• Skandal w PKW! Czy wybory samorządowe w Gminie Kozienice zostaną powtórzone?

  przez  • 18 listopada 2014 • Parkowa 5, Wybory samorządowe 2014, Wydarzenia • 14 komentarzy

  Trwa chaos związany z awarią systemu informatycznego Państwowej Komisji Wyborczej, służącego do zliczania głosów w wyborach samorządowych, które odbyły się w minioną niedzielę. Okazuje się, że system jest dziurawy jak sito, a na dzień przed wyborami kod źródłowy programu został upubliczniony w internecie. Zalogować mógł się do niego praktycznie każdy. Dostępne były również dane wszystkich komisji wyborczych w Polsce, w tym w Gminie Kozienice.

  – Poświęciłem dwie godziny na analizę kodu programu do obsługi komisji wyborczych. Wykonałem też kilka testów. Przejrzałem instrukcję obsługi programu w której podano przykład logowania. Używając danych pokazanych na obrazkach w instrukcji mogłem wygenerować sobie klucz logowania do programu, jako członek jednej z komisji wyborczych w Bałtowie. Zalogowanie się jako dowolny członek dowolnej innej komisji wyborczej nie wymaga od użytkownika żadnej wyjątkowej wiedzy – napisał Marek Małachowski, informatyk, który ujawnił na Facebooku skandaliczne działanie systemu.

  Jak nietrudno się domyśleć, w związku z „dziurami” w systemie dowolna osoba, która miała dostęp do komputera z programem „Kalkulator1” mogła zalogować się do systemu i… dokonać zmian w protokołach komisji. – Członkowie komisji mogli logować się do systemu jako ktoś inny, ale mogła to też zrobić osoba zupełnie z zewnątrz, nie znająca żadnego hasła, bez jakiejkolwiek autoryzacji. Wystarczyło, że sama sobie wygenerowała własny klucz cyfrowy – stwierdził Małachowski.

  Również dostęp do danych z komisji wyborczych w Gminie Kozienice był ogólnodostępny, o czym świadczy zestaw screenów, które publikujemy poniżej.

  Skandal z systemem wyborczym PKW jest kompromitacją państwa polskiego, ale rodzi także bardzo wiele pytań. Jaką możemy mieć pewność, jako obywatele Gminy Kozienice, że wyniki wyborów samorządowych w naszym regionie nie zostały zmanipulowane przez dowolnego, przypadkowego użytkownika internetu? Zdajemy sobie sprawę, że nasze sondy wyborcze uruchomione w ramach „Wirtualnych Wyborów” nie były doskonałe, ale to była tylko zabawa. Tutaj mamy do czynienia z prawdziwymi, a nie wirtualnymi wyborami!

  Afera z systemem informatycznym PKW zbiera już w Polsce pierwsze, zgniłe owoce. W województwie świętokrzyskim według wstępnych, nieoficjalnych danych (z 80 proc. komisji wyborczych) Polskie Stronnictwo Ludowe osiągnęło rekordowe poparcie na poziomie 49,9 proc. Tymczasem według sondaży exit polls zrealizowanych przez Regionalny Ośrodek Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia” oraz dziennik „Echo Dnia” wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając ok. 34 proc. głosów. Margines błędu w tym wypadku jest wprost niewyobrażalny, a w mediach niemal natychmiast pojawiły się wątpliwości, czy nie jest to efekt ingerencji w system wyborczy PKW.

  Rozlewający się na cały kraj „efekt PSL” komentują także politycy i dziennikarze.

  Naszym zdaniem w dniu dzisiejszym zaufanie do skuteczności działania systemu informatycznego oraz samej Państwowej Komisji Wyborczej w całej Polsce sięgnęło dna. Jak sądzicie, czy w związku z tym skandalem wybory samorządowe powinny zostać powtórzone?

  W naszej opinii nie ma na to najmniejszych szans i jedyne, co nam pozostaje, to śmiech przez łzy.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  14 komentarzy do Skandal w PKW! Czy wybory samorządowe w Gminie Kozienice zostaną powtórzone?

  1. marcinzet
   18 listopada 2014 o godz. 17:58

   Nie ma winnych tego co się stało w Polsce po wyborach. PKW odpiera zarzuty, partie polityczne zganiają winę między sobą. A może w wyborach na burmistrza wynik, to jakiś błąd informatyczny ;). Z drugiej strony lepiej nie powtarzać…a jeśli bylby przymus to tylko na burmistrza.

   • 26 maja 2017 o godz. 16:53

    You guys need to seriously sort out your servers. I have to wait about 15 minutes for a 5min video to load. It's not my connection either, I have a 20mb cable connection. And with your money, you should stop concentrating on making more and concentrate of improving your bandwidth.

   • 31 maja 2017 o godz. 19:05

    mea, ce sa fac eu cu O gasca la atata armata de oameni? Mi-ar trebui vreo 2, 3 la o masa si zau, daca ai o sursa sigura de zburatoare crescute pe langa curtea omului, sigur ca ma intereseaza.

  2. Marq
   18 listopada 2014 o godz. 18:16

   Ten inkasent we filmiku to „pszypadeggg”?? Nie sądzę 😉
   Ogólnie to kompromitacja polskiej demokracji. Wyborów powtórzonych nie będzie (a szkoda). Ale żyjemy przecież w Polsce. Where the unbelievable happens. Czyli minister Bartłomiej „idziemy po was” Sienkiewicz miał rację. Ch…, dupa i kamieni kupa.
   Miłego wieczoru.

  3. Majka
   18 listopada 2014 o godz. 21:39

   ludzie co wy bredzicie podstawą do ustalenia wyborów są protokoły z komisji wyborczych podpisane przez komisję w razie protestów można jedynie dla sprawdzenia wiarygodności wyników te protokoły wprowadzić jeszcze raz i wszystko jest jasne ,jakie nowe wybory???Miliony wyrzucić w błoto na nowe wybory???,kiedyś nie było komputerów i były wybory i tez ręcznie policzono

   • Bronek
    19 listopada 2014 o godz. 15:22

    Majka, co z tego że miliony wyrzucimy w błoto? W Polsce codziennie wyrzucamy miliony w błoto przy okazji róznych rządowych projektów, choćby cyfryzacja służby zdrowia czy czegoś innego. NIK ciągle donosi że zmarnowaliśmy miliony na to czy tamto i jakoś nikt się tym nie przejmuje.

  4. anka
   19 listopada 2014 o godz. 08:33

   Ja mogę liczyć pod warunkiem, że mi zapłacą:) 16 listopada karty liczyliśmy po 10 razy każdy w komisji było Nas 9 osób a jak przyszło do wprowadzić je do systemu to juz był totalny meksyk mało tego protokoły szły do 2 godzin.

  5. mastark
   19 listopada 2014 o godz. 08:43

   Marcinzet pisze: „partie polityczne zganiają winę między sobą”. To kto wg Ciebie rządzi od 7 lat , PIS może ?
   Za ten cały burdel odpowiada uciekinier do Brukseli i jego Partia Oszustów !
   Kompromitacja państwa polskiego ,poprzez burdel w PKW, potwierdza tylko słowa z tasm kelnerów, iz „państwo polskie istnieje tylko teoretycznie”.
   re Marq;
   ze słynnego powiedzenia: Ch .. itd:
   1. uciekł z polski.
   2. teraz rządzi,
   3 a dla nas pozostała tylko kupa kamieni, tylko gdzie są te komitety peło ? 🙂

  6. mastark
   19 listopada 2014 o godz. 08:58
  7. Bronek
   20 listopada 2014 o godz. 00:24

   Nie rozumiem, o co ta cała afera? Jebło to jebło, po co drążyć temat? Trzeba koniecznie namierzyć tego, kto ujawnił nieprawidłowości pracy komisji, to jest teraz kluczowe, bo ten ktoś chciał zdestabilizować państwo (które nie istnieje…).

  8. dfgfgf
   20 listopada 2014 o godz. 08:49

   Jakie wybory? W każdym urzędzie jest archiwum gdzie złożone są karty do głosowania, w razie czego wystarczy jeszcze raz zliczyć głosy. Kalkulator służy tylko do wprowadzenia danych i przygotowania wydruku protokołu zamiast wypisywać go ręcznie, w związku z tym wszystko jest do sprawdzenia bez ponawiania wyborów. Internet w dzisiejszych czasach szuka wszędzie sensacji i wyolbrzymia fakty, a ludzie którzy nie wiedzą jak to naprawdę działa podłapują temat i sieją dalej propagandę.

   • tomasz sielanka
    20 listopada 2014 o godz. 23:49

    Gdyby w jednej z komisji wyborczych na terenie powiatu kozienickiego nie wyjęto z urny wyborczej więcej kart, niż wydano, to może byś miał rację, a tak jesteś tylko lemingiem, który powtarza zasłyszane w telewizji slogany.

    • adgdgde
     23 listopada 2014 o godz. 17:14

     Ciekawe bajki opowiadasz. Gdzie niby tak było?

  9. Bronek
   20 listopada 2014 o godz. 13:39

   Jeszcze o zmarnowanych milionach, KE uznała że za Pendolino przepłaciliśmy 200mln zł, ile szpitali można by za to oddłużyć i wyremontować, choćby nasz? Ale o tym media nie informują, najważniejsze że będzie Pendolino.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *