• Skandal w PKW! Czy wybory samorządowe w Gminie Kozienice zostaną powtórzone?

  przez  • 18 listopada 2014 • Parkowa 5, Wybory samorządowe 2014, Wydarzenia • 12 komentarzy

  Trwa chaos związany z awarią systemu informatycznego Państwowej Komisji Wyborczej, służącego do zliczania głosów w wyborach samorządowych, które odbyły się w minioną niedzielę. Okazuje się, że system jest dziurawy jak sito, a na dzień przed wyborami kod źródłowy programu został upubliczniony w internecie. Zalogować mógł się do niego praktycznie każdy. Dostępne były również dane wszystkich komisji wyborczych w Polsce, w tym w Gminie Kozienice.

  – Poświęciłem dwie godziny na analizę kodu programu do obsługi komisji wyborczych. Wykonałem też kilka testów. Przejrzałem instrukcję obsługi programu w której podano przykład logowania. Używając danych pokazanych na obrazkach w instrukcji mogłem wygenerować sobie klucz logowania do programu, jako członek jednej z komisji wyborczych w Bałtowie. Zalogowanie się jako dowolny członek dowolnej innej komisji wyborczej nie wymaga od użytkownika żadnej wyjątkowej wiedzy – napisał Marek Małachowski, informatyk, który ujawnił na Facebooku skandaliczne działanie systemu.

  Jak nietrudno się domyśleć, w związku z „dziurami” w systemie dowolna osoba, która miała dostęp do komputera z programem „Kalkulator1” mogła zalogować się do systemu i… dokonać zmian w protokołach komisji. – Członkowie komisji mogli logować się do systemu jako ktoś inny, ale mogła to też zrobić osoba zupełnie z zewnątrz, nie znająca żadnego hasła, bez jakiejkolwiek autoryzacji. Wystarczyło, że sama sobie wygenerowała własny klucz cyfrowy – stwierdził Małachowski.

  Również dostęp do danych z komisji wyborczych w Gminie Kozienice był ogólnodostępny, o czym świadczy zestaw screenów, które publikujemy poniżej.

  Skandal z systemem wyborczym PKW jest kompromitacją państwa polskiego, ale rodzi także bardzo wiele pytań. Jaką możemy mieć pewność, jako obywatele Gminy Kozienice, że wyniki wyborów samorządowych w naszym regionie nie zostały zmanipulowane przez dowolnego, przypadkowego użytkownika internetu? Zdajemy sobie sprawę, że nasze sondy wyborcze uruchomione w ramach „Wirtualnych Wyborów” nie były doskonałe, ale to była tylko zabawa. Tutaj mamy do czynienia z prawdziwymi, a nie wirtualnymi wyborami!

  Afera z systemem informatycznym PKW zbiera już w Polsce pierwsze, zgniłe owoce. W województwie świętokrzyskim według wstępnych, nieoficjalnych danych (z 80 proc. komisji wyborczych) Polskie Stronnictwo Ludowe osiągnęło rekordowe poparcie na poziomie 49,9 proc. Tymczasem według sondaży exit polls zrealizowanych przez Regionalny Ośrodek Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia” oraz dziennik „Echo Dnia” wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając ok. 34 proc. głosów. Margines błędu w tym wypadku jest wprost niewyobrażalny, a w mediach niemal natychmiast pojawiły się wątpliwości, czy nie jest to efekt ingerencji w system wyborczy PKW.

  Rozlewający się na cały kraj „efekt PSL” komentują także politycy i dziennikarze.

  Naszym zdaniem w dniu dzisiejszym zaufanie do skuteczności działania systemu informatycznego oraz samej Państwowej Komisji Wyborczej w całej Polsce sięgnęło dna. Jak sądzicie, czy w związku z tym skandalem wybory samorządowe powinny zostać powtórzone?

  W naszej opinii nie ma na to najmniejszych szans i jedyne, co nam pozostaje, to śmiech przez łzy.

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  12 komentarzy do Skandal w PKW! Czy wybory samorządowe w Gminie Kozienice zostaną powtórzone?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *