• Dramat bezpańskich kotów w Kozienicach! Obrońcy zwierząt alarmują: marzną zamknięte w klatkach na świeżym powietrzu!

  przez  • 27 listopada 2014 • Wydarzenia • 65 komentarzy

  Kozienicka Gospodarka Komunalna wyłapuje bezpańskie koty i umieszcza je w niewielkiej klatce z drutu znajdującej się na świeżym powietrzu – alarmuje Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt „Arka”. Koty odławiane są przez służby miejskie na polecenie mieszkańców. – Zwierzęta są przerażone, potwornie zestresowane, nie mają możliwości ruchu i jest im bardzo zimno. To skandal – mówi Aniela Roehr z „Arki”. Zdaniem stowarzyszenia koty po kastracji nie są także w żaden sposób znakowane. Sprawa odbija się szerokim echem w serwisach społecznościowych, poinformowane zostały już o niej media oraz inne organizacje zajmujące się ochroną praw zwierząt.

  W internecie trwa szeroko zakrojona akcja mailingowa mająca na celu nagłośnienie tego bulwersującego tematu. – Mieszkam w Kozienicach i nie miałam pojęcia, że taki proceder ma tutaj miejsce. Jestem zaskoczona – pisze jedna z mieszkanek naszego miasta. – Jutro służby zamierzają wyłapać kolejnych 15 kotów piwnicznych, które z ciepłego miejsca trafią na mróz do drucianych klatek – donosi inna z internautek.

  Obrońcy zwierząt podkreślają, że zamknięte w klatce koty nie mają możliwości swobodnego poruszania się oraz załatwiania potrzeb fizjologicznych. – To wszystko powoduje u nich olbrzymi stres, obniża odporność, zwiększa zachorowalność, a w efekcie prowadzi do śmierci – twierdzi Aniela Roehr. „Program ograniczenia i regulacji populacji kotów wolno żyjących powinien być realizowany w sposób humanitarny i z odpowiednio przygotowanym zapleczem. Koty powinny być odławiane specjalistycznym, humanitarnym sprzętem (klatka-łapka) i przetrzymywane w ciepłym pomieszczeniu” – czytamy w piśmie rozesłanym do kozienickich służb oraz samorządów. Zdaniem aktywistów służby miejskie w Kozienicach łamią ustawę o ochronie zwierząt.

  „Dzikie koty są stałym elementem ekosystemu miasta, tak jak dzikie gołębie, czy kaczki. Niektórym mieszkańcom takie zwierzęta przeszkadzają, ale jakoś nikt nie łowi dzikich gołębi, czy kaczek i nie zamyka ich w klatkach. Wolno żyjące koty z reguły są nieufne w stosunku do człowieka. Zamykanie ich w klatkach jest niehumanitarne, gdyż dla takiego kota klatka jest tym samym, czym był obóz koncentracyjny dla człowieka. Pomijamy fakt, że działania polegające na odławianiu i zamykaniu dzikich kotów w klatkach są krótkowzroczne. Ci sami mieszkańcy Kozienic, którzy uskarżali się na koty, za chwilę będą składać skargi na gryzonie i koło się zamknie” – piszą obrońcy zwierząt.

  Jak nieoficjalnie dowiedziały się Wirtualne Kozienice o sprawie poinformowany został także m.in. Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!

  Na Facebooku trwa akcja mailingowa „Na pomoc kozienickim kotom”. A Wy co sądzicie na temat tego skandalicznego procederu?

  AKTUALIZACJA:

  28 listopada Kozienicka Gospodarka Komunalna wydała oświadczenie odnoszące się do powyższej sprawy. Oto jego treść:

  Ustosunkowując się do zarzutów co do sposobu wyłapywania i przetrzymywania bezdomnych zwierząt-kotów w Miejscu Tymczasowego Przetrzymywania Bezdomnych Zwierząt Kozienicka Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. informuje, iż opisywane zarzuty są bezpodstawne. Na terenie Gminy Kozienice koty wyłapywane są sporadycznie na podstawie zgłoszeń od mieszkańców i są one wyłapywane w humanitarny sposób tak, aby wyłapywane zwierzę doznawało jak najmniejszego stresu. Odłowione zwierzęta, także koty przewożone są w przystosowanych do tego celu klatkach do Miejsca Tymczasowego Przetrzymywania Zwierząt i tam umieszczane w przystosowanych boksach. Następnie zwierzęta są badane przez lekarza weterynarii (z którym Kozienicka Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. ma podpisaną umowę) i poddawane obserwacji. Jeżeli tego wymaga sytuacja są leczone. Następnie po przeprowadzonej sterylizacji, kastracji i oznakowaniu-czipowaniu, zwierzęta-koty odłowione, bardziej udomowione poddawane są procedurze adopcyjnej. Spółka ma na celu dobro bezdomnych zwierząt, co potwierdzają przeprowadzane w Miejscu Tymczasowego Przetrzymywania Bezdomnych Zwierząt kontrole.

  AKTUALIZACJA:

  3 grudnia nasza redakcja otrzymała również oświadczenie Urzędu Miejskiego w Kozienicach:

  Komentarze

  O serwisie

  Jesteśmy grupą niezależnych dziennikarzy, której sprawy Kozienic nie są obojętne. Z uwagą śledzimy lokalną politykę, przyglądamy się problemom z jakimi borykają się nasza rodzina, sąsiedzi i znajomi. Cieszymy się z sukcesów sportowych i wkurzamy z powodu dziurawych ulic. Nie mamy sformalizowanej redakcji. Zajmujemy się różnymi rzeczami, a ten serwis jest naszą oddolną inicjatywą. Jest tworzony przez kozieniczan i dla kozieniczan.

  65 komentarzy do Dramat bezpańskich kotów w Kozienicach! Obrońcy zwierząt alarmują: marzną zamknięte w klatkach na świeżym powietrzu!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *