urząd powalczą dotychczasowy burmistrz Tomasz Śmietanka z Samorządowego Forum Ziemi Kozienickiej, lider lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Piwoński oraz zgłoszony przez Samorządowe Stowarzyszenie „Nasz Region Kozienicki” Edmund Kordas. Każdy z nich na przygotowanie odpowiedzi na poszczególne pytania otrzymał określony czas oraz taką samą, maksymalną ilość znaków. Jak do tej pory odpowiedzi udzielił nam tylko jeden kandydat. Mamy nadzieję, że dwaj pozostali stoją już w blokach startowych i zdążą przed ostatecznym terminem, który upływa jutro o godz. 10:00. Jeżeli się nie zdecydują, to też będzie dla nas, wyborców jakaś informacja, prawda?

  Również jutro, punktualnie o godz. 17:00 w naszym serwisie pojawią się odpowiedzi przygotowane przez pierwszego z kandydatów. W piątek o tej samej porze do korespondencyjnej debaty stanie drugi z nich, a pełnego oglądu sytuacji dopełni publikacja odpowiedzi opracowanych przez trzeciego z konkurentów ubiegających się o funkcję burmistrza Gminy Kozienice. Tych możecie się spodziewać w sobotnie popołudnie, także o godz. 17:00. Bądźcie z nami!

  Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 16 listopada.

  AKTUALIZACJA:

  Dzisiaj o godz. 10:00 minął ostateczny termin, jaki mieli kandydaci na burmistrza Gminy Kozienice na przesłanie odpowiedzi na pytania w ramach prowadzonej przez nasz serwis akcji wyborczej „Wyścig na Parkową”. Wcześniej zapowiadaliśmy, że termin ten upłynie w poniedziałek o godz. 17:00, ale na prośbę otoczenia jednego z kandydatów przesunęliśmy go o 24 godziny. Wobec nie uzyskania odpowiedzi również we wtorek, przyznaliśmy specjalny bonus w postaci całej środy, a nawet i czwartkowego poranka. Celem nadrzędnym było dla nas bowiem uzyskanie odpowiedzi i jak najpełniejsze przedstawienie Czytelnikom wszystkich trzech kandydatów. Ostatecznie do korespondencyjnej debaty stanęło dwóch z nich: Dariusz Piwoński i Edmund Kordas. Niestety nie udało nam się uzyskać odpowiedzi od obecnego burmistrza Tomasza Śmietanki. Wobec powyższego rozkład jazdy publikacji odpowiedzi przedstawia się następująco:

  1. Dzisiaj (czwartek) o godz. 17:00 opublikujemy odpowiedzi przesłane przez Dariusza Piwońskiego.
  2. Jutro (piątek) również o godz. 17:00 opublikujemy odpowiedzi przesłane przez Edmunda Kordasa.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  6 komentarzy do Akcja wyborcza „Wyścig na Parkową”: przed publikacją odpowiedzi, czyli po co to robimy?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *